سرقت اطلاعات یکی از مهمترین اهداف مجرمانه سودجویان سایبری است

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان گفت: سرقت اطلاعات به عنوان یکی از مهمترین اهداف مجرمانه سودجویان سایبری است و یکی از مواردی که حریم خصوصی کاربران در فضای مجازی را تهدید می‌کند، اطلاعاتی است که در پیج‌ها و اکانت‌های خود منتشر کرده‌اند به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم،سرهنگ “علی موالی” […]

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان گفت: سرقت اطلاعات به عنوان یکی از مهمترین اهداف مجرمانه سودجویان سایبری است و یکی از مواردی که حریم خصوصی کاربران در فضای مجازی را تهدید می‌کند، اطلاعاتی است که در پیج‌ها و اکانت‌های خود منتشر کرده‌اند
به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم،سرهنگ “علی موالی” اظهار داشت: بعضاً مشاهده می کنیم در فضای مجازی افراد سودجو با استفاده از تبلیغات دروغین سعی دارند کاربران را با خود همراه کرده و اهداف مجرمانه خود را عملی کنند.
وی افزود: سرقت اطلاعات به عنوان یکی از مهمترین اهداف مجرمانه سودجویان سایبری است و یکی از مواردی که حریم خصوصی کاربران در فضای مجازی را تهدید می‌کند، اطلاعاتی است که در پیج‌ها و اکانت‌های خود منتشر کرده‌اند، اطلاعاتی که ممکن است با استفاده از ترفندهای مختلف و مهندسی اجتماعی به دست افراد سودجو بیفتد. بنابراین جدای از واقعی یا غیر واقعی بودن اعضاء باید نسبت به راه ‌های افزایش این اعضا و فالوورها دقت بیشتری به خرج داد.
سرهنگ موالی ادامه داد: تبلیغات جذاب یکی از مهم‌ترین راه‌ های موجود برای ترغیب کاربران به انجام خواسته‌های مجرمان است که با همین تبلیغات جذاب و رنگارنگ است که کاربران فریب آنها را خورده و اقدام به انتشار اطلاعات مهم و نصب نرم افزارهای پیشنهادی می کنند.
رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان اضافه کرد: برخی از اپلیکیشن‌ها برای افزایش فالوور کاربران طراحی شده است به نحوی که بعد از نصب توسط کاربران و عضویت در کانال‌ها و گروه‌های مختلف، تعداد فالورهای آنان افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد، در واقع این افراد کسانی هستند که از همین نرم‌افزار استفاده کرده‌اند.
سرهنگ موالی بیان داشت: روال عادی کار با این اپلیکیشن‌ها به این صورت است که بعد از نصب باید شماره تلفن و یا ایمیل خود را به همراه رمز عبور صفحات و پیج‌های خود ثبت کرد و از طریق عضویت در دیگر کانال‌ها، تعداد فالوورهای خود را افزایش داد، اما بعضاً مشاهده شده برخی از این نرم‌افزارها بعد از دریافت نام کاربری و رمز عبور، کاربر را به صفحه‌ای جعلی لینک می‌دهد.
وی ابراز داشت: افراد سودجو با طراحی صفحاتی جعلی به دنبال سرقت اطلاعات کاربران می‌باشند، دراین روش هم افراد سودجو با طراحی نرم افزارهای جعلی به دنبال دستیابی به نام کاربری و رمز عبور کاربران در شبکه‌های اجتماعی می‌باشند.
سرهنگ موالی به شهروندان توصیه کرد: هموطنان عزیز بایستی دقت داشته باشند هدف اصلی تبلیغات، ترغیب کاربران برای بازدید از سایت، کانال یا گروه خود می‌باشد، بنابراین باید نسبت به تبلیغاتی که اغوا کننده می‌باشند کمی حساس‌تر بود.
رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان هشدار داد: در صورت دسترسی افراد سودجو به نام کاربری و رمز عبور شما، این امکان وجود دارد که به تمامی اطلاعاتی که شما در صفحات خود منتشر کرده‌اید، دسترسی داشته باشد بنابراین از انتشار ، به اشتراک گذاری و همچنین نگهداری اطلاعات مهم و خصوصی در شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
سرهنگ موالی خاطرنشان کرد: علاوه بر دسترسی به اطلاعات قربانی، دسترسی به اطلاعات اعضاء و دنبال کنندگان شبکه اجتماعی فرد نیز امکان پذیر می‌باشد که این افراد اصولاً دوستان و آشنایان قربانی هستند، بنابراین هر گونه فعالیت مجرمانه تحت اکانت شما در این شبکه از سوی مجرم برای دوستان و آشنایان شما به نام شما ثبت می شود و باعث رنجش از شما می‌شود.
وی تاکید کرد: فعالیت در شبکه‌های اجتماعی بسیار حساس است بنابراین حفظ اطلاعات شخصی و خصوصی در این فضا به مراتب مهمتر و جدی است و کاربران باید در این خصوص دقت لازم را داشته باشند.
رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان در پایان از شهروندان و کاربران فضای مجازی خواست تا در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس “Cyberpolice.ir” بخش مرکز امداد و فوریت های سایبری لینک ثبت گزارش مردمی به پلیس فتا اطلاع دهند.