شما اینجا هستید
اخبار استان قم » افزایش جمعیت تحت پوشش کمیته امداد امام استان قم

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قم از افزایش  ۱۲ هزار و ۹۱۲ تَن در قالب پنج هزار و ۲۰۰ خانوار تحت پوشش این نهاد در نیمه دوم امسال خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم ،اکبر میرشکار ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: با توجه به تنگناهای مالی به وجود آمده، از مردادماه ۹۷ تاکنون، مراجعه های مردمی به کمیته امداد رشد قابل توجهی داشته و تعداد ۱۵۶ هزار فقره درخواست مددجویی و غیرمددجویی در سامانه این نهاد ثبت شده است.
وی اضافه کرد: از مهرماه سالجاری تاکنون، ۵۳ هزار و ۳۳۶ تَن برای گرفتن کمک های مالی و غیرمالی به صورت حضوری به کمیته امداد مراجعه کرده اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۹۴ درصد رشد یافته است.
وی در ادامه با بیان اینکه در ۱۱ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، کمک های مردمی ۲۰ درصد افزایش یافته است، گفت: ۱۷ هزار تَن از مردم نیکوکار قم حامی ایتام هستند و هر یتیم به طور میانگین ۳۵ میلیون و ۶۰۰ هزار ریال در ۱۱ ماه دریافت نموده است.
میرشکار افزود: در این مدت یک هزار و ۶۰ میلیارد ریال هزینه خانواده های تحت پوشش شده که ۳۸۰ میلیارد ریال از محل کمک های مردمی بوده است.
وی بیان کرد: در ۱۱ ماه امسال، یک هزار و ۱۱۹ مورد وام اشتغال به مبلغ ۲۲۰ میلیارد ریال به متقاضیان تحت پوشش کمیته امداد قم پرداخت و ۸۵ درصد اعتبارات بانکی اشتغال در استان جذب شده است.
وی با بیان اینکه ۲ هزار و ۸۰۰ خانوار تحت پوشش در قم فاقد مسکن است، گفت: در سال جاری ۵۰ واحد مسکن برای مددجویان خریداری و بابت هر مسکن ۴۰۰ میلیون ریال بلاعوض و ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون ریال نیز وام قرض الحسنه به مددجویان پرداخت شده است.
مدیرکل کمیته امداد قم با بیان این که در ۲ سال گذشته، ۳۲۰ واحد برای مددجویان خریداری شده است، افزود: در حالی که افزایش قیمت، خرید مسکن را کند کرده است، تا پایان سال، ۳۰ واحد دیگر با اعتبار ۱۷ میلیارد ریال برای مددجویان خریداری خواهد شد.
به گفته وی، در سالجاری ۶۰۰ واحد مددجویان کمیته امداد قم با اعتبار ۱۲ میلیارد ریال تعمیر شده است.
به گفته وی، از ابتدای امسال تا پایان بهمن ماه، ۵۰۰ تَن از علاقه مندان به پیاده روی اربعین و سه هزار تَن به مشهد مقدس اعزام شدند و هفت هزار و ۵۰۰ تَن از برنامه های آموزش مهارت زندگی و فرهنگی، ۲ هزار و ۴۰۰ تَن نیز از خدمات فرهنگی تربیتی مربوط به کانون های فرهنگی و ۶ هزار و ۵۰۰ تَن نیز از آموزش های خانواده بهره مند شدند.
میرشکار با اشاره به لزوم الکترونیکی نمودن خدمات کمیته امداد، گفت: برای ارائه ۱۰ خدمت از خدمات این نهاد، نیازی به مراجعه حضوری به مراکز امداد نمی باشد و مددجویان می توانند با مراجعه به سامانه e.emdad.ir خدمات غیرحضوری دریافت نمایند.

* معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد قم نیز در این جلسه با بیان این که امسال بیشتر از سال های گذشته نیازمند کمک های مردم هستیم، گفت: روز پنج شنبه ۱۶ اسفندماه هشت پایگاه اصلی و ۱۰ پایگاه فرعی در سطح معابر شهر قم و جمعه ۱۷ اسفندماه نیز پایگاه هایی در محل برگزاری نمازهای جمعه شهر قم و بخش های این استان برای جمع آوری کمک های مردمی مستقر می شود.
علی شهبازی افزود: همچنین زنگ نیکوکاری ۱۵ اسفندماه جاری در مدارس استان نواخته می شود و ۱۰۰ هزار پاکت مخصوص جمع آوری کمک های مردمی بین دانش آموزان توزیع شده است.
وی اضافه کرد: نیکوکاران می توانند کمک های خود را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۱۱۹۹۵۲۰۹۵۲ با شماره شناسه ۶۰/۲۲۲۲۲ نزد بانک ملی و یا شماره کارت ۶۱۰۴۳۳۷۷۷۰۱۱۶۳۹۸ با شماره شناسه ۶۰/۲۲۲۲۲ و یا با شماره گیری #۰۲۵*۸۸۷۷* واریز نمایند.
از ۱۴ تا ۲۱ اسفندماه، هفته احسان و نیکوکاری نامگذاری شده است.

* معاون حمایت و سلامت کمیته امداد قم نیز با اشاره به افزایش مراجعه های مردمی به کمیته امداد در سال جاری، گفت: برای پاسخگویی به این نیازها، پنج مرحله اعتبارات فوق العاده برای استان جذب نمودیم و با تلاش های صورت گرفته هیچ فردی در نوبت دریافت خدمت قرار نگرفته است.
به گفته عباس جوشقانیان، ۳٫۲ جمعیت و ۱۵ درصد سالمندان استان قم تحت پوشش کمیته امداد است، در حالی که این عدد به طور میانگین در سطح کشور به ترتیب ۶ و ۲۵ درصد است.
وی خاطرنشان کرد: هر سال عیدی به حساب مددجویان واریز می شد که امسال مبلغ عیدی برای خرید ۵۰ تُن گوشت هزