گسترش زبان اشاره وباور توانمندی های ناشنوایان بزرگترین خواسته آنان

مدیر کل بهزیستی استان قم در آستانه روز جهانی ناشنوایان ، گسترش زبان اشاره و باور توانمندیهای بی نظیر جامعه پرشور ناشنوایان را بزرگترین خواسته این قشر از معلولین برشمرد. به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم؛دکتر مهدی پهلوانی مدیر کل بهزیستی استان قم ضمن بیان اینکه شعار امسال هفته ناشنوایان تجلیل از جامعه پرشور ناشنوایان […]

مدیر کل بهزیستی استان قم در آستانه روز جهانی ناشنوایان ، گسترش زبان اشاره و باور توانمندیهای بی نظیر جامعه پرشور ناشنوایان را بزرگترین خواسته این قشر از معلولین برشمرد.
به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم؛دکتر مهدی پهلوانی مدیر کل بهزیستی استان قم ضمن بیان اینکه شعار امسال هفته ناشنوایان تجلیل از جامعه پرشور ناشنوایان و گسترش زبان اشاره تعیین شده است از شناسایی ۴۴۴۹ ناشنوا و کم شنوا و تشکیل پرونده در بهزیستی استان جهت ایشان خبر داد و افزود حدود ۲۵۷۶ مرد و ۱۸۷۳ زن می باشد .
مدیر کل بهزیستی قم خاطرنشان کرد : آسیب شنوایی معلولیتی پنهان و شایع ترین نقص مادرزادی است . میزان شیوع آن در زمان تولد بیش از دو برابر مجموع دیگر اختلالات قابل ارزیابی در نوزادان است (۲ تا ۴ در هزار موالید دچار کم شنوایی شدید تا عمیق می باشند)
وی افزود : امروزه سازمان بهزيستي با اولویت قرار دادن برنامه هایی همچون غربالگری شنوایی نوزادان و کودکان ، تشخیص بهنگام و ارجاع به موقع ، توانبخشی گفتاری و شنیداری در مراکز خانواده و کودک مبتلا به اختلالات شنوایی، ارائه تجهیزات توانبخشی (سمعک)، ارائه کمک هزینه کاشت حلزون شنوایی، تعمیر و تعویض قطعات پروتز کاشت، ارائه خدمات توانبخشی بعد از کاشت حلزون شنوایی، آموزش و مشاوره خانواده و آماده سازی کودک برای ورود به مهد و مدرسه، یاریگر متخصص و متعهد کودکان دارای آسیب شنوایی و خانواده ایشان است لذا در طرح غربالگری شنوایی نوزادان در استان در سال ۹۹ حدود ۱۶۶۹۴ نفر ودر شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ حدود ۹۶۰۰ نوزاد غربالگری شنوایی شده اند .
پهلوانی در خصوص علت شناسی بروز این نوع از معلولیت افزود: ۲۵% دلیل ناشنوایی ناشناخته است، ۵۰% علت ژنتیک و ۲۵% سایر موارد مانند (زردی، بیماریهای مادر در حین بارداری و مسائل هنگام زایمان و…..) و طبق مطالعات متعدد سالهای اخیر در صورتی که کودک دارای افت شنوایی پیش از ۳ ماهگی تشخیص داده شود و قبل از سن شش ماهگی از وسیله تقویت کننده صوتی و برنامه های توانبخشی مناسب بهره مند گردد، می تواند به مهارتهای گفتاری و زبان قابل مقایسه با کودکان طبیعی دست یابد.
مدیر کل بهزیستی قم با اشاره به تجویز وسیله کمک شنوایی مناسب نظیر سمعک ، تربیت شنوایی، گفتار درمانی وکاشت حلزون برای ناشنوایان افزود در سال ۹۹ تعداد ۱۵ مورد کاشت حلزون برای کودکان ناشنوا داشتیم و علاوه بر تامین ۳۱۹ مورد سمعک برای ناشنوایان و تهیه و توزیع باطری سمعک در حد توان در خدمت ناشنوایان استان بوده ایم.
لازم به ذکر است در استان قم ۵۶۰ دانش آموز ناشنوا و کم شنوا و ۴۵ دانشجو از خدمات بهزیستی و آموزش و پرورش استثنایی برخوردار هستند .