شما اینجا هستید
اخبار استان قم » خدمت به خانواده شهدا وترویج فرهنگ ایثار وشهادت موجب تحکیم انقلاب است

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: خدمت در بنیاد شهید وامور ایثارگران در تکریم خانواده معظم شهدا و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت موجب تحکیم انقلاب اسلامی است.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم، آیت الله فاضل لنکرانی روز دوشنبه ۲۳ دی ماه، در دیدار با مدیرکل، معاونان و مدیران بنیاد شهید وامور ایثارگران تاکید کرد: خدمت رسانی به خانواده معظم شهدا و تکریم این خاندان معظم وظیفه همه مردم و مسوولان است و نهاد بنیاد شهید وامور ایثارگران که ثمره انقلاب است جایگاه ویژه ای در این خدمت رسانی دارد.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان کرد: نهاد بنیاد شهید وا مور ایثارگران مهمترین نهادی است که با انقلاب متولد شد و دارای قداست و جایگاه ارزنده است، کارکرد مهم این نهاد تکریم خانواده معظم شهدا و ایثارگران و ترویج فرهنگ ایثار است که از اهمیت بسزایی برخوردار  بوده و خدمت به شهدا با اجر فراوانی همراه است.
آیت الله فاضل لنکرانی با اشاره به اینکه از نظر جمعیتی شهدای روحانیت بیشترین شهید را در بین اقشار تقدیم کرده اند، افزود:  شهدای روحانیت در صف اول قرارداشتند و شهدای بسیاری را تقدیم کردند، اما آنطور که باید، این شهدا به جامعه و حتی حوزه ها معرفی نشده اند.
وی اضافه کرد: در راستای معرفی شهدای روحانیت باید اقدامات موثرتری صورت گیرد تا جامعه با این شهدا هر چه بیشتر آشنا شود و نقش بنیاد شهید دراین عرصه نقش ارزنده ای است.
وی ضمن تبریک به حجت الاسلام هنرمند در کسوت مدیر کل بنیاد استان قم تاکید کرد: قم با وجود حرم کریمه اهل بیت (س)، حوزه های علمیه و حضور مراجع عظام و علما و البته اهل قم که مورد تاکید معصومین (ع) بوده اند از جایگاه ویژه ای در خدمت رسانی برخوردار است و مسوولان باید از این فرصت بهره مند شوند.
مدیرکل بنیاد شهید وامور ایثارگران استان قم نیز در این دیدار گفت: خدمت در استان قم با توجه به جایگاه ارزنده این استان از حساسیت برخوردار بوده و خوشحالم که سالهای پایان خدمت را در شهر کریمه اهل بیت (س) به مجاوران حضرتش خدمت می کنم و امید است با رهنمودها و تذکرات مراجع عظام و علما  بتوانیم در مسیر خدمت گام های موثرتری را برداریم.
حجت الاسلام والمسلمین هنرمند افزود: امروز مفتخریم خدمت گزار ۶۰۰۰شهید ، و بیش از ۱۱هزار جانباز و  آزاده  در استان قم هستیم قم نقش موثری در شکل گیری انقلاب داشته و در دوران دفاع مقدس نیز حضور موثری در جبهه های حق علیه باطل ایفا کرد و شهدای بسیاری را تقدیم نمود.

متن کامل سخنان حضرت آیت الله حاج شیخ محمدجواد فاضل لنکرانی دامت برکاته
بسم الله الرحمن الرحیم
از اینکه لطف فرمودید جنابعالی و معاونین محترم مجموعه مقدس و مبارک بنیاد شهید قم تشریف آوردید تشکر می‌کنم، این مسئولیت جدید را به جنابعالی تبریک عرض می‌کنم و از زحماتی که مسئول محترم قبلی هم داشتند تشکر می‌کنم.
همان طور که خودتان فرمودید قم یک فرصت بسیار خوبی برای نیروهای انقلابی است که در فرصتهای و زمان‌های دیگر خدمت کردند یک بخشی از خدمات خودشان را در قم باشند، اولاً وجود قبر مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها که برای انسان منشأ آٍثار فراوان معنوی و مادی است ، این اولین عامل و مهم‌ترین عامل است. خود حوزه علمیه قم و وجود بزرگان و مراجع در کنار این قضیه و عامل سوم خود مردم قم است. یعنی این تعابیری که از اهل قم در روایات دارد، بالأخره در هر زمانی مصادیقی از آن عنوان وجود دارد حالا اگر هم نگوئیم هر کسی که در قم هست عنوان اهل قم را دارد ولی در هر زمانی مصادیقی دارد، از امام صادق علیه السلام روایت سلام الله علی اهل قم رسیده این یعنی در اهل قم در هر زمانی تا قیامت، نمی‌شود گفت برای اهل قم در زمان خود حضرت. در آن زمان که هنوز حضرت معصومه نبوده، سلام الله علی اهل قم معلوم می‌شود یک ویژگی مردم و اهل قم در نزد ائمه معصومین علیهم السلام داشتند، اهل قم یک منزلتی داشتند که خودش خیلی مسئله مهم و قابل توجهی است.
یک وقتی می‌گوئیم خاک قم و زمین قم یک رجحانی دارد یا می‌گوئیم بزرگانی از محدثین و فقها و علما و اصحاب ائمه علیهم السلام در این قم مدفونند، یک وقت می‌گوئیم خود اهل قم هم یک منزلتی در نزد ائمه معصومین علیهم السلام دارد، اینکه امام رضوان الله تعالی علیه با آن دید عمیق فقهی و روایی خودشان فرمودند من افتخار می‌کنم اهل قم هستم، من همیشه می‌گویم این اهل قمی را ایشان می گوید که مورد توجه امام صادق علیه السلام که سلام الله علی اهل قم است ، نه آن کسی که اینجا متولد شده، چون خود امام که اینجا متولد نشده بود.
این سه تا عامل: یکی وجود حضرت معصومه سلام الله علیها، یکی حوزه علمیه، یکی هم اهل قم؛ زمینه اینکه خدمت جنابعالی یا هر کسی که در این استان خدمت می‌کند اجرش در نزد خدای تبارک و تعالی بیش از خدمت در جای دیگر است اگر به این عناوین توجه داشته باشد و این یک فرصت بسیار خوبی است و من امیدوارم که ان شاء الله شما در دوره مسئولیت خود واقعاً از این فرصت به نحو احسن استفاده کنید و از این شرایط بسیار منحصر و معنوی که در قم وجود دارد کاملاً بهره ببرید.
در رابطه با بنیاد شهید مطالبی که هست خودتان به خوبی اطلاع دارید و نیازی نیست که من ذکر کنم، اما از باب اداء وظیفه عرض می‌کنم که در میان نهادهایی که در انقلاب بسیار مهم است و از تأسیسات انقلاب بوده چون ما چیزی قبل از انقلاب به نام بنیاد شهید نداشتیم، بنیاد شهید یک نهاد متولد شده با انقلاب است چون جوشیده از انقلاب است یک قداست و یک احترام و یک عظمت خاصی دارد .
حالا کارکرد این نهاد ارتباط با خانواده معظم شهدا دارد که واقعاً خدمت به خانواده شهدا خودش بسیار اجر فراوانی دارد ، خدمت به خانواده شهدا و تکریم آنها در حقیقت تکریم شهید است، تکریم شهید بر هر انسانی ولو غیر مسلمان در ایران لازم است این یک وظیفه عمومی است اما در کنار این وظیفه عمومی برای مسئولینی که در این مجموعه و نهاد مقدس هستند، خدمت به خانواده شهدا. تکریم خانواده شهدا، یک فرصت طلایی است، نباید واقعاً مسئولین در بنیاد شهید این را به عنوان یک امر اداری تلقی کنند، بگویند ما وظیفه‌مان این است که ساعت هشت صبح بیائیم ارباب رجوع ما هم خانواده شهدا هستند مثل ارباب رجوع سایر ادارات و بعد هم تمام می‌شود. واقعاً باید نسبت به خانواده شهدا از هیچ چیز دریغ نفرمائید که البته واقعاً همینطور تا حالا عمل شده ولی این ذهنیت و این فکر که اگر پدر شهیدی وارد بنیاد شهید شد، ما معتقد باشیم که واقعاً روح آن شهید آنجا حاضر و ناظر است توجه به اعمال ما دارد و آثار دیگری که دارد. لذا این یک فرصت بسیار مهمی است.
شهدای روحانیت آنطور که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته‌اند.

مخصوصاً شهدای روحانیت را باید بیشتر توجه کرد، عرضم این است که به نظرم شهدای روحانیت آنطور که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته‌اند، باید شهدای از روحانیت خیلی مورد توجه قرار بگیرند. من این خاطره را از مرحوم والدمان عرض کنم که یک روزی همراه ایشان جماران خدمت امام رفته بودیم ، من دست امام را بوسیدم بیرون آمدم ، مرحوم والدمان که آن زمان مسئولیت حوزه را داشتند فرمودند من گزارش و تعداد شهدای روحانیت را به امام عرض کردم و اشک امام جاری شد ، مگر چقدر ما روحانی داریم؟ به نسبت که می‌دانید شهدای روحانیت از هر قشری بیشتر است، اینکه من عرض می‌کنم نه از باب اینکه در این صنف هستم، از باب اینکه اینها حق بزرگی دارند. ما شهدای روحانیت را بیشتر باید توجه کنیم،به مردم و به حوزه معرفی کنیم. همین اواخر یکی از شاگردان بسیار خوب ما شهید تقی‌پور جزء شهدای مدافع حرم شد در اربعین دو سال پیش در سوریه به شهادت رسید. اینها واقعاً زیاد مورد توجه قرار بگیرد. پدرش تا چندی پیش گاهی تلفنی با من صحبت می‌کرد دیدم گلایه‌هایی دارد از اینکه آنطوری که آقایان باید توجه کنند توجه نشده.
در مجموع واقعاً خدمت در این نهاد موجب تحکیم انقلاب است، هر چه بنیاد شهید، خانواده شهدا، خود شهید، ترویج فرهنگ شهادت، یعنی یکی از کارهای مسئولین بنیاد شهید این باشد که جریان سازی کند برای ترغیب نسل امروز، جوانان امروز، جامعه به سمت شهادت، ارزش این فرهنگ برای همه جوانان ما نهادینه شود.
ان شاء الله این کار بسیار مهمی انجام می‌دهید . خداوند شما و دوستان بزرگوارتان که در این مجموعه خدمت می‌کنند حفظ کند، به سهم خودمان به عنوان یک طلبه معمولی برایتان دعا خواهیم کرد.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

رهپویان-خبرنیوزقم | فرهنگ هنر | حوزه | اجتماعی| مذهبی