درسال جدید تحصیلی حوزه ها حضور طلاب سطوح ۲و۳در کلاسها الزامی خواهد بود

مدیر حوزه علمیه استان قم گفت:مرحله نهایی سامان دهی دروس سطوح عالی حوزه،از سال تحصیلی جدید حوزه ها به اجرا درمی آید و حضور فیزیکی طلاب سطوح ۲و۳در کلاسهای درس حوزوی الزامی خواهد بود. به گزارش خبرنگار گروه حوزه پایگاه خبری رهپویان قم ،مدیر حوزه علمیه استان قم ورئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین پیش از […]

مدیر حوزه علمیه استان قم گفت:مرحله نهایی سامان دهی دروس سطوح عالی حوزه،از سال تحصیلی جدید حوزه ها به اجرا درمی آید و حضور فیزیکی طلاب سطوح ۲و۳در کلاسهای درس حوزوی الزامی خواهد بود.

به گزارش خبرنگار گروه حوزه پایگاه خبری رهپویان قم ،مدیر حوزه علمیه استان قم ورئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین پیش از ظهر امروز در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت:مرحله نهایی سامان دهی دروس سطوح عالی حوزه،از سال تحصیلی جدید حوزه ها به اجرا درمی آید.
حجه الاسلام فرخ فال افزود: باتوجه به اینکه اخیرا طرح تکمیلی سامان دهی دروس سطح عالی حوزوی را به تایید رساندیم وآیت الله اعرافی مدیر محترم حوزه های علمیه کشور نیز تایید کردند که از سال تحصیلی حوزوی ۹۵-۹۶این طرح در حوزه ها به اجرا در آید ،بنابر این حضور فیزیکی طلاب سطوح ۲و۳در کلاسهای درس حوزوی الزامی خواهد بود.
وی خاطر نشان کرد:هم اکنون ۱۸هزار نفر مشغول به تحصیل در سطوح ۲و۳حوزوی داریم داریم که در این طرح همه طلاب این سطوح ملزم هستند که در دروس رسائل،مکاسب وکفایه را در کلاس های درس آن حضوری شرکت کنند .
حجه الاسلام فرخ فال در ادامه اظهار داشت:در گذشته طلاب این سطوح مجاز بودند که در کلاسهای آزاد شرکت کرده وپس از دادن امتحان با معدل ۱۶ به بالا قبولی خود را می گرفتند که با اجرای این طرح تکمیلی ،دیگر حضور فیریک درکلاس های دروس حوزوی الزامی خواهدبود .
وی بابیان اینکه در پایان سطح یک به طلاب مدرک کاردانی اهدا می‌شود، خاطرنشان کرد: در سطوح ۲ و ۳ مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد و در سطح ۴ مدرک دکترا اختصاص داده می‌شود.

مدیر حوزه علمیه استان قم تصریح کرد: سطح ۲ و ۳ وضعیت تحصیلی در قم با سایر مدارس و حوزه‌های علمیه کشور متفاوت است یعنی طلبه در مدارس کشور در سطح یک با همان نظم و ترتیب اولیه تا پایان ادامه می‌دهد ولی در اینجا وقتی طلبه‌ای توانایی تدریس دارد، می‌تواند اعلام کرسی کرده و طلبه‌های دیگر به اختیار خودشان آن‌ها را انتخاب و در کلاس‌های آن‌ها حضور پیدا کنند.

وی به وجود ۴۵ مدرسه در سطح یک تحصیلات حوزوی اشاره کرد و گفت: وضعیت تشکیل و حضور در کلاس‌ها تا سال ۹۰ کاملاً اختیاری بود و کسانی که کامل حضور داشتند با معدل ۱۲ می‌توانستند پذیرفته شوند و کسانی که به‌صورت نامنظم در کلاس‌ها حضور نداشتند با معدل ۱۶ قبول می‌شدند که از سال جدید تحصیلی حضور در کلاس‌ها کاملاً اجباری خواهد بود.

فرخ‌فال هدف از اجباری‌کردن شرکت در کلاس‌های آزاد را منظم‌تر شدن طلاب دانست و افزود: طرح تکمیل ساماندهی دروس سطوح عالی بعد از تائید بزرگان حوزه و آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه از سال تحصیلی جدید ۹۶-۹۵ اجرایی خواهد شد.

وی به برخی طلاب شاغل در مأموریت‌های حوزه و نظام اشاره کرد و اظهار داشت: این افراد با همان برنامه قبلی و در قالب غیرحضوری با حداقل قبولی ۱۲ می‌توانند دروس را انتخاب کنند. ۱۸ هزار طلبه به‌صورت آزاد در کلاس‌ها ثبت‌نام کرده بودند که فقط سه هزار نفر آن‌ها به‌صورت مداوم در کلاس‌ها شرکت می‌کردند.

مدیر حوزه علمیه استان قم به زمان افتتاحیه سال تحصیلی جدید حوزه اشاره کرد و گفت: سال تحصیلی جدید ۹۶-۹۵ روز سه‌شنبه ۱۶ شهریورماه با حضور یکی از مراجع عظام تقلید و سخنرانی آیت‌الله اعرافی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/