برگزاری همایش ملی آثار تفسیری علامه معرفت در قم

رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از برگزاری همایش ملی بررسی آثار تفسیری علامه معرفت به همت این پژوهشگاه در تاریخ دوم آذرماه خبر داد. به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم ، حجت الاسلام و المسلمین دکتر نجف لکزایی طی سخنانی در نشست خبری همایش ملی بررسی آثار تفسیری علامه معرفت که در سالن کنفرانس […]

رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از برگزاری همایش ملی بررسی آثار تفسیری علامه معرفت به همت این پژوهشگاه در تاریخ دوم آذرماه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم ، حجت الاسلام و المسلمین دکتر نجف لکزایی طی سخنانی در نشست خبری همایش ملی بررسی آثار تفسیری علامه معرفت که در سالن کنفرانس سالن همایش های دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: در سال ۹۵ مصوب شد که دفتر تبلیغات اسلامی تجلیل از قرآن پژوهان برجسته کشور را در دستور کار خود قرار دهد و نخستین قرآن پژوه که برای این منظور انتخاب شد، علامه محمد هادی معرفت است.
وی افزود: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و موسسه التمهید برگزار کننده این همایش هستند و البته دیگر مراکز حوزوی نیز به عنوان همکار در این همایش دعوت شده و مشارکت دارند.
ریس شورای سیاست گذاری همایش همچنین با اشاره به این که چهار هدف عمده را در این خصوص مدنظر قرار داده ایم، گفت: تجلیل از مقام شامخ علمی و پژوهشی علامه معرفت ، تبیین و معرفی نوآوری های قرآنی ایشان به خصوص در حوزه تفسیر اثری و نیز روش ها و گرایش تفسیری ایشان، گشایش عرصه های نو و جدید در مطالعات تفسیری اعم از مطالعات تطبیقی و مطالعات اثری و نیز ارزیابی روش تفسیر اثری و ارایه الگوهای جدید از جمله اهداف برگزاری این همایش می باشد.
وی اضافه کرد: برای تحقق این اهداف فراخوان همایش در چهار محور اصلی تهیه شد که شامل “مبانی ، مناهج و قواعد تفسیری در آثار علامه معرفت”، “گرایش تفسیری علامه معرفت “، “مباحث علمی در آثار تفسیری ایشان” و “تفسیر و مفسر شناسی در آثار تفسیری علامه معرفت” است.
حجت الاسلام و المسلمین لکزایی ادامه داد: با استقبالی که صورت گرفت و نیز با مقالات سفارشی از سوی دبیرخانه به برخی از اساتید و پژوهشگران ، در مجموع ۲۹۰ مقاله و چکیده مقاله به دبیرخانه واصل شد که حدود ۱۳۴ مقاله با انجام اصلاحات مورد پذیرش قرار گرفت و انشاالله کتاب چکیده مقالات در روز همایش رونمایی می شود.
وی با بیان این که پنج شنبه دوم آذرماه سال جاری همایش ملی بررسی آثار تفسیری علامه آیت الله معرفت در سالن همایش های دفتر تبلیغات اسلامی برگزار می شود، گفت: حدود ۴۰ مقاله در پنج پنل عصر روز پنج شنبه ارایه شده و نقد و بررسی می شود.
رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اضافه کرد: مراسم افتتاحیه این همایش یک روزه با پیام تصویری آیت الله العظمی سبحانی برگزار می شود و سخنران افتتاحیه حجت الاسلام و المسلمین احمد واعظی، رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم است.
وی افزود: بعد از سخنرانی افتتاحیه، میزگرد با حضور شاگردان برجسته علامه معرفت برگزار می شود که در آن نوآوری های تفسیری ایشان را بررسی کرده و دو مقاله برگزیده همایش نیز ارایه می شود.
حجت الاسلام و المسلمین لکزایی بیان داشت: نوبت عصر نیز از ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه با پنل های پنج گانه شروع شده و تا ساعت ۱۶ ادامه می یابد و سخنران اختتامیه همایش نیز حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر رشاد، رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی خواهد بود ، ضمن آن که خلاصه گزارش پنل ها نیز در جلسه اختتامیه ارایه می شود.
وی گفت: همچنین در مراسم اختتامیه ضمن تقدیر از صاحبان مقالات برتر از آثار همایش نیز رونمایی می شود از جمله رونمایی از ترجمه کامل کتاب التمهید که در ۱۰ جلد به زبان عربی منتشر شده است و روز همایش از ترجمه فارسی آن رونمایی به عمل می آید.
وی افزود: در مراسم اختتامیه همچنین از کتاب مجموعه گفتگوهای حجت الاسلام و المسلمین بهمنی با علامه معرفت که در زمان حیات ایشان صورت گرفته و تاکنون منتشر نشده رونمایی به عمل می آید. علاوه بر این که از نسخه های دیجیتالی این آثار نیز رونمایی به عمل می آید و مجموعه آثار علامه معرفت در قالب یک سی دی از سوی مرکز علوم اسلامی کامپیوتری نور ارایه می شود.
رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اضافه کرد: مجموعه آثار در کتاب خوان همراه پژوهان که اپلیکیشن اندرویدی است و توسط این پژوهشگاه تولید شده نیز رونمایی شده و همه این محصولات فرهنگی و رسانه ای در اختیار حضار در همایش گذاشته می شود.
وی در خاتمه گفت: این همایش مخصوص پژوهشگران علوم قرآنی است و از این رو برای محققان و اساتید قرآنی محفل خوبی است که در این زمینه حضور داشته و از نشست ها و جلسات و پنل های تخصصی همایش بهره مند شوند.