کودتایی برای تصفیه حسابهای شخصی اردوغان با مخالفان

کودتای نیمه شبی ترکیه به جای شبیه بودن به کودتا،بیشتر شبیه یک نمایش از فیلم های اکشن مخلوط با درام هندی بود که سرانجام خوشی داشت! به قلم سیدحسین کبابی،سردبیر پایگاه خبری رهپویان قمنیمه های شب ودرحالیکه محو تماشای یک برنامه مستند از شبکه خبر بودیم که تیتر خبر فوری می آید که دلالت بر […]

کودتای نیمه شبی ترکیه به جای شبیه بودن به کودتا،بیشتر شبیه یک نمایش از فیلم های اکشن مخلوط با درام هندی بود که سرانجام خوشی داشت!

به قلم سیدحسین کبابی،سردبیر پایگاه خبری رهپویان قم
نیمه های شب ودرحالیکه محو تماشای یک برنامه مستند از شبکه خبر بودیم که تیتر خبر فوری می آید که دلالت بر وقوع کودتای نظامی در کشور ترکیه میداد.
در همان ابتدا نگارنده با دیده شک به این واقعه نگریستم ویقین داشتم که این یک سناریوی جدیدی از اردوغان است تا به بهانه آن به باقی مانده های مخالفین خود یورش برده وبه بهانه وقوع انقلاب با آنها تصفیه حساب کامل کند.
چون برای پیشبرد اهداف خود که همانا تشکیل یک حکومت مادام العمر مانند امپراطوری عثمانی گذشته،وخاموش کردن صداهای مخالف ونفوذی های دشمن سر سختش(فتح الله گولن) نیاز به یک بهانه قوی داشت.
چه بسا اگر بدون وقوع کودتا اقدام به این کار می کرد،افکار عمومی برعلیهش تحریک شده ومنجر به عصیان عمومی در ترکیه می شد!

