شما اینجا هستید
اخبار استان قم » غرب جایگاه علمی اش را مدیون دانشمندان مسلمان است

همزمان با اعیاد شعبانیه مسئولین دانشگاه صنعتی قم با آیت الله مکارم شیرازی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم به نقل از  روابط عمومی دانشگاه ، در این دیدار آیت الله مکارم با اشاره به وجهه دینی و فرهنگی شهر مقدس قم دانشگاه های این شهر را متفاوت قلمداد کرد و گفت: دانشگاه محل بسیار حساسی است چرا که فارغ التحصیلان آن پست های کلیدی کشور را در دست خواهند گرفت. اگر آنها در دانشگاه‌ ها دینداری را هم آموخته باشند، می‌توانند سالم و صالح باشند  و آنگاه جامعه‌ای سالم و صالح خواهیم داشت.

مرجع تقلید جهان اسلام گفت:  جنگ های صلیبی درحالی که برای غربی ها هم از لحاظ  مالی و  هم جانی بسیار هزینه بر بود اما یک نکته مثبت هم داشت، آن هم این بود که اروپایی ها توانستند از علوم مسلمین استفاده کنند. غرب جایگاه علمی اش را مدیون دانشمندان مسلمان است. به عنوان مثال کتاب قانون ابوعلی سینا  چندین و چند سال در دانشگاه های اروپا تدریس شده است.

وی افزود: اگرجوانان ما این مطالب را بدانند و با علومی که در قرآن کریم آمده است و یا به دست  دانشمندان مسلمان کشف شده است، آگاهی پیدا کنند احساس استقلال و شخصیت می کنند و با اعتماد به نفس بیشتری به تحقیق و پژوهش می پردازند.

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان ساخت: برخی از علوم دانشگاه ‌های ما از غرب آمده است و رنگ و بوی غربی دارد پس وظیفه اساتید مومن و متدین ما این است که این علوم را بومی سازی کنند. وی گفت: نه تنها در قم بلکه در سراسر کشور اگر علم اساتید و دانشجویان با اعتقاد اسلامی و  علوم دینی همراه باشد آن ها می توانند گره گشای کشور باشند.

در انتها دکتر رضایی نور رئیس دانشگاه صنعتی قم به معرفی این دانشگاه پرداخت. وی گفت: دانشگاه صنعتی قم با ۵۷عضو هیات علمی ،۲ هزار دانشجو و ۹۰کارمند با ماموریت فنی و مهندسی از سال ۱۳۸۷ در شهر کریمه اهل بیت فعالیت خود را آغاز کرده است.

وی افزود : با توجه به جایگاه این شهر مقدس، دانشگاه صنعتی قم مفتخر است که به نوعی مروج حجاب و عفاف نیز باشد . در این راستا دانشجویان این دانشگاه پوشش چادر را به عنوان حجاب برتر انتخاب کرده اند.

رئیس دانشگاه صنعتی قم فعالیت های فرهنگی را در این دانشگاه مهم قلمداد کرد و گفت : کسب رتبه های برتر  استانی و کشوری گروه جهادی آل طاها از دانشگاه صنعتی قم ، بررسی طرح مطالعاتی اندیشه شهید مطهری و برگزاری کرسی های آزاد اندیشی بخشی از فعالیت ‌های فرهنگی در این دانشگاه می باشد. امید است  با ارتباط هرچه بیشتر با مراجع معظم عظام شاهد رشد بیشتر این فعالیت ها در دانشگاه صنعتی قم باشیم.

وی ضمن ابراز همدردی با  سیل زدگان خوزستان، لرستان و گلستان گفت:  به منظور کمک به هموطنان مان جامعه دانشگاهی صنعتی قم علاوه بر جمع آوری کمک های نقدی به صورت داوطلبانه در قالب گروه های دانشجویی و کارمندی به منظور کمک به هموطنان سیل زده جهت انجام امور عمرانی به لرستان اعزام خواهند شد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

رهپویان-خبرنیوزقم | فرهنگ هنر | حوزه | اجتماعی| مذهبی