۵۰ دستگاه اتوبوس برقی ویژه معلولان وارد حمل و نقل شهری قم می شود

معاون امور توانبخشی اداره کل بهزیستی قم گفت: سالانه یک هزار و ۵۰۰ تن به جامعه معلولان این استان اضافه می شوند و برای آنها جهت خدمات ویژه، پرونده تشکیل می شود. به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم ،محمدعلی مقدم خواه روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر ۲۲ هزار پرونده معلولیت […]

معاون امور توانبخشی اداره کل بهزیستی قم گفت: سالانه یک هزار و ۵۰۰ تن به جامعه معلولان این استان اضافه می شوند و برای آنها جهت خدمات ویژه، پرونده تشکیل می شود.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم ،محمدعلی مقدم خواه روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر ۲۲ هزار پرونده معلولیت در استان قم تشکیل شده است که از این تعداد، ۱۲ هزار تن معلولان ذهنی و جسمی، چهار هزار تن ناشنوا، ۲ هزار و ۴۰۰ تا نابینا و بقیه را معلولان اعصاب و روان، ضایع نخاعی و سایر موارد تشکیل می دهند.
وی افزود: این معلولان، خدمات مختلف درمانی و مستمری ماهیانه دریافت می کنند که این خدمات نسبت به ۲ سال گذشته رشد خوبی داشته است.
وی گفت: کمک هزینه های تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی به معلولان استان قم ارائه می شود، به گونه ای که در حال حاضر ۲۳۰ تن دانشجوی معلول در دانشگاه های مختلف استان مشغول به تحصیل هستند.
معاون بهزیستی قم ادامه داد: همچنین در جهت کیفی سازی خدمات و اعتماد به بخش خصوصی، ۴۲ مرکز معلولان در قم زیر نظر بهزیستی مشغول به فعالیت است که ۱۱ هزار و ۵۰۰ پرونده معولان به بخش خصوصی واگذار شده است تا خدمات تخصصی مددکاری و توانبخشی را دریافت کنند.
وی به اجرای طرح مراقبت در منزل نیز اشاره کرد و گفت: این طرح با هدف کاهش مراکز شبانه روزی و حضور مددجویان در کنار خانواده، در ۲ بخش شهری و روستایی در حال اجراست و به خانواده هایی که معلولان و سالمندان را در منزل نگهداری کنند مستمری پرداخت می شود.
مقدم خواه با بیان این که وام های اشتغال ویژه معلولان چهار برابر شده است گفت: امسال ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای این امر اختصاص یافته است تا معلولانی که دارای پروانه کسب و یا گواهی نامه مهارت فنی و حرفه ای هستند از این تسهیلات جهت خوداشتغالی بهره مند شوند.
وی خاطر نشان کرد: ۶۰ درصد از این وام نیز برای بخش توانبخشی اختصاص یافته است.
وی با تاکید بر این که لوازم توانبخشی و پزشکی معلولان تامین می شود گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان آبان، ۱۰ میلیارد ریال برای وسایل توانبخشی هزینه شده و ۲ میلیارد ریال نیز هزینه های کمک درمانی به معلولان قم پرداخت شده است.
وی همچنین با بیان این که دبیرخانه مناسب سازی معابر سطح شهر قم در اداره کل بهزیستی قم تشکیل شده است گفت: جلسه های مختلفی با همکاری نهادهای مربطه به خصوص شهرداری قم برگزار شد که شاهد مناسب سازی پیاده روها و بوستان های سطح شهر هستیم.
وی گفت: تا پایان سال ۵۰ دستگاه اتوبوس برقی ویژه معلولان وارد سیستم حمل و نقل شهری قم می شود که ۲۰ دستگاه اتوبوس به زودی وارد چرخه حمل و نقل شهری شده و ۲ دستگاه تاکسی ون نیز ویژه معلولان به زودی فعالیت خود را آغاز می کند.
مقدم خواه خاطرنشان کرد: مردم می توانند انتقادها و پیشنهادهای خود را در خصوص مناسب سازی معابر سطح شهر با پیامک به شماره ۳۰۰۰۰۱۲۳۲۲ جهت رسیدگی ارسال کنند.