باغ پرندگان از زاویه کلان‌ شهر قم

باغ پرندگان قم پروژه‌ای بزرگ و با اهداف مختلف و البته انتقادات فراوان بود که درنهایت اوایل آذرماه  سال به جاری بهره‌برداری رسید. به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم ، زندگی شهری با توجه به پیشرفت‌هایی که روزانه در جهان رخ می دهد نیازمند تغییرات اساسی در مراکز تحقیقاتی، آموزشی و حتی تفریحی است و […]

باغ پرندگان قم پروژه‌ای بزرگ و با اهداف مختلف و البته انتقادات فراوان بود که درنهایت اوایل آذرماه  سال به جاری بهره‌برداری رسید.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم ، زندگی شهری با توجه به پیشرفت‌هایی که روزانه در جهان رخ می دهد نیازمند تغییرات اساسی در مراکز تحقیقاتی، آموزشی و حتی تفریحی است و گاهی تلفیق همه این‌ها در یک مرکز است که نشان از تغییرات اساسی و گام برداشتن به سمت کلان شهر شدن است این روزها یکی از ویژگی های کلان شهرها آموزش از طریق مراکزی چندگانه ازجمله باغ موزه ها است که هم جنبه تفریحی و هم جنبه آموزشی دارد.

قم سال هاست که به عنوان کلان شهر شناخته می شود اما آن‌طور که بایدوشاید چهره و امکانات کلان شهر را ندارد یکی از اتفاقاتی که در این چند ساله در حال رخ دادن است احداث باغ موزه ها ازجمله باغ موزه دفاع مقدس و باغ پرندگان است مسئله ای که سال هاست در دیگر شهرهای کشور رخ داده است قم به عنوان شاه راه مواصلاتی ۱۷ استان کشور باید به سمتی پیش برود که مسافران تنها قم را محل عبور انتخاب نکنند و جاذبه های این کلان شهر مسافران را ترغیب به ماندگاری بیشتر در قم کنند.

باغ پرندگان یکی از مراکز تفریح و آموزشی بود که با تمام حواشی که وجود داشت بالاخره به نتیجه رسید مسئله ای که هم برای مردم قم و هم برای مسافران و زائرانی که به قم سفر می کردند می توانست مطلوب باشد و نیاز یک کلان شهر به این مراکز تفریحی و آموزشی اجتناب ناپذیر است اما مسئله ناگهانی آنفولانزایی پرندگان باعث خسارت و تعطیلی موقت این مجموعه شد.

باغ پرندگان قم پروژه‌ای بزرگ و با اهداف مختلف و البته انتقادات فراوان بود که درنهایت اوایل آذرماه  سال به جاری بهره‌برداری رسید، به گفته مسئولان شهرداری و سرمایه‌گذار خصوصی، کار ساخت این مجموعه تفریحی با هدف افزایش سرانه فضای سبز و ایجاد نشاط اجتماعی با استفاده از توسعه اماکن تفریحی و گردشگری از تیرماه سال ۹۶ در زمینی به مساحت ۱۱ هکتار در منطقه چهار قم با اعتبار ۳۰ میلیارد تومان آغاز شد؛ فضای سبز باغ پرندگان ۶ هکتار است و در این بخش قفس‌های ۲۰، ۸۰ و ۱۰۰ متر مربعی برای صد گونه پرنده تعبیه شده است.

معدوم شدن همه پرندگان باغ پرندگان با وسواس

در این زمینه روح الله امراللهی رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر قم معتقد است:  بیماری برای موضوعات مختلف چه آکواریوم باشد چه باغ پرندگان چه باغ وحش باشد اتفاق می افتد بیماری های فصلی و موسمی در باغ پرندگان اتفاق می افتد البته فعلاً نمی‌خواهیم به این مسئله که چرا این تعداد پرنده با وسواس معدوم شد تا از یک بیماریِ واگیردار جلوگیری شود این مسئله ممکن است رخ دهد که آنفولانزا یا هر بیماری دیگری در باغ پرندگان یا باغ وحش ها رخ دهد این مسئله نباید باعث شود که یک عملکرد و یک فعالیت را داخل شهر نداشته باشیم و قشر کودک و نوجوان و مردم را از این آموزش ها و تفرج ها محروم کنیم  تا آن‌ها برای استفاده از این نوع باغ موزه ها به شهرهای دیگر مراجعه کنند.

