شما اینجا هستید
اخبار استان قم » همزمان با دهه کرامت، ۲۵ عنوان کتاب بریل رونمایی شد

۲۵ عنوان کتاب بریل در قم  به همت اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان قم و همکاری کانون کتاب و کتابخوانی خادمیاران رضوی در حرم حضرت معصومه (س) رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم به نقل از  روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، مراسم رونمایی از ۲۵ عنوان کتاب با موضوع رضوی و به خط بریل، شامگاه چهارشنبه (۱۹ تیرماه) همزمان با دهه کرامت، با مشارکت اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان قم و کانون کتاب و کتابخوانی خادمیاران رضوی و با همکاری آستان مقدسه حضرت معصومه (س)، با حضور مسئولان فرهنگی، روشندلان و قشرهای مختلف مردم، در همایش جشن همراهی صحن فاطمی حرم حضرت معصومه (س) برگزار شد.

در این مراسم حسن عبدلی، مسئول بخش نابینایان و واحد تولید کتاب بریل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان قم گفت: ۱۲ عنوان از این کتاب‌ها مربوط به نهمین دوره جشنواره ملی کتابخوانی رضوی در سال جاری و ۱۳ عنوان بقیه مربوط به کتب جشنواره در دو سال اخیر، در دوره‌های هشتم و هفتم است که توسط واحد نابینایان کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای تولید شده است.

عبدلی با بیان اینکه با تولید کتاب‌های بریل، امکان مطالعه این آثار برای روشندلان سراسر کشور و به ویژه حضور در جشنواره ملی کتاب‌خوانی رضوی فراهم شده است، گفت: این ۱۲ عنوان کتاب در قالب ۲۵ جلد و در یک‌هزار و ۱۰۰ نسخه و حدود ۱۳۰ هزار صفحه تولید شده است که شامل چهار عنوان برای کودک، چهار عنوان برای نوجوان و چهار عنوان برای جوان و بزرگسال می‌شود.

مسئول بخش نابینایان کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای با بیان اینکه موضوعات این آثار درباره سیره و زندگی حضرت علی بن موسی الرضا (ع)، حضرت فاطمه معصومه (س) و نیز احمد بن موسی (ع) ملقب به شاهچراغ است، ادامه داد: این آثار برای نابینایان سراسر کشور ارسال شد تا آنان نیز بتوانند مانند سایر گروه‌ها از جشنواره ملی کتابخوانی رضوی بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: در سال جاری بالاترین آمار شرکت روشندلان جشنواره ملی رضوی، مربوط به استان قم است، چراکه علاوه بر تولید کتب بریل در این استان، این آثار به شیوه مطلوب در اختیار جامعه مخاطبان استان قرار گرفته است.

عبدلی این نهاد را تنها متولی تولید کتاب‌های بریل در استان عنوان کرد و افزود: از ابتدای فعالیت واحد تولید کتاب بریل در کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای قم، ۳۰۰ عنوان کتاب بریل در ۱۷ هزار نسخه تولید شده که این کتاب‌ها به کتابخانه‌های سراسر کشور ارسال و در اختیار نابینایان قرار گرفته است.

در بخش دیگری از این مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین سید باقر تکیه‌ای نماینده آستان قدس رضوی در استان قم، با اشاره به اهمیت و ضرورت تولید کتب دینی و مذهبی به خط بریل گفت: این اقدام از مصادیق بارز فعالیت اثربخش فرهنگی است و در این راستا باید از اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و نیز کانون کتاب خادمیاران رضوی در تولید و پخش این کتب به سراسر کشور، کمال تشکر و قدردانی را داشته باشیم.

تکیه‌ای با اشاره به نیاز روشندلان به این‌گونه آثار افزود: تولید کتب بریل باعث ترویج هر چه بیشتر مطالعه در بین روشندلان می‌شود و بخش مهمی از نیازهای آنها به مقوله کتاب و کتاب‌خوانی را برطرف می‌کند.

نماینده آستان قدس رضوی در استان قم، با بیان اینکه برگزاری جشنواره ملی کتاب‌خوانی رضوی در سال‌های اخیر، آثار و برکات فراوانی برای سراسر کشور و بویژه استان قم داشته است، ادامه داد: امیدواریم با حمایت بهتر و بیشتر مسئولان مربوطه، اینگونه فعالیت‌ها در جهت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی با موضوعات دینی و مذهبی تداوم پیدا کند.