من تعجب می کنم از افراد ساده لوحی که این انقلاب ساختگی را باور کردند واز اردوغان یک قهرمان ملی ترکیه ساختند!
من بیش از۲۵سال هست که خبرنگاری میکنم و درکشورهای ترکیه..سوریه..لبنان و..بوده ام وخوب با بافت جمعیتی اون مناطق آشناهستم.
برای روشن سازی ذهن مخاطبان؛چند نکته را یاد آوری می کنم:
۱-عده ای اعلام می کنند که مردم باحضور خود درمقابل تانک ها؛جلوی حرکت انقلابیون را گرفتند!از اونها میپرسم..مگه در کودتای السیسی در مصر مردم جلوی تانک ها نیاستادند؟پس چطور شد تانک ها از رویشان رد شدند وکودتا را به سرانجام رساندند!
۲-چطور می شود کودتایی صورت گیرد وحتی به اذعان خود رسانه های آنها؛حتی یک گلوله هم به محل استقرار اردوغان واعضای بلندپایه دولت اون شلیک نشده؟
۳-ادعای حضور ملیونی مردم:کدام حضور ملیونی مردم؟آنهایی که به خیابانها برای دفاع از ازآردوغان ریختند،همان طرفداران۵۲درصدی حزبش هستند که تعداد کمی نیستند؛اما همه مردم ترکیه که خیلی از سیاست های دیکتاتور مآبانه اردوغان به ستوه آمدند؛تشکیل نمی دهند.
۴-هرکس باکودتای نظامی مخالفه حتی مخالفین اردوغان اونو محکوم کردن واین طبیعیه که یک کودتای خودساخته هم که صورت بگیرد؛موردنکوهش همه قرار گیرد.
۵-اردوغان بارها نشان داده که برای رسیدن به اهداف خود از هیچ دوز وکلک وجنایتی فروگذار نیست که نمونه آن حضور درهنگام خود کشی یک جوان ترک باصدها دوربین خبری ونجات اون جوان که کلی هم مانور خبری روی آن انجام وخیلی ازافراد ساده دل باور کردند که بعدا رسانه های روسی با اون فرد مصاحبه کردند وگفت با پول وبرای محبوبیت اردوغان اون کار را کرده!
۶-اردوغان از همان ابتدای کودتا که هنوز پشت صحنه کودتا گران مشخص نشده بود؛انگشت اتهام خودرا به سمت فتح الله گولن ؛مخالف سر سخت خودنشانه رفت که خود فتح الله گولن اعلام کرد که این کودتا ساخته خود اردوغان است تا بامخالفین خود تصفیه حساب کند ومن حاضرم بادلیل ومدرک اونو ثابت کنم!
۷-حمایت بی سابقه وپوشش خبری گسترده این رویداد از همان ابتدا توسط شبکه های مخرب منطقه مانند سی ان ان ترک..الجزیره..العربیه و…؛انگار که اینها از قبل خبردار شده بودند که قرار است این کار صورت گیرد وباحجم گسترده در اماکن وقوع کودتا حضورداشتند!
۸-اردوغانی که بیشتر شبکه های اجتماعی را مانند یوتیوب بسته بود وادعا کرده بود که من هرگز از این شبکه ها در گوشی خودم استفاده نمی کنم؛چگونه خودش از طریق یوتیوب با شبکه سی ان ان ترک ارتباط برقرار کرد؟
پس نشان می دهد که اردوغان راستگو نبوده که ادعا کرد که من هرگز اینگونه شبکه ها را درگوشی خودم استفاده نمی کنم!
۹-وقوع کودتا درشب وآنهم در روز تعطیل که امکان حضور مردم در خیابانها را میسر می کند،از دیگر ابهامات این کودتای ساختگی است!چون در عرف سابق کودتاهای ترکیه،همیشه این کار در روز ودرایام بدون تعطیل انجام می شد،آیا قابل باور است که کودتا چیان که برای سرنگونی اردوغان طرح ونقشه کشیدن،این اشتباه ساده محاسباتی صورت دهند؟
۱۰-چرا درهمان ابتدا اردوغان وهیئت دولت که به قول خودشون اطلاعی از کودتا نداشتند،دستگیر نشدند؟چرا کودتا چیان به جای انجام حمله واقعی،بیشتر به حملات نمایشی وشکستن دیوار صوتی پرداختند وبه جای یورش به مقر اصلی حکومت اردوغان،به بستن چند پل ورژه در چند خیابان پرداختند؟
۱۱-به اذعان خیلی از کارشناسان ،تنها هزار الی دوهزار نفر آنهم به صورت نمایشی اقدام به کودتا کردند،اما تعداد دستگیری ها تا زمان نگارش این متن به بیش از ۸هزار نفر رسید،آنهم بیشترشان از میان قضاتی که مخالف تمکین از خواسته های اردوغان در سرکوب مخالفین بودند!

۱۲-يكى ديگر از نشانه هايى كه نمايشى بودن كودتاى تركيه را قوت مى بخشد تعداد دستگير شدگان اين كودتا است چطور منابع اطلاعاتى و پليسى اين كشور قوى بوده كه طى يكى دو شب حدود هشت هزار نفر را شناسايى و دستگير مى كند چطور امكان دارد طى يك شب ین عده  را شناسايى و دستگير كرد مگر امكان دارد ؟و اگر بگوييم منابع اطلاعاتى پليسى اين قدر قوى و قدرتمند و كاربلد و وفادار بوده اند كه اين تعداد را به اين سرعت شناسايى كنند پس چرا قبل از كودتا اين اقدام را نكردند و قبل از انجام كودتا آن را در نطفه خفه نكردند پس مى توان به احتمال بسيار قوى گفت كودتا توسط خود اردوغان و طرفدارانش براى از ميان برداشتن مخالفان و از بين بردن دموكراسى و مردمسالارى در اين كشور و فرو بردن ميخ قدرت خود براى زمان زياد است و اين افراد از قبل شناسايى شده اند.

گولن که به عنوان یک معترض مدنی از سال ۲۰۰۰ در تبعیدی خودخواسته در ایالت پنسیلوانیای آمریکا به سر می‌برد، متهم نشدن هیچ یک از رهبران سیاسی ترکیه در این کودتا و بمباران ساختمان‌های خالی از سوی جنگنده‌های کودتاچیان را شاهدی بر مدیریت آن از سوی اردوغان عنوان کرد.

علاوه بر اظهارات گولن، گمانه‌زنی‌های بسیار دیگری نیز در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مختلف مطرح شده است که احتمال نمایشی بودن پنجمین کودتا در تاریخ ترکیه را تقویت می‌کنند.

