شما اینجا هستید
اخبار استان قم » تاکید مراجع تقلید بر پرهیز از هرگونه نرمش در برابر زیاده‌خواهی‌های غرب

مراجع عظام تقلید در دیدار با وزیر امور خارجه به تبیین نکات و رهنمودهای مختلف از جمله ضرورت حفظ عزت و عظمت ملت ایران، لزوم برقراری ارتباطی قوی با همسایگان و جهان اسلام، پرهیز از نرمش در برابر باج خواهی و زیاده خواهی های غرب پرداختند.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم به نقل از خبرگزاری فارس  قم، محمدجواد ظریف امروز با سفر به شهر مقدس قم به دیدار با علما و مراجع تقلید رفت.

تشریح اقدامات صورت گرفته در وزارت امور خارجه و وضعیت تحولات منطقه‌ای از جمله موارد مطرح شده در دیدارهای وزیر خارجه با شخصیت های طراز اول حوزه بود.

لزوم برقراری ارتباطی قوی با همسایگان و جهان اسلام

وزیر امور خارجه و هیئت همراه با حضور در بیت آیت الله صافی گلپایگانی با این مرجع تقلید، دیدار کرده و از توصیه‌های معظم له بهره‌مند شد.

در ابتدای این دیدار، محمدجواد ظریف، گزارشی از سفر هیئت ایرانی به عتبات عالیات و نیز برنامه‌های وزارت خارجه ارائه داد.

آیت‌الله صافی گلپایگانی نیز ضمن مسألت قبولی زیارت هیئت ایرانی، گفت: این سفر، بسیار مفید و با برکت برای هر دو کشور دوست و ولائی ایران و عراق بود. امیدواریم اینگونه سفرها در منطقه تداوم پیدا کند و همگان، از آثار و برکات آن برخوردار شوند. اینجانب همیشه توصیه داشتم که با همسایگان و جهان اسلام باید ارتباطی قوی همراه با حفظ عزّت و منافع خود داشته باشیم، بلکه می‌توانیم به تمام کشورهای جهان، صلح و صفا و مهربانی را عرضه کنیم.

وی با اشاره به حادثه تروریستی و دردناک نیوزیلند، ضمن تسلیت به خانواده‌های عزادار و مسلمانان جهان، اظهار کرد: این فاجعه بسیار تأسف‌بار بود. واکنش مناسب وزارت امور خارجه و مواضع مشترک کشورهای اسلامی، می‌تواند در کاهش اینگونه حوادث مثمرثمر باشد.

این مرجع تقلید در ادامه، با اشاره به لزوم بکارگیری منطق و تدبیر در سیاست خارجی تصریح کرد: با کشورهایی مانند مصر، مراکش و اردن که مردم آن دوستدار اهل بیت علیهم السلام هستند، باید رابطه قوی داشته باشیم. آنچه در سیاست داخلی حائز اهمیت است سیاست معقولانه می‌باشد که در سایه منطق و تدبیر و درایت می‌توانیم عزّت کشور اسلامی ایران را در جهان بیشتر کنیم.

وی در قسمت دیگری از سخنان خود گفت: بحمدالله تعالی درایت و سیاست و فعالیت‌های شما در وزارت خارجه، همواره مورد تأیید مردم شریف بوده است و مردم ما به شما حُسن ظن و اعتماد دارند. زحماتی که شما و همکارانتان در این مدّت تحمّل کرده‌اید و ان‌شاء الله در آینده اهتمام بیشتری خواهید داشت، مورد رضایت ملّت ایران است. ما نه تنها با دوستان، بلکه با دشمنان نیز می‌توانیم با عقلانیت و حفظ عزّت و منافع کشور در ارتباط باشیم.

