آیت الله فاضل لنکرانی تاکید کرد؛

ضرورت تبیین صحیح ابعاد شخصیتی و روش فقهی امام راحل

رییس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) وظیفه امروز حوزه علمیه و علما را شناخت و معرفی امام به جهانیان دانست و گفت: ما بايد امام را بشناسانیم و این شخصیت عظيم را درست معرفی کنیم که هنوز نتوانستیم ایشان را درست معرفی کنیم.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم،به نقل از خبرگزاری رسا، آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی در ديدار مسئول جديد مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمینی (ره) قم با تقدیر از تدوین کتاب ارزشمند دانشنامه امام خميني رضوان الله تعالی علیه، اظهار داشت: واقع مطلب این است یکی از کارهای ضروری که حتماً باید در مورد امام راحل می‌شد همین بود که یک دانشنامه‌ای حاوي همه ابعاد امام از جهت علمی، اخلاقی، سیاسی، اجتماعی، تأليف شود.
وی با تاکید بر اینکه امام راحل شخصيتي است که در هر بُعدی ابعادی و در هر فنی فنونی دارد، افزود: در مورد فقاهت باید کتاب‌ها راجع به روش اجتهادی امام نوشته شود. هنوز روش اجتهادی امام روشن نشده حتی به برکت پیروزی انقلاب و تشکيل حکومت اسلامي و ده سال رهبری امام باز آن مبانی فقهی امام در تمام فقه، روش اجتهادی امام، مبانی اصولی امام منقح نشده و لازم است اینها در یک میدان پژوهشی قوی قرار داده شود و آثار و ثمرات هر يک از اين مباني بيان شود. نظير بحث خطابات قانونیه که از جمله بحث‌هایی است که من در موردش مفصل بحث کردم و بحمدالله چاپ هم شده.
رییس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) گفت: در بُعد علمی بايد کتاب‌ها راجع به روش علمی امام نوشته شود و آراء و نظرات امام در فقه، فلسفه، تفسیر، اخلاق، عرفان، و حتّي مسائل سیاسی و اجتماعي تبيين شود که خیلی نیاز به کار دارد.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم امام راحل را یک شخصیت کم‌نظیر و در خیلی از ابعاد و مباحث علمي بی‌نظیر دانست و ابراز کرد: یک چنین شخصیتی که ابعاد منحصر به‌فرد و وسيع دارد، باید به مراکز علمی نسل امروز و آینده معرفي شود و يکي از راه‌ها تدوين همین دانشنامه‌هاست تا مورد مطالعه محققین قرار بگیرد و منبعی باشد برای آیندگان که بخواهند امام را درست بشناسند.
استاد درس خارج حوزه علمیه قم نقش شاگردان و بازماندگان را در معرفی و ادامه راه امام راحل بسیار خطیر ارزیابی کرد و گفت: بالاخره بزرگانی که از شاگردان امام هستند ـ هرچند متأسفانه اکثر آنها به رحمت خدا رفته‌اند شاید تعداد انگشت شماري باقی مانده باشد ـ همچنين بیت امام و یادگارهای ايشان مخصوصاً برادر بزرگوارمان آیت الله حاج سید حسن آقا، باید به میدان معرفی امام، دفاع از اندیشه‌ها و نيز تحکیم اندیشه‌های امام بیایند.
آیت الله فاضل لنکرانی ادامه داد: البته بحمدالله اين‌کار یک قدم بسیار بزرگی است که برداشته شده و من به سهم خودم از حاج حسن آقا و مؤسسه نشر آثار امام و همه ۲۶۰ نفری که در این کتاب قلم زده‌اند و جناب آقاي مرتضوي که سر ويراستاري علمي آن را انجام داده‌اند و این کتاب فاخر را به جامعه علمی عرضه داشتند تشکر و تقدیر مي‌کنم. اين کار نه فقط خدمت به امام بلکه خدمت به اسلام و انقلاب و جزء سرمایه‌های حوزه‌های علمیه است.
وی در ادامه با بیان اینکه علمای گذشته را از طریق آثارشان می توان شناخت و چنین آثاری جزء سرمایه‌های حوزه است خاطرنشان کرد: آنچه که انتظار و توقع من است و از خدا هم می‌خواهم که واقع شود این است که این کار مقدّمه‌اي باشد برای شناساندن بیشتر امام به نسل حاضر و آينده حوزه و دانشگاه.
رییس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) وظیفه امروز حوزه علمیه و علما را شناخت و معرفی امام به جهانیان دانست و گفت: ما بايد امام را بشناسانیم و این شخصیت عظيم را درست معرفی کنیم که هنوز نتوانستیم ایشان را درست معرفی کنیم، این کار خدمت بسيار بزرگي است و ان شاء الله اجر فراوانی هم بر آن مترتب است.
استاد درس خارج حوزه علمیه قم خطاب به مسؤول جدید مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمینی (ره) قم بیان کرد: امیدوارم جنابعالی در این مسئولیتی که پذيرفته‌ايد موفق شويد این مجموعه را تفوق و رونق ببخشید و با افکار و طرح‌ها و ایده‌های خیلی نو پژوهشهای عمیقی را ارائه دهید ان شاء الله.
وی با تاکید بر اینکه بقای حوزه علمیه از امام است و اگر امام نبود اثري از این حوزه‌ها و این مراکز علمي و پژوهشي که در حوزه‌ها ايجاد شده نبود، اظهار داشت: همين مرکز کوچکی هم که ما داریم همه از برکات امام است. ما خود را همیشه مدیون امام می‌دانیم، نه ما بلکه همه حوزویان باید خودشان را مدیون امام بدانند، امام بر همه ما حق دارد هرچند متأسفانه به اين امر توجّه نمي‌شود.