مشکل اساسی همه شهرکهای کشور نرخ های زیادی است که سازمان نظام مهندسی برای نظارت در روند ساخت دریافت میکند

ابوالفضل خاکی رئیس اتاق بازرگانی قم گفت: مشکل اساسی همه شهرکهای کشور نرخ های زیادی است که سازمان نظام مهندسی برای نظارت در روند ساخت دریافت میکند. به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم به نقل از  روابط عمومی اتاق بازرگانی: نشست مشترک هیئت رئیسه اتاق بازرگانی با مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی در محل سالن […]

ابوالفضل خاکی رئیس اتاق بازرگانی قم گفت: مشکل اساسی همه شهرکهای کشور نرخ های زیادی است که سازمان نظام مهندسی برای نظارت در روند ساخت دریافت میکند.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم به نقل از  روابط عمومی اتاق بازرگانی: نشست مشترک هیئت رئیسه اتاق بازرگانی با مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی در محل سالن جلسات اتاق بازرگانی قم برگزار گردید.

در ابتدای این جلسه مهندس ابوالفضل خاکی رئیس اتاق بازرگانی قم گفت: هدف از این نشست طرح مسائل و مشکلاتی است که بعضاً فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان در شهرک های صنعتی استان با آنها روبرو هستند، وی ابراز امیدواری کرد با رویکرد جدید شرکت شهرک ها بتوانیم هرچه سریعتر آنها را رفع کنیم.

خاکی بیان داشت: ایجاد فضای سبز و تفریحی در شهرک های صنعتی در آستانه روز درختکاری امری مهم برای ایجاد روحیه و انگیزه در نیروی کار است که در سال های اخیر کمتر به آن توجه شده است و امیدواریم در دوره مدیریت جدید جناب اقای میثاقی توجه ویژه ای به آن شود.

وی معتقد است یکی از مسائلی که مانع از ورود سرمایه گذاران به استان می شود کمبود زمین در شهرک صنعتی شکوهیه است وی ادامه داد: در یک سال گذشته سرمایه گذاران زیادی به اتاق بازرگانی برای سرمایه گذاری در شهرک صنعتی شکوهی مراجعه داشته اند چرا که این شهرک با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد خود نسبت به شهرک های دیگر استان از جمله: وجود زیرساخت لازم و نزدیکی به شهر و همچنین وجود کارخانه های بزرگ مقیاس فولاد، پتروشیمی و نساجی علاقه سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری در یکی از شهرک‌های بزرگ کشور توجیه می کند خاکی ابراز امیدواری کرد با بررسی دقیق تر واحدهای راکد در این شهرک و جایگزینی آنها با سرمایه گذاران جدید صنعت استان رشد قابل توجهی را پیشرو داشته باشد.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران اظهار کرد: مشکل اساسی همه شهرک های کشور نرخ های زیادی است که سازمان نظام مهندسی برای نظارت در روند ساخت سوله ها تعیین کرده است و در شروع سرمایه گذاری از سرمایه گذار دریافت می کند این در حالی است که هیچگونه نظارت و کنترلی در روند ساخت وجود ندارد. سوال اکثر فعالین اقتصادی این است چه کسی نرخ ارز را تعیین می‌کند؟ و چرا باید تولید کننده در شروع سرمایه گذاری خود این هزینه‌های سنگین را پرداخت کند؟ دریافت این مبالغ انگیزه ساخت و ساز و توسعه واحدهای تولیدی را گرفته است.

رئیس اتاق بازرگانی قم در بخش دیگری از سخنان خود گفت: درخواست اتاق بازرگانی این است شهرک های صنعتی که به منظور ایجاد انسجام و رعایت مسائل ایمنی
همانند شهرکهایICT، شهاب و… در استان ایجاد شده اند، تخصصی بمانند و واحدهایی غیر از واحدهای تعیین شده در سازوکار شهرک درآنجا فعالیتی نداشته باشند.

در جلسه مشترک هیئت رئیسه اتاق بازرگانی و شرکت شهرکها مدیرعامل این سازمان، بخش خصوصی را بازوهای پر توان برای شرکت شهرک ها نامید و افزود: شرکت شهرک های صنعتی برای رفع مشکلات و مباحث مطرح شده قطعاً اقدامات لازم را انجام خواهد داد وی ابراز امیدواری کرد: در راستای حل مشکلات تولید استان همه سازمان‌های دولتی همکاری لازم را داشته باشند.

مهندس میثاقی مدیر عامل شرکت شهرکهای استان اظهار داشت: ما برای کار و ایجاد تحول آمده ایم و از تمام توان خود برای تسریع در روند حل مشکلات استفاده می کنیم. وی معتقد است در طول سالهای اخیر خدمت خود و همکاری با استانهای متعدد، نیروهای استان قم از متخصصین و کارشناسان خبره کشور هستند وی ادامه داد: تمام معاونین شرکت شهرک ها اختیارات تام را در جلسات برای تصمیم گیری های مهم دارند و از نظر من آن تصمیمات قابل اجرا است.

میثاقی اظهار داشت: اگر مشکلات آب واحدهای صنعتی را رفع نکنیم طی سالهای پیش رو صنعت این استان تعطیل خواهد شد و این اولویت اول در برنامه شرکت شهرکها است. وی از طرح شرکت شهرکها برای پساب نزدیک جاده قم_تهران خبر داد و افزود با این طرح می توانیم بخش زیادی از آب را که برای ایجاد فضای سبز در شهرک ها مصرف می شود را ذخیره کنیم و همچنین می‌توانیم کارخانجاتی همانند فولاد و پتروشیمی را از این پساب بهره مند سازیم، که این خود ۳۰ درصد از مصرف آب در شهرک های صنعتی را کاهش میدهد.

وی در ادامه بیان داشت: مسئله کمبود نیروی کار در استان مشکل مهم و جدی پیشروی صنعت استان است. در همین راستا میثاقی از ایجاد شهرک مسکونی، همجوار شهرکهای صنعتی خبر داد و گفت: طرح ایجاد شهرک‌های مسکونی برای استقرار کارگران و ایجاد رفاه در حمل و نقل مکان یابی شده و امیدواریم هرچه سریعتر بتوانیم مجوز های لازم را جهت اجرای طرح دریافت کنیم

در پایان این جلسه از سوی شرکت شهرکها و اتاق بازرگانی تقدیر و تشکر از استاندار محترم استان برای همراهی در بخش صنعت صورت گرفت و مطرح شد: در حوزه مشکلات صنعت و رفع موانع تولید رویکرد استانداری استان با مدیریت دکتر سرمست یک رویکرد تعاملی و همراهی صد در صدی، برای ایجاد اشتغال در سال جهش تولید است.

گفتنی است در پایان این جلسه مقرر شد تفاهم نامه ای برای اهداف آموزشی تنظیم و مبادله گردد.