مهمترین دلیلی که در این گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای از سوی حامیان تئوری توطئه مطرح شده است، هدف قرار نگرفتن هواپیمای حامل اردوغان در آسمان استانبول است. آنها معتقدند اگر کودتاچیان به راستی در پی ساقط کردن دولت بودند، جنگنده‌های تحت اختیار آنها به راحتی می‌توانستند هواپیمای حامل رئیس‌جمهور ترکیه را در آسمان استانبول هدف قرار دهند.

آنها مدعی‌اند هواپیمای اردوغان در آسمان استانبول زمانیکه به دنبال محلی برای فرود بود، کاملاً در تیررس جنگنده‌های اف-۱۶ کودتاچیان قرار داشت؛ اما هیچ شلیکی به سمت آن صورت نگرفت. به اعتقاد آنها، اگر اردوغان خطری را از جانب کودتاچیان احساس می‌کرد هرگز با هواپیما به استانبول نمی‌آمد.

اینکه هیچ نهاد امنیتی داخلی و خارجی این کودتا را از قبل پیش‌بینی نکرده است نیز در رسانه‌های مختلفی چون المانیتور به عنوان دلیل دیگری بر ساختگی بودن آن ذکر شده است. ضمن اینکه این کودتا از نظر گروهی که مدعی ساختگی بودن آن است، بسیار ناشیانه انجام شده است.

آنها معتقدند اگر این کودتا، واقعی و خواست کودتاچیان براندازی دولت اردوغان بود، باید به جای بستن پل و یا حضور نظامی در خیابان‌ها به سمت اشغال مراکز حساس و دستگیری مقامات ارشد دولت پیش می‌رفتند.

قطع نشدن اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در ترکیه نیز به عنوان یکی دیگر از دلایل اثبات‌کننده ساختگی بودن این کودتا ذکر شده است. برخی مدعی‌اند اگر کودتای جمعه شب یک کودتای واقعی بود، دولت باید در اولین گام استفاده از موبایل و شبکه‌های اجتماعی و موبایلی را برای کنترل کودتا محدود می‌کرد؛ اما اردوغان در عوض، در همان ساعات اولیه کودتا، سخنرانی‌های خود را نیز از طریق شبکه موبایلی “فیس تایم” (متعلق به شرکت اپل) به اطلاع مردم می‌رساند.

اینکه چرا پلیس در این کودتا به طور کامل به دولت وفادار مانده و در مقابل، تنها بخشی از بدنه ارتش درگیر کودتا شده است، پرسش دیگری است که به نوشته المانیتور، این روزها در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی زیاد شنیده می‌شود.

موافقان تئوری توطئه همچنین می‌پرسند چرا کودتاچیان استانبول را برای انجام کودتا انتخاب کردند؛ در حالیکه با توجه به اینکه استانبول، اسلامی‌تر از سایر شهرهای ترکیه و یکی از پایگاه‌های اصلی اردوغان به شمار می‌رود، این کودتای محدود از ابتدا محکوم به شکست بوده است.

فقدان “نقش رهبری” در این کودتا نیز از سوی برخی رسانه‌ها به عنوان یک دلیل دیگر برای اثبات جعلی بودن آن عنوان شده است. آنها مدعی‌اند تمامی کودتاها برای موفقیت نیازمند یک رهبر هستند و نقش برخی از ژنرال‌های ۴ ستاره ارتش در هدایت این کودتا تنها در حد یک گمانه‌زنی است.

به اعتقاد آنها، اگر طبق گفته اردوغان، رهبری این کودتا برعهده فتح‌الله گولن بوده است، چرا او در ساعات اولیه کودتا، رهبری آن را تکذیب کرد؛ در حالیکه این اقدام او می‌توانست روحیه کودتاچیان را تضعیف کند.

به نظر نگارنده این کودتا گرچه باعلم وآگاهی واحتمال قوی باطراحی خود اردوغان صورت گرفته است،اما باتوجه به دستگیری های زیادی که از مخالفین نظامی وقضایی که به بهانه وقوع این کودتا درحال انجام شدن است،منجر به یک عصیان مدنی ومحکومیت بین المللی این اقدامات سرکوب گرانه اردوغان خواهد شد وچه بسا سحر جادوگر به خود جادوگر برگشت خواهد خورد وچاه کن خودش درچاه خواهد افتاد!

حسین کبابی
پایان پیام/