انتشار خبر ابتلای تعدادی از گونه‌های موجود در باغ پرندگان قم موجی از نگرانی را در بین اهالی استان و حتی کشور به راه انداخت مسئله باغ پرندگان تا جایی پیشرفت که مجمع نمایندگان استان قم به این مسئله ورود کرد و امیرآبادی رئیس  مجمع نمایندگان استان قم اعلام کرد  کارگروه‌های محیط زیست، مدیریت شهری و گردشگری موظف شدند تا در اولین فرصت موضوع را بررسی و نتایج اقدامات و نظرات کارشناسی خود را به نمایندگان استان قم اعلام کنند.

درنهایت و باوجود اظهارات مختلف مسئولان استانی تصمیم بر این شد که ۶۹۲ پرنده موجود در باغ پرندگان که از پرندگان بومی و غیربومی که مدت ها در حاشیه قم با آب و هوای قم هم زیست شده بودند معدوم شدند ، معدوم شدن این تعداد پرنده علاوه بر خسارت مالی شدید باعث نگرانی و ناراحتی مردم نیز شد همچنین این نگرانی بین مردم وجود داشت که آیا باغ پرندگان قم با توجه به اینکه در آغاز فعالیت دچار این حادثه شد بازگشایی خواهد شد یا نه.

در این زمینه معاون خدمات شهری شهردار قم با اشاره به این که ایرادهای گرفته شده از سوی نهادهای ناظر و ازجمله دامپزشکی و محیط زیست در باغ پرندگان رفع خواهد شد بیان کرد: برخی از این ایرادها، ایرادهای مهم بود که تا برطرف نشد، مجوزهای موقت باغ هم صادر نشد، اما برخی دیگر از ایرادها را می توان ایرادهای غیر مهم برشمرد که به دنبال رفع آن ها هم هستیم تا مجوزها موقت صادر شده برای باغ پرندگان قم، به مجوزهای دائمی تبدیل شود.

بازگشایی زمان‌بر باغ پرندگان

سامع  ادامه داد: البته انواع باغ های پرندگان به شکل های مختلفی مانند فضای باز، فضای محصور شده با تور و یا تلفیقی از این دو ساخته شده است که طرح توجیهی باغ پرندگان قم به این موضوع هم توجه دارد.

وی با ابراز خرسندی از این که باغ پرندگان قم زائیده فکر و اندیشه مبتکران و جوانان همین شهر است ابراز امیدواری کرد طرح هایی مانند  گسترش فضای سبز و همچنین توسعه امکانات تفریحی و رفاهی در قم با همت مسئولان و استقبال مردم تداوم یابد.

همچنین امراللهی عضو شورای اسلامی شهر قم گفت: با توجه به این که در ابتدای شروع باغ پرندگان مسئله آنفولانزای پرندگان پیش آمد و این حادثه یک حادثه نابهنگام بود و این حادثه تقریباً مجموعه مدیریت شهری را یک مقدار به احتیاط واداشت که البته این به نظر من که این حد از احتیاط خوب نیست زیرا بیشتر شبیه وسواس است با توجه به هزینه هایی که انجام شده و سرمایه گذاری که انجام شده زمان دقیق بازگشایی باغ پرندگان مشخص نیست و قاعدتاً کمی طولانی تر خواهد شد.

وی تصریح کرد: این پرنده ها از پرنده های بومی و پرنده های مناطق مختلف کشور و جهان بودند و مدت ها این پرنده ها در حاشیه شهر قم با اقلیم قم  هم ساز و هم زیست شده بودند حالا باید مجدداً پرنده ها به قم بیایند و مدت زمانی را سپری کنند تا هم ساز و هم زیست در قم شوند و تحت مراقبت ویژه قرار بگیرند و آرام‌آرام به مجموعه باغ پرندگان اضافه شوند.

اینکه در مسئله باغ پرندگان قم چه کسی یا کسانی مقصر بودند باید بررسی شود اما  این مسئله نباید باعث شود به صورت کلی صورت مسئله پاک شود و شهر قم از داشتن باغ پرندگان و یا هر مرکز تفریحی مطالعه شده محروم شود و کودکان و نوجوانان و مردم قم از این آموزش ها و تفرج ها محروم شوند  تا آن‌ها برای استفاده از این نوع باغ موزه ها به شهرهای دیگر مراجعه کنند.

گزارش از آرش منتظر