راه اندازی اولین سالن  بخش خصوصی تآتر در استان قم

به همت هنرمند برجسته ومطرح استان قم ،محمد جواد طاهری، اولین سالن  بخش خصوصی تآتر در استان قم راه اندازی می شود. به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم ،سیدمحمد جواد طاهری ، هنرمند برجسته ومطرح استان قم وکارگردان نمایش حنانه صبح امروز در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت:این سالن ، اولین سالن  بخش خصوصی تآتر […]

به همت هنرمند برجسته ومطرح استان قم ،محمد جواد طاهری، اولین سالن  بخش خصوصی تآتر در استان قم راه اندازی می شود.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم ،سیدمحمد جواد طاهری ، هنرمند برجسته ومطرح استان قم وکارگردان نمایش حنانه صبح امروز در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت:این سالن ، اولین سالن  بخش خصوصی تآتر استان قم  است که  در آینده نزدیک راه اندازی خواهد شد.

وی افزود:ظرفیت این سالن ۱۸۰نفر خواهد بود ودر احداث وراه اندازی آن از آخرین دست آوردهای این بخش بهره خواهیم برد .

وی گفت:هم اکنون همه هزینه احداث آن توسط این جانب تامین شده است ودر صورت کمک وحمایت مسئولان ،زمان راه اندازی آن سرعت بیشتری به خود خواهد گرفت.

وی درباره نمایش حنانه که به همت وحمایت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قم ومساعدت اداره کل ارشاد ، ۲۴بهمن تا یک اسفند در تالار مرکزی شهر قم برگزار خواهد شد ،اظهار داشت:این نمایش برای اولین بار در۴سال پیش آنهم در جایی بدون سالن نمایش ودر نمایشگاه دائمی استان قم برگزار شد وبرای دومین بار است که این تآتر بعد از۴سال در استان قم به معرض نمایش عموم قرار می گیرد .که اینبار سعی شده از روش های جدید ونوین نمایشی بهر گیری شود.

وی گفت:در نمایش این تآتر،نگاه ما یک نگاه تآتر استدلال محور خواهد بود وشیوه اجرای این نمایش نیز یک شیوه کاملا جدیدی خواهد بود که در آن سعی خواهیم نمود که مخاطب درگیر مسایل عقلانی شود تا احساسی.

وی با تاکید بر اینکه نگاه ما به این نمایش نگاه استدلالی و تئاتریکال است گفت: یعنی سعی کردیم به مقوله تئاتر نزدیک شویم تا صرف اجرای یک نمایش احساسی؛ در نمایش حنانه بحث، بحث حقانیت است که وقتی ادعای حقانیت می‌شود باید استدلال خود را داشته باشد چه مساله برای شیعیان باشد چه برای مخالفان بحث.

این هنرمند سینما و تلوزیون با بیان اینکه این نمایش فرازمانی اتفاق می‌افتد و در محیطی اتفاق می‌افتد که مخاطب فضای نمایش را سیال می‌بیند تصریح کرد: شخصیت‌هایی چون زمان و مرگ را در نمایش داریم که فضا را از رئالیستی و متفاوت می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه شیوه اجرایی این نمایش بسیار متفاوت است اذعان کرد: در نمایش تلاش داریم که مخاطب درگیر مسائل عقلانی و خرد شود تا مسائل احساسی، با اینکه از لحظات احساسی غافل نشدیم اما تاکید بر بحث استدلال و خرد است.

طاهری اضافه کرد: طراحی صحنه متفاوتی داریم که تشکیل شده از سه دایره بزرگی که با شیب‌هایی به هم متصل هستند؛ به این جهت که گذر زمان را داریم و فضای ناتورالیستی در کار وجود ندارد و گردش زمان در دکور نمایش شاهد هستیم، سعی شده از ویدیو هم استفاده شود.

وی با تاکید بر اینکه برخلاف نمایش‌های قبلی تلاش کردیم از مداحی استفاده نکرده و به تئاتر و عناصر آن بیشتر وفادار بمانیم اظهار کرد: این نمایش با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قم تولید و اجرا می‌شود که تالار مرکزی شهر توسط اداره کل در اختیار قرار گرفته و حمایت مالی نیز از سوی سازمان فرهنگی بوده است.