آیت الله صافی گلپایگانی در بخش دیگری از توصیه‌های خود، با اشاره به وضعیت نابسامان اقتصادی، افزود: وضعیت کنونی اقتصاد، بسیار ناراحت‌کننده است. مردم شریف و نجیب ما، امروز با مشکلات زیادی روبرو هستند که به نظر ما می‌توان با سیاست‌های خوب و مفید و روابط سازنده، این مشکلات را رفع کرد. وظیفه مسئولان در این باره بسیار سنگین است و امیدوارم که شما بتوانید در این عرصه هم موفق باشید.

سفر رئیس‌جمهور به عراق گره‌های چند دهه‌ای بین ۲ کشور را باز کرد

محمدجواد ظریف ظهر امروز در حاشیه سفر به قم در جمع با خبرنگاران،‌ با اشاره به سفر به قم با هدف دیدار و گفت وگو با مراجع تقلید و تشریح دستاوردهای سفر رئیس جمهور به عراق اظهار کرد: در این سفر تلاش داریم تحولات صحنه دیپلماسی کشور را برای مراجع تقلید تشریح کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در سفر رئیس جمهور به عراق گره‌های چند دهه‌ای در روابط فی مابین دو کشور باز شد تصریح کرد: بحث رایگان شدن ویزای زائرین،‌ لایروبی رودخانه اروند و احداث راه آهن شلمچه بصره نیز در این سفر مطرح و بالاخره به نتیجه رسید و نهایی شد.

وزیر امور خارجه کشورمان به بحث دو کشور در خصوص اروند و کارون اشاره کرد و افزود: لایروبی کارون بیش از ۳۰ سال بین دو کشور بلاتکلیف باقی مانده بود و یکی از کارهایی که در این سفر صورت گرفت نهایی کردن این طرح بود.

وی ضمن ابزار رضایت از دستاوردهای مطلوب سفر هیات ایرانی به عراق، آخرین وضعیت تعیین تکلیف لوایح کنوانسیون بین المللی FATF را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد:‌ بررسی این لوایح در دستور کار مجمع تشخیص است و قطعا اعضای مجمع در ارتباط با بررسی این لوایح مصالح کشور را در نظر خواهند گرفت.

توصیه‌های پنج‌گانه آیت‌الله‌العظمی نوری‌همدانی به ظریف

آیت الله حسین نوری همدانی پیش از ظهر امروز در دیدار با ظریف وزیر امور خارجه با اشاره اختلافات و انتقادات در وزارت خارجه تصریح کرد: بنده معتقد هستم اختلاف داخلی و انتقادات نباید در سیاست خارجی منعکس شود چون موجب سوء استفاده دشمن خواهد شد؛ در مقابل دشمن باید وحدت خود را حفظ کنیم.

وی در ادامه توصیه پنجگانه‌ای به وزیر امور خارجه ایران داشت و گفت: آنچه در سیاست خارجی باید توجه شود سه اصل عزت، حکمت و مصلحت است که مورد تاکید رهبری است والحمد لله در این مسیر گام برداشته می‌شود.

این مرجع تقلید تاکید کرد: سیاست ما بر اساس فرهنگ قرآنی و اسلامی است و بر این اساس با دنیا به غیر آمریکا و اسرائیل ارتباط داریم و طبق همان سه اصل باید داشته باشیم؛ اما اعتماد با ارتباط فرق دارد هیچگاه نباید اعتماد کرد چون طبق آیات قرآن هیچگاه کفار با ما کنار نخواهند آمد چون خوی سلطه گری و استعمار در وجود آنها است.

وی یادآور شد: در موضوع برجام دیدیم آمریکا به هیچ وجه قابل اعتماد نیست و اروپا هم مثل آمریکا چون جرات مخالفت ندارد بنا بر این باید محکم باشیم و مقابله کنیم چون اندکی نرمش موجب باج خواهی و زیاده طلبی خواهد شد. رهبر معظم هم فرمودند هرجا نرمش نشان دادیم ضرر کردیم و اعتماد مجدد به آمریکا نباید باشد.