بر اساس این گزارش، داستان‌خوانی دو نفر از نابینایان کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای، مدح‌خوانی علی‌اکبری از مداحان روشن‌دل اهل‌بیت (ع) و انجام قرعه‌کشی سفر به مشهد مقدس از میان افراد شرکت‌کننده از دیگر بخش‌های این مراسم بود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

 1. ناشناس

  با سلام خدمت خبرنگار محترمی که خبر شماره ۷۴۰۵ را مخابره کردند.
  خبرنگار محترم حتما خودتان بهتر می دانید که مهمترین اصل در خبر رعایت حقوق مادی و معنوی پدیدآور اثر هست. ولی متاسفانه شما خبرنگار محترم اصلا به این اصل پایبند نبودید و من متاسف هستم که بدون کسب آموزش و یادگیری ملزومات اولیه شروع به کار کردید.
  برادر یا خواهر عزیزم حتما در برنامه تشریف داشتید و بارها اعلام که کانون کتاب و کتابخوانی خادمیاران رضوی در طول دهه کرامت برنامه‌های متعددی ترتیب داده و یکی از این برنامه‌ها رونمایی از این کتاب‌های رضوی هست. در کجای خبر حضرتعالی حقوق مادی و معنوی این نهاد که مسئولیت اصلی ترتیب این برنامه با آن بود رعایت شده است؟!!!! شما حتی یکبار در طول گزارش به این امر نپرداختید. برادر من اصلا نهاد کجا بود؟ رئیس نهاد کجا بود؟ معاون نهاد کجا بود یک مدیر رده سوم و چهارم در آن شرکت کرده و شما آن را به نام نهاد مصادره کردید؟!!!! متاسفم از این که شماها رسالت فرهنگ جامعه را برعهده دارید در حالی اصول اولیه کار خودتان را مراعات نمی‌کنید.
  امیدوارم شهامت درج این گزارش را داشته باشید و لااقل نشان دهید که تحمل انتقاد را که یکی دیگر از اصول کار خودتان هست را محترم می‌شمارید
  با تشکر
  مهدی محمدی
  مسئول کانون کتاب و کتابخوانی خادمیاران رضوی استان قم

  • حسین کبابی

   استاد عزیز وارجمند،درپاسخ به این پیامتون عرض می کنیم:
   اولا که ما این خبر را به نقل از روابط عمومی محترم کتابخانه های عمومی استان زدیم!بنابر این اگر شما که ادعای حق وحق مداری دارید،به جای تهمت زدن حضور حتمی خبرنگار ما!کمی به خودتون زحمت میدادید وبه ابتدای خبر تمعن می کردید،متوجه می شدید که خبر نقل قول از روابط محترم بوده ونه خبرنگار ما!
   دوما:همه ماها میدانیم که اداره کل کتابخانه های عمومی استان متولی امر کتاب بریل بوده ودر طی این سالها همواره در این زمینه اطلاع رسانی وتولید خبرنموده اند واگر غیر از این بوده،جنابعالی در این مدت کجا بودید که برای اولین بار اسمتون را می شنویم و اینگونه از ما طلبکار شده اید؟!
   سوما:آیا به خودتون زحمت دادید که قبل از ارسال خبر به روابط عمومی محترم اون نهاد مکاتبه نموده وتاکید نمایید که حتما چیزهای مد نظرتان را درخبرارسالی آنان درج نمایند!
   چهارما:برخلاف ادعای نادرست شما که فرمودید که حتی یکبار از مجموعه شما در این گزارش نام برده نشده،اعلام می کنیم که اتفاقا در ابتدای گزارش آمده که با (با مشارکت اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان قم و کانون کتاب و کتابخوانی خادمیاران رضوی) صورت گرفته! خیلی بهتر می بود که به جای این عصبانیت وزدن تهمت های ناروا،کمی با دقت کامل به گزارش نگاه می کردید!
   پنجما برای اطلاع جنابعالی که ادعا کردید بدون کسب آموزش های اولیه شروع به کار کردید عرض میکنیم شاید اندازه سن شما ما سابقه خبرنگاری داریم ودر نزد بزرگان خبرنگاری نیز آموزش دیده ایم!
   برای احترام به شما وخوانندگان متن دوم پیام شما وپاسخ به شمارا درج کردیم تا نشان دهیم بازهم در مورد ما اشتباه کردید.
   والسلام

 2. شهروند

  ایشون اگر در خبر دقت کنند میبینند که اسم خادمیاران آورده شده. بکارگیری این ادبیات در شأن یک خادمیار نیست. خیلی متاسفم اینقدر احساسی و شتابزده املایی پر از کم لطفی بیان شده

 3. انصافم آرزوست

  اگر نهاد خبر نداشته پس کتابداران نهاد اونجا چکار می کردند؟ بغیر از فعالیت؟ در این متن تناقض وجود داره. از این طرف نهاد خبر نداشته بعد کارکنان نهاد اونجا هستند از کی تا حالا به نمایندگان و روسا بعد از مدیرکل دسته چندم می گویند؟ بالاخره خبر داشتند یا نه؟ فعالیت و همکاری داشتند یا نه؟ مشاوره دادند جلسه گذاشتند یا نه؟ انصافم آرزوست
  ایکاش نویسنده متن کتابخوان و خادمیار نبود

 4. پرسنل اداره کل کتابخانه ها

  جناب آقای کبابی سلام
  بنده هم با نظر آقای محمدی موافقم که در متن خبر اشکال وجود دارد اما اشکال اینجاست که اتفاقا بر خلاف سخنان آقای تکیه ای کانون خادم یاران کتاب هیچ گونه نقشی در تولید و ارسال کتاب بریل نداشته است و صحیح نیست

  • حسین کبابی

   علیکم السلام ورحمه الله برادر عزیز وگرامی

 5. م

  سلام
  قربون امام رضا(ع) برم با این همه خلوص نیت مسئول خادمیاراش.
  کلا تعریف خادم و خادمیار به چالش کشیده شد.
  اومدیم خادم باشیم یا اسممون مطرح بشه.
  در هر حال اجرکم عندالله

 6. یکی از حاضرین در برنامه

  با سلام و عرض ادب
  وقتی آستان و مجری مربوطه در سن کل کار و زحمات چند ساله یک ارگان رو به نفع آستان می خواست مصادره کنه چه توقعی از خادمیار میشه داشت

 7. یک کتابدار نهادی

  سلام علیکم
  از اینکه زحمات شبانه روزی ما کتابداران به اسم یک کانون نوپا که یک ماهی است ایجاد شده آمده، واقعا متاسف شدم. بنده هم از زحمات نماینده محترم آستان قدس رضوی تشکر میکنم ولی لازم است یادآور شوم این کتابها با بودجه و فعالیت کارکنان نهاد کتابخانه ها تولید شده است.
  از خبرنگاران محترم هم تشکر میکنم.

 8. کتابداران کتابخانه های عمومی قم

  برادر عزیز آقای کبابی سلام علیکم. ممنون که رسالت سنگین خودتان را به نحو احسنت انجام دادید بر خلاف ادعای بعضی ها.
  از استاد محمدی، به عنوان فردی محقق و پژوهشگر و رئیس انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی شاخه قم، این ادبیات بی رحمانه، بعید است و حداقل از ایشان انتظار نمی رفت. خوراک، تولید و مشاوره از کتابداران و تکشیل جلسه از سوی نهاد کتابخانه ها بوده، تولید کتاب های بریل و بودجه و پیگیری آن را اداره کل کتابخانه ها انجام می دهد و این تازگی ندارد. نهاد کتابخانه ها برای خالی نبودن برنامه کانون خادمیاران رضوی این رونمایی را انجام داد. و الا نقدهای فراوان ملی و استانی و نشست های کتابخوان تخصصی و عمومی و رونمایی های بسیار از کتب بریل و غیربریل تنهایی ویا با مشارکت انجام داده و نیازی به مصادره نیست. ایشون به عنوان رئیس انجمن تا کنون چه کار اجرایی مثبتی برای کتابخانه های عمومی انجام داده اند بفرمایند ما بدانیم و آشنا شویم. آیا ایشون روشون می شود در چشم کارکنان نهاد نگاه کند و دوباره خواستار مشارکت و همکاری و کمک این نهاد باشد. ایشون دقیقا برعکس صحبت کردند و مطلب نوشتند. یادشون رفته چه کمک ها و برنامه های مشترکی با ایشان داشته ایم. آیا اداره کل کتابخانه ها آنها را به نفع خود مصادره کرد؟ تهمتی است نابخشودنی. از آقای کبابی بزرگوار ممنونیم که پیش از همه ما پاسخگو بودند و اطلاع رسانی کردند و با شهامت و شجاعت این نقد را در معرض دید عموم گذاشتند و پاسخ دادند. آقای دکتر محمدیِ به عنوان فردی کتابخوان و مدعی و مروج، اگر با دقت و توجه بیشتری این خبر را می خواند، این انتقادات نادرست را نمی نوشت چون همه این موارد اعتراضی ایشون در خبرها آورده شده بود. به قول برادرمان جناب آقای کبابی آیا ایشان به روابط عمومی اصلا گفته بودند؟ ما کتابداران به استاد عزیزمان که حق و حقوشان به زعم خودشان ضایع شده، پیشنهاد می کنیم و درخواست داریم از این به بعد خود بزرگوارشان و شاگردان و خادمیاران محترمشان به تنهایی برنامه اجرا کنند تا خدای ناکرده حقی از آن عزیزان خادم مخلص تضییع نشود چون هم کاربلند و باتجربه و هم استاد این کار هستند و نیازی به تشکیلات ندارند پس دیگر همکاری و مشارکت نکنند و فقط به همت خودشان باشد و اطلاع رسانی و تبلیغ و خبر هم به عهده خودشان باشد این برای ایشان و گروه خادمیاران پسندیده تر است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

رهپویان-خبرنیوزقم | فرهنگ هنر | حوزه | اجتماعی| مذهبی