این هنرمند قمی با تاکید بر اینکه اگر حمایت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری نبود قطعا این نمایش تولید نمی‌شد تصریح کرد: حتی اگر تالار مرکزی را هم رایگان در اختیار قرار می‌دادند امکان اجرا بدون حمایت مالی را نداشتیم.

وی با بیان اینکه انجمن نمایش استان نیز حمایت‌کننده این مجموعه است اذعان کرد: در لحظات احساسی نمایش از موسیقی استفاده شده و برای اینکه کنش احساسی اتفاق بیفتد بیشتر روی بحث حقانیت تاکید بسیار داشته‌ایم.

طاهری افزود: نمایشنامه کشمکش‌های کوچکی دارد که کشمکش اصلی و بار دراماتیک اصلی نمایش روی این بخش است که زمان در مرحله‌ای قرار می‌گیرد که ما که می‌گوییم خلقت آفرینش به واسطه این خاندان بوده چطور می‌شود که افرادی با این خاندان اینگونه برخورد کنند. موضوع ما بحث در و ظلمی که روا رفته نیست و تاکید ما بر حقانیتی است که در قبال اهل بیت پیامبر مورد ظلم و چشم‌پوشی واقع شد.

وی با تاکید بر اینکه تئاتر امروز ما باید با تئاتر دنیا همسو شود و از شیوه‌هایی که در دنیا استفاده می‌شود با محتواهای مورد نظر خود استفاده کنیم گفت: به نظر می‌رسد تئاتر کشور باید تعمیقش از تئاتر قم آغاز شود؛ امروز اگر دچار تئاترهایی هستیم که دچار مشکلات در محتوا و اجرا است به دلیل کم‌کاری است که در تئاتر قم اتفاق افتاده است.

این هنرمند تئاتر افزود: باید دست به دست هم دهیم تا تحولی ایجاد کنیم تا موضوعاتی که در تئاتر مطرح می‌شود دغدغه مردم ما باشد و ۸۰ درصد کاری که امروز انجام می‌شود دغدغه مردم ما نیست؛ امروز عمده تئاترهای کشور به دنبال این هستند که تماشاگر را متقاعد کنند که بلیط بخرد نه اینکه دغدغه و محتوای مورد نظر آنها را مطرح کنند.

وی همچنین با اشاره به بازیگران نمایش حنانه گفت: علی فرحناک، سیدمحمد حسینی، مهدی رکنی، علی مقدم، زهرا محمدباقری، احمد شریفی به همراه ۲۰ نفر از هنرجویان که به تازگی به عرصه هنر نمایش استان وارد شده‌اند در این نمایش ایفای نقش خواهند کرد.

طاهری در خصوص جزئیات بلیط فروشی این نمایش هم گفت: این مساله در سال‌های اخیر مطرح شده که مردم نمایش‌های مذهبی را باید به صورت دعوتی و بدون هزینه ببینند اما ما تاکید داریم که این نمایش‌ها هم زحمت خود را دارد و باید مخاطب ارزش‌گذاری کند و تا چه زمانی باید تکیه ما بر این باشد که بار اجرای نمایش‌ها بر روی سازمان‌ها و ارگان‌ها باشد بلکه تئاتر باید در سبد هزینه‌های خانوار قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به روند احداث خانه نمایش استان قم اظهار کرد: این سالن با استانداردی در حال احداث است که حتی در تهران نیز وجود ندارد اما این تالار با ظرفیت ۱۷۰ تا ۱۸۰ نفر تماشاگر به راحتی می‌تواند نمایش را دیده و عمق و عرض صحنه ۱۲ متر است و تجهیزات حرفه‌ای در آن به کار گرفته شده است.

طاهری گفت: پلاتو تمرین و آموزش و گالری از جمله امکانات این مجموعه و نخستین سالن خصوصی تئاتر استان است.