آیت الله نوری همدانی تصریح کرد: امروز عربستان با پول آمریکا و اسرائیل و انگلیس با پول و تبلیغات وسیع اسلام هراسی و شیعه هراسی و ایران هراسی راه انداختن وزارت خارجه باید چهره حقیقی اسلام و تشیع را به دنیا نشان دهد.

وی گفت: ما معتقد هستیم مسؤولان وزارت خارجه افراد متدین و خیرخواه و پرتلاش هستند که ما تشکر و حمایت می‌کنیم و رهبری فرمودند آقای ظریف آدم متدینی هستند که برای ما حجت است.

این مرجع تقلید با اشاره اختلافات و انتقادات در وزارت خارجه خاطرنشان کرد: بنده معتقد هستم اختلاف داخلی و انتقادات نباید در سیاست خارجی منعکس شود چون موجب سوء استفاده دشمن خواهد شد. در مقابل دشمن باید وحدت خود را حفظ کنیم و از اختلاف جلوگیری کنیم؛ امام فرمودند هرجا اختلاف باشد دشمن از همان راه ورود پیدا خواهد کرد.

تأکید بر تقویت ارتباطات با کشورهای مختلف

ظریف که امروز برای دیدار با علما و مراجع تقلید به قم سفر کرده بود در ادامه دیدارهای خود، با حضور در بیت آیت الله وحید خراسانی، با این مرجع تقلید دیدار کرد.

وی در این دیدار به ارائه گزارشی از سفر رئیس جمهور به عراق و آخرین تحولات منطقه پرداخت.

آیت الله وحید خراسانی نیز در این دیدار، بر تقویت روابط حسنه و تقویت ارتباطات با کشورهای مختلف تاکید کرد.

دیپلماسی بدون قدرت میدانی نتیجه‌بخش نیست

محمدجواد ظریف ظهر در نشست شورای اداری استان قم که در تالار معصومیه برگزار شد، با بیان اینکه حجت‌الاسلام والمسلمین ربانی یکی از مدیران ارشد وزارت خارجه است، اظهار کرد: انتخاب این شخصیت برجسته نشان از اهمیت دادن وزارت خارجه به قم است و علت این اهمیت نیز نقشی است که قم و مرجعیت در میزان نفوذ جمهوری اسلامی در جهان دارد و ما نباید این واقعیت را دست‌کم بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: امروز در دنیایی زندگی می‌کنیم که این دنیا نسبت به گذشته از نظرهای مختلف متحول شده است؛ روزی همه تحولات مهم دنیا در غرب و اروپا رخ می‌داد و روز دیگری همه تحولات مهم دنیا ممکن بود در جغرافیای غرب رقم زده نشود اما توسط غرب تصمیم‌گیری می‌شد اما امروز دیگر با چنین جهانی روبرو نیستیم و جهان امروز ما، جهان پساغربی است هر چند اینطور نیست که غرب اهمیت نداشته باشد اما گاهی رخدادهایی رقم زده می‌شود که بر خلاف نظر غربی‌ها است یا اینکه در برخی تصمیم‌گیری‌ها غربی‌ها هیچ نقشی ندارند.

وی یادآور شد: روسیه، ترکیه و ایران کاهش تنش سوریه را خواستار شدند اما خواسته آمریکا خلاف این خواسته بود؛ اکنون بیش از دو سال از آن دوران می‌گذرد و مهم‌ترین برنامه سیاسی در سوریه همان است که توسط این سه کشور دنبال شده است، درگیری‌ها کاهش یافته و روند صلح آغاز شده است.

ظریف با بیان اینکه اگر غرب‌محوری را کنار گذاریم غرب‌شیفتگی و غرب‌ستیزی نیز از بین خواهد رفت، گفت: نه فقط مراکز قدرت بلکه منابع قدرت نیز متکثر شده‌اند به این معنا که قدرت دیگر محدود به قدرت‌های سیاسی، نظامی و اقتصادی نیست بلکه قدرت یک دامنه بسیار وسیعی پیدا کرده که این دامنه به حوزه‌های فرهنگی، معنایی، استقلال، انگیزش، مقاومت، ایثار و شهادت توسعه یافته است، نه فقط در فرهنگ ایثار و شهادت ما بلکه در فرهنگ سکولار روابط بین‌الملل نیز منبع نفوذ و قدرت شده است.

وی ادامه داد: انتخاب ارشدترین مدیر داخلی وزارت خارجه به‌عنوان نماینده این وزارتخانه در قم، بخاطر این است که قدرتی که از قم نشأت می‌گیرد می‌تواند قدرت اساسی، اندیشه، فکر، استقلال معنایی و عدم وابستگی فکری ما باشد.

ظریف با اشاره به اینکه مهم‌ترین منبع قدرت ما قدرت معنایی ماست که از فرهنگ انقلاب اسلامی نشأت گرفته است، مطرح کرد: ترامپ نیمه شب به مدت سه ساعت در یک پادگان نظامی آمریکایی با چراغ‌های خاموش وارد عراق می‌شود اما رئیس جمهور ایران اسلامی، در ابتدا وزیر خارجه خود را طی پنج روز به پنج شهر عراق می‌فرستد تا در میان اقشار مختلف مردم حضور یابد و بعد از آن، در یک سفر تاریخی، خود در عراق حضور می‌یابد و برای مذاکره‌ای در بزرگ‌ترین گردهمایی مقامات سیاسی عراق در دفتر نخست وزیر عراق حضور می‌یابد.

وی با بیان اینکه نخبگان سیاسی، رؤسای مذاهب، عشایر شیعه و سنی جمهوری اسلامی در دیدار با رئیس جمهور از نقش عراق سپاسگذاری کردند، ادامه داد: این عامل قدرت حتما از دلاوری‌های امثال سردار قاسم سلیمانی و دیگر افرادی که با خون خود درخت روابط ایران و عراق را آبیاری کردند نشأت می‌گیرد اما آنچه که جمهوری اسلامی را در عراق قدرتمند کرده، قدرت معنایی ایران اسلامی است که ما در وزارت خارجه به آن اعتقاد داریم و آن را از ارکان اساسی عراق می‌دانیم.

ظریف تصریح کرد: روابط خارجی صحنه اعتماد نیست و در این روابط نمی‌توانیم به نزدیک‌ترین دوستان خود هم اعتماد داشته باشیم چه برسد به افرادی که چهل سال با نظام اسلامی دشمنی داشته‌اند؛ در هر موضوعی که قرار باشد با آن‌ها صحبت کنیم ما هستیم که می‌پرسیم چرا این کارها را کرده‌اند و به آن‌ها گوش‌زد می‌کنیم که همه انتخاب‌های آن‌ها در منطقه از جمله حمایت از بمباران مردم یمن غلط بوده است.

وزیر امور خارجه یادآور شد: جمهوری اسلامی یک نظام برآمده از مردم است که نقطه اتکای آن مردم خودش است به همین علت رودروایسی با فردی ندارد و با این پایه‌های قدرت منابع طبیعی، جغرافیا، منابع انسانی و استقلال معنایی حرکت خود را با بالندگی دنبال می‌کند.

وی با بیان اینکه قدرت معنایی جمهوری اسلامی در قم تبلور یافته است، تصریح کرد: آمادگی داریم در حوزه‌های مختلف همانطور که به دنبال خدمت به مردم کشور و استان‌های مختلف هستیم در خدمت قم و مردم این شهر مقدس باشیم و برای فراهم سازی بستر سرمایه‌گذاری در شهر تلاش کنیم.

ظریف اضافه کرد: بنده در سفر عراق هم‌افزایی را به صورت عینی دیدم، اگر دیپلماسی در کنار قدرت میدانی قرار گیرد می‌توانیم به نتیجه مورد نظر برسیم درحالی‌که اگر این دو در کنار یکدیگر مورد توجه قرار نگیرد نمی‌توانیم به نتیجه مورد نظر برسیم.

وی با تاکید بر اینکه دیپلماسی منهای قدرت میدانی نتیجه‌ای ندارد، گفت: قدرت میدانی بدون دیپلماسی نیز پر هزینه است و نمی‌تواند نتیجه‌بخش باشد؛ قدرت میدانی را در کنار دیپلماسی دنبال می‌کنیم و همانطور که در عراق و سوریه به نتیجه رسیدیم در دیگر عرصه‌ها نیز به نتیجه خواهیم رسید.

عظمت ملت ایران را برای دنیا تبیین کنید

آیت الله جوادی آملی ظهر امروز در دیدار محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه با اشاره به نقش مهم سفرای جمهوری اسلامی در دیگر کشورها بیان کرد: سفرای وزارت خارجه باید بدانند که نه تنها سفیر ایران هستند بلکه سفیر مکتب و اسلام نیز هستند؛ باید پیام اسلام را به جهان برسانند و تفکر و سخن آنها را نیز بفهمند و به داخل منتقل کنند.

وی ادامه داد: سفرای جمهوری اسلامی باید در سه بخش محلی، منطقه‌ای و بین المللی دستشان پر باشد؛ بخش محلی که منظور ارتباط با مسلمانان و کشورهای مسلمان است، بخش منطقه ای که منظور ارتباط با اهل کتاب، پیروان دیگر مذاهب و سایر موحدان جهان بوده و بخش بین المللی که مخاطب آن همه انسانها اعم از موحد و غیر موحد است که اسلام نیز روی این بخش تاکید بسیاری می کند.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: تمام تلاش و کوشش سفرای جمهوری اسلامی باید این باشد که این فرهنگ را جهانی کنند و به جهان بگویند که اسلام در همه زمینه ها از جمله حقوق بشر، حرف برای گفتن دارد.

آیت الله جوادی آملی ابراز کرد: در نتیجه سفرا باید بدانند که صرفا کارمند نیستند، سفیر ایران در هر کشوری که هست باید کاملا فرهنگ و جریان تفکر آن کشور به ویژه نوآوری‌های علمی و اندیشه‌ای آن کشور را درک کند و در جریان آنها قرار بگیرد، وگرنه اتلاف عمر کرده است.

وی ادامه داد: رسالت سفارت خانه‌های جمهوری اسلامی باید این باشد که زمینه تبادل علم و فرهنگ بین ایران و دیگر کشورها را فراهم آورند و سفیر قرآن و عترت و سفیر علم و فهم باشند.

استاد حوزه علمیه قم اضافه کرد: آنها باید در تمام همایش‌های علمی و فرهنگی کشوری که هستند حضور داشته باشند و راهنمای جوانان ایرانی خارج از کشور باشند که به وطن برگردند و در خدمت کشور خود باشند، این رسالت سفارت خانه‌های جمهوری اسلامی است.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشتند: در مذاکرات خود با دیگر کشورها بدانید که دست شما پر است و یک سر و گردن از آنها بالاتر هستید. شرف، عزت، عظمت، آبرو و مردانگی مال ماست و شما باید این عظمت کشور و مردم ایران را به جهان برسانید.

وی تصریح کرد: جهان باید این را بفهمد که این ملت، ملتی است که همواره پای امضا و تعهد خود ایستاده است که نمونه آن پایبندی ایران به قطعنامه ۵۹۸ است و شما نیز با این پشتوانه با دنیا حرف بزنید، ما با وجود این سرمایه ها، هیچ نگرانی نداریم.

آیت الله جوادی آملی خاطرنشان کرد: ما این پایبندی به امضا و تعهد را از قرآن کریم آموختیم که فرمود پای تعهد و امضای خود بایستید. حقیقتا این مکتب باید جهانی شود، مکتبی که از یک سو به ما می آموزد با جهان ارتباط داشته باشید اما همواره هوشیاری خود را حفظ کنید و از سوی دیگر تاکید می کند که پای متجاوز را قطع کنید و هرگز دست به سوی بیگانه دراز نکنید.

نقش بارز مرجعیت قم در تقویت وحدت داخلی

ظریف نیز در دیدار آیت الله جوادی آملی ضمن ارائه گزارشی از سفر اخیر رئیس جمهور به کشور عراق، این دیدار را نشانه نزدیکی روابط دو کشور، اقتدار منطقه‌ای جمهوری اسلامی، و گسترش روابط دو کشور دانست.

وی تاکید کرد: در شرایط کنونی بیش از هر زمان دیگر به همدلی و هم افزایی داخلی نیازمندیم تا بتوانیم با این پشتوانه مسائل مختلف کشور را به ویژه در امور خارجه پیش ببریم و نقش مرجعیت قم در ایجاد این همدلی، هم افزایی و وحدت داخلی، نقش موثر و مهمی است.

وزیر امور خارجه با اشاره به توصیه آیت الله جوادی آملی در اینکه « پس از دست دادن با آمریکایی‌ها و غربی‌ها انگشتان دست خود را بشمارید!» بیان کرد: توصیه های اندیشمندانه و دیدگاه باز جنابعالی همواره سر لوحه فعالیت های وزارت امور خارجه است.

 آیت الله ناصر مکارم شیرازی عصر امروز در دیدار ظریف وزیر امور خارجه با تبریک اعیاد ماه رجب، ابراز کرد: امیدواریم که سال ۹۸ سالی پر از خیر و برکت برای نظام اسلامی و ملت شریف ایران باشد.

وی در ادامه سفر دکتر روحانی رییس جمهور به عراق را سفری موفق و نشان دهنده روابط مستحکم دو کشور دوست، برادر و مسلمان ایران و عراق دانست.

این مرجع تقلید افزود: آمریکایی‌ها تصور می‌کردند که عراقی‌ها سر سپرده آنها هستند؛ اما این سفر نشان داد که عراقی‌ها استقلال خودشان را کاملا حفظ کرده‌اند. استقلال روش و منش دولت و ملت عراق را به آنها تبریک می‌گوییم.

آیت الله مکارم شیرازی از منظری دیگر نیز سفر دکتر روحانی و هیات همراه را مورد اشاره قرار داد و گفت: در حالی که رئیس جمهور آمریکا مخفیانه و دزدانه به عراق سفر کرد، رئیس جمهور ایران در روز روشن و بدون هیچ ترس و پروایی به این کشور سفر می‌کند و با مسؤولان، علما، احزاب و گروه‌های مختلف در این کشور دیدار و گفت و گو می‌کند و در لابه لای مردم به زیارت ائمه مدفون در عراق می‌رود.

وی تاکید کرد: این سفر سیلی محکمی بر دولتمردان آمریکا بود؛ اگر آمریکایی‌ها قدری هوش داشته باشند باید بفهمند محاسباتشان غلط است و باید در محاسبات خود تجدید نظر کنند.

استاد حوزه علمیه قم در ادامه جنایت تروریستی در نیوزلند و کشتار مسلمانان را محکوم کرد و یادآور شد: غربی‌ها باید بفهمند این جنایات نتیجه اسلام هراسی و اسلام ستیزی آنها است؛ در این خصوص باید وزارت خارجه اقدامات لازم را انجام دهد.

آیت الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود گریزی به مشکلات اقتصادی و معیشتی کشور زد و با بیان اینکه بخش مهمی از مشکلات اقتصادی کشور ناشی از بی انصافی برخی کسبه و تجار است، گفت: برخی از بازاریان که بالا رفتن ارز را عامل گرانی می‌دانستند با پایین آمدن نرخ دلار هم حاضر نیستند قیمت‌ها را کاهش دهند.

وی با تاکید بر ضرورت کار فرهنگی در این خصوص ادامه داد: عده ای بدون هیچ دلیلی اجناس و محصولات را سه برابر قیمت واقعی به فروش می‌رسانند.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: دلال بازی و کم توجهی به بخش‌های تولید سبب می‌شود که پول و سرمایه‌های خرد و کلان مردم از چرخه تولید خارج شود و نتیجه این موضوع نیز چیزی جز رکود و بیکاری نخواهد بود؛ صدا و سیما و رسانه‌ها باید در این خصوص فرهنگ سازی کنند.

وی بخشی از مشکلات اقتصادی را ساختگی و بخشی را واقعی دانست و تصریح کرد: در شرایط فعلی برخی تنها به دنبال کسب منفعت خودشان هستند، این موضوع با آموزه‌های دینی سازگاری ندارد، اسلام دینی اجتماعی است که درباره توجه به دیگران تاکیدات صریحی دارد.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: عده ای در فقر و نداری دست و پا می‌زنند، عده ای هم در غنا و رفاه عجیبی به سر می‌برند؛ باید در این خصوص فرهنگ سازی شود، مراجع، علما و روحانیت هم در این بین سهمی دارند.

وی با انتقاد از القاء یاس از سوی برخی افراد در جامعه خاطرنشان کرد: برخی برای رسیدن به مقاصد سیاسی خود به گونه ای سخن می‌گویند که چوب حراج به همه چیز می‌زنند.

وی دولت را به تحرک و فعالیت بیشتر و برنامه ریزی مدبرانه برای حل مشکلات توصیه کرد و گفت: دولت باید در این شرایط سخت واقعا دلسوزی کرده و تیم خود را تقویت کند.

آیت الله مکارم شیرازی اختلاس‌های عجیب و غریب را نتیجه ضعف نظارت دستگاه‌های امنیتی و نظارتی دانست و افزود: به سبب ضعف نظارت دستگاه‌های مسؤول، تخلفات و اختلاس‌های کلانی پدید می‌آید و وقتی سراغ شان می‌روند که سرمایه‌های مردم از دست رفته و متهم فراری شده است.

وی اضافه کرد: در جایی دیگر ارزهای کلان در اختیار برخی قرار گرفت که تنها ۳۰ درصد آن را برگردانند، اینها نتیجه ضعف نظارت است که باید برای آن فکری جدی و عاجل کرد.

دعوت به وحدت، پرهیز از سیاه نمایی، ترجیح منافع عمومی بر منافع شخصی و گروهی از دیگر توصیه‌های آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار وزیر امور خارجه بود.

دولتمردان آمریکا پیام‌های سفر حجت الاسلام روحانی به عراق را بشنوند

آیت الله ناصر مکارم شیرازی عصر امروز در دیدار ظریف وزیر امور خارجه با تبریک اعیاد ماه رجب، ابراز کرد: امیدواریم که سال ۹۸ سالی پر از خیر و برکت برای نظام اسلامی و ملت شریف ایران باشد.

وی در ادامه سفر دکتر روحانی رییس جمهور به عراق را سفری موفق و نشان دهنده روابط مستحکم دو کشور دوست، برادر و مسلمان ایران و عراق دانست.

این مرجع تقلید افزود: آمریکایی‌ها تصور می‌کردند که عراقی‌ها سر سپرده آنها هستند؛ اما این سفر نشان داد که عراقی‌ها استقلال خودشان را کاملا حفظ کرده‌اند. استقلال روش و منش دولت و ملت عراق را به آنها تبریک می‌گوییم.

آیت الله مکارم شیرازی از منظری دیگر نیز سفر دکتر روحانی و هیات همراه را مورد اشاره قرار داد و گفت: در حالی که رئیس جمهور آمریکا مخفیانه و دزدانه به عراق سفر کرد، رئیس جمهور ایران در روز روشن و بدون هیچ ترس و پروایی به این کشور سفر می‌کند و با مسؤولان، علما، احزاب و گروه‌های مختلف در این کشور دیدار و گفت و گو می‌کند و در لابه لای مردم به زیارت ائمه مدفون در عراق می‌رود.

وی تاکید کرد: این سفر سیلی محکمی بر دولتمردان آمریکا بود؛ اگر آمریکایی‌ها قدری هوش داشته باشند باید بفهمند محاسباتشان غلط است و باید در محاسبات خود تجدید نظر کنند.

استاد حوزه علمیه قم در ادامه جنایت تروریستی در نیوزلند و کشتار مسلمانان را محکوم کرد و یادآور شد: غربی‌ها باید بفهمند این جنایات نتیجه اسلام هراسی و اسلام ستیزی آنها است؛ در این خصوص باید وزارت خارجه اقدامات لازم را انجام دهد.

آیت الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود گریزی به مشکلات اقتصادی و معیشتی کشور زد و با بیان اینکه بخش مهمی از مشکلات اقتصادی کشور ناشی از بی انصافی برخی کسبه و تجار است، گفت: برخی از بازاریان که بالا رفتن ارز را عامل گرانی می‌دانستند با پایین آمدن نرخ دلار هم حاضر نیستند قیمت‌ها را کاهش دهند.

وی با تاکید بر ضرورت کار فرهنگی در این خصوص ادامه داد: عده ای بدون هیچ دلیلی اجناس و محصولات را سه برابر قیمت واقعی به فروش می‌رسانند.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: دلال بازی و کم توجهی به بخش‌های تولید سبب می‌شود که پول و سرمایه‌های خرد و کلان مردم از چرخه تولید خارج شود و نتیجه این موضوع نیز چیزی جز رکود و بیکاری نخواهد بود؛ صدا و سیما و رسانه‌ها باید در این خصوص فرهنگ سازی کنند.

وی بخشی از مشکلات اقتصادی را ساختگی و بخشی را واقعی دانست و تصریح کرد: در شرایط فعلی برخی تنها به دنبال کسب منفعت خودشان هستند، این موضوع با آموزه‌های دینی سازگاری ندارد، اسلام دینی اجتماعی است که درباره توجه به دیگران تاکیدات صریحی دارد.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: عده ای در فقر و نداری دست و پا می‌زنند، عده ای هم در غنا و رفاه عجیبی به سر می‌برند؛ باید در این خصوص فرهنگ سازی شود، مراجع، علما و روحانیت هم در این بین سهمی دارند.

وی با انتقاد از القاء یاس از سوی برخی افراد در جامعه خاطرنشان کرد: برخی برای رسیدن به مقاصد سیاسی خود به گونه ای سخن می‌گویند که چوب حراج به همه چیز می‌زنند.

وی دولت را به تحرک و فعالیت بیشتر و برنامه ریزی مدبرانه برای حل مشکلات توصیه کرد و گفت: دولت باید در این شرایط سخت واقعا دلسوزی کرده و تیم خود را تقویت کند.

آیت الله مکارم شیرازی اختلاس‌های عجیب و غریب را نتیجه ضعف نظارت دستگاه‌های امنیتی و نظارتی دانست و افزود: به سبب ضعف نظارت دستگاه‌های مسؤول، تخلفات و اختلاس‌های کلانی پدید می‌آید و وقتی سراغ شان می‌روند که سرمایه‌های مردم از دست رفته و متهم فراری شده است.

وی اضافه کرد: در جایی دیگر ارزهای کلان در اختیار برخی قرار گرفت که تنها ۳۰ درصد آن را برگردانند، اینها نتیجه ضعف نظارت است که باید برای آن فکری جدی و عاجل کرد.

دعوت به وحدت، پرهیز از سیاه نمایی، ترجیح منافع عمومی بر منافع شخصی و گروهی از دیگر توصیه‌های آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار وزیر امور خارجه بود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

رهپویان-خبرنیوزقم | فرهنگ هنر | حوزه | اجتماعی| مذهبی