شما اینجا هستید
حوزه » معرفي كتاب ارزشمند تحريف‌ناپذيري قرآن اثر آيت الله محمدجواد فاضل لنكراني

كتاب ارزشمند تحريف‌ناپذيري قرآن اثر آيت الله حاج شيخ محمد جواد فاضل لنكراني (دامت بركاته) معرفی شد.
به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم ،در این کتاب ارزشمند میخوانید: قرآن كريم سند تشريع اسلامي و معجزة جاودان و ميراث ماندگار رسول اكرم ص همواره در طول تاريخ مورد توجه بوده است و تنها كتاب آسماني است كه اصالت خود را حفظ نموده و همواره در درازاي تاريخ از گزند حوادث و دستبرد بيگانگان در امان بوده است و خواهد بود كه خود قرآن شاهد بر اين مدعاست: «إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ».
تحريف‌ناپذيري قرآن در علوم مختلف اسلامي مانند: تفسير، كلام و ‌اصول فقه با توجه به زاوية ديد و تأثير گستردة آن در نتايج آن علم، همواره مورد بررسي و كنكاش قرار گرفته و پس از مسأله اعجاز يكي از مباحث زير بنايي در قرآن‌شناسي محسوب مي‌گردد.
در علم اصول نيز به صورت عام در مسأله حجيت ظواهر و به صورت خاص در مسأله مهم‌ترين ادلّة اربعه يعني كتاب، در ميان شيعه و اهل تسنّن مطرح بوده است.
از جملة دانشمنداني كه در اين زمينه اهتمام ورزيده، حضرت آيت الله حاج شيخ محمّد جواد فاضل لنكراني(دامت بركاته) است كه به مناسبت شبهة علم اجمالي به تحريف قرآن در مسأله حجيت ظواهر كتاب اين بحث را به صورت مبسوط و فراتر از دايرة علم اصول بحث و بررسي كرده‌اند.
در ابتدا ايشان تحريف را در لغت و اصطلاح تعريف نموده و پس از آن، اقوال فريقين را در مورد تحريف قرآن كريم و اقسام تحريف به دقت مورد نقد و بررسي قرار مي‌دهد.
به دنبال آن، در اين كتاب، ادلّه عدم تحريف قرآن كريم را كه استدلال به برخي از آيات و اوصاف قرآن و برخي روايات و ادلة عقلي آن است، مورد كنكاش قرار مي‌گيرد.
در نهايت، روايات فريقين بر تحريف قرآن كريم و نسخ تلاوت ذكر شده و همگي مورد نقد و مناقشه قرار گرفته است.
استاد معظّم، ضمن بررسي مباحث فوق، در مورد مصحف اميرالمؤمنين ع و مصحف حضرت زهرا س توضيحات مبسوطي ارائه نموده و بيان مي‌فرمايد: اين دو مصحف، يكي در مورد شأن نزول آيات و تأويل آنها و ديگري القاء مطالب توسط جبرئيل بوده و با قرآن كريم تفاوت داشته و غير از آن هستند.
ايشان در نهايت مجدداً به بحث اصلي اصولي در اين مورد بازگشته و تحريف از ديدگاه دانشمندان علم اصول و وقوع علم اجمالي به تحريف قرآن را پاسخ مي‌دهند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  1. جواد جعفری

    سلام از ورد کپی میکنید بهتره یه مروری هم بکنید تو خبر

    • حسین کبابی

      سلام دوست عزیز:ماعین مطلب ارسالی از سوی روابط عمومی محترم ایشان را کار میکنیم بدون دخل وتصرف.از توجهی که مبذول کردید.ممنونیم وآن ایراد را برطرف نمودیم

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

رهپویان-خبرنیوزقم | فرهنگ هنر | حوزه | اجتماعی| مذهبی