از محل عواید موقوفات صورت می‌گیرد;

توزیع ۲۶۰۰ بسته نوشت‌افزار بین نیازمندان در رزمایش مهر تحصیلی

اداره کل اوقاف استان قم در قالب رزمایش مهر تحصیلی 1401، دو هزار و 600 بسته نوشت‌افزار ایرانی را از محل عواید موقوفات برای توزیع بین دانش‌آموزان خانواده‌های نیازمند تدارک دیده است.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم،به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، آیین شروع رزمایش مهر تحصیلی ۱۴۰۱، پیش از ظهر امروز در سالن کوثر آستان مقدس امامزاده علی بن جعفر(ع) برگزار شد.
در این مراسم، علاوه بر مدیرکل، روسای مناطق و معاونان اوقاف استان قم، ابوالقاسم مقیمی معاون هماهنگی امور زائرین استاندار، عباس ذاکریان فرماندار قم، صادقخانی رئیس آموزش و پرورش ناحیه یک قم و جمعی دیگر از مسئولان شهری و استانی حضور داشتند.
حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری مدیرکل اوقاف استان قم، مقیمی معاون استاندار، صادقخانی رئیس آموزش و پرورش ناحیه یک و حجت‌الاسلام صمدانی رئیس اوقاف ناحیه یک شهرستان قم سخنرانان برنامه بودند.
گفتنی است رزمایش مهر تحصیلی با هدف توزیع نوشت‌افزار و لوازم مورد نیاز دانش‌آموزان خانواده‌های نیازمند برای شروع سال تحصیلی، یکی از برنامه‌های اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه است که با محوریت مراکز افق بقاع متبرکه اجرایی می‌شود.
در آستانه بازگشایی مدارس در سال تحصیلی ۰۲ – ۱۴۰۱ هم اداره کل اوقاف استان قم با همراهی مراکز افق و از محل عواید موقوفات مرتبط، ۲۶۰۰ بسته نوشت‌افزار ایرانی را با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان (هر بسته به ارزش تقریبی ۴۸۰ هزار تومان) برای توزیع بین خانواده‌هایی که قبل از این شناسایی شده‌اند تدارک دیده است.
۱۶۰۰ بسته از این نوشت‌افزارها برای دانش‌آموزان دوره ابتدایی و هزار بسته هم برای دوره متوسطه آماده‌سازی شده است.
معاون استاندار قم:
رزمایش مهر تحصیلی از موفق‌ترین طرح‌های اوقاف است
معاون هماهنگی امور زائرین استاندار قم گفت: رزمایش مهر تحصیلی، اثر مستقیمی روی وضعیت خانواده‌های نیازمند دارد و از موفق‌ترین طرح‌های اجتماعی اوقاف به شمار می‌رود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، ابوالقاسم مقیمی پیش از ظهر امروز در آیین شروع رزمایش مهر تحصیلی که در سالن کوثر آستان مقدس امامزاده علی بن جعفر(ع) برگزار شد اظهار کرد: امسال و در آستانه اربعین حسینی، ۳۱۸ هزار مسافر در قم اسکان یافتند که زمان اسکان آنها یک تا سه روز بوده است.
وی افزود: همچنین در این مدت یعنی در یک بازه ۲۰ روزه، ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر به قم وارد شدند.
معاون هماهنگی امور زائرین استانداری قم با بیان اینکه همه دستگاه‌ها باید نگاه ویژه‌ای به مسئله زیارت داشته باشند گفت: واقعیت این است که از نظر زیرساختی در حوزه زیارت کمبود داریم و هنوز به صورت جدی به این مسئله ورود نکرده‌ایم.
وی ادامه داد: اگر در بحث توریسم زیارتی، تنها سهم یک درصدی از شیعیان جهان را برای ایران لحاظ کنیم، باید سالانه حدود ۳۰ تا ۶۰ میلیون زائر در سال به کشورمان مسافرت کنند در حالیکه هم اکنون، مجموع سفرهای توریستی بسیار کمتر از این رقم است.
وی ضمن تشکر از اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم برای پرداختن به مسئله امامزادگان و تبدیل آنها به قطب فرهنگی خاطرنشان کرد: از دیگر وجوه بارز مدیریتی در اوقاف قم، بکارگیری نیروهای جوان در مدیریت بقاع متبرکه است که اثرات و برکات آن کاملا دیده می‌شود.
مقیمی با بیان اینکه مجموعه اوقاف تعامل و اقدامات خوبی در سطح استان داشته است گفت: البته ضرورت دارد پیوند محکمتر و موثرتری میان دستگاه‌های فرهنگی و خدمت‌رسان در سطح استان قم برقرار شود.
معاون استاندار قم با اشاره به رزمایش مهر تحصیلی که اثری مستقیم در وضعیت مردم نیازمند دارد عنوان کرد: پرداختن به مسئله محرومان و مواسات از اولویت‌های دولت سیزدهم است و در این راستا گروه‌های مردمی متعددی شکل گرفته‌اند.
وی تصریح کرد: بقاع متبرکه باید مرجع و محور فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و قرآنی در سطح محلات و مناطق مختلف شهر و روستا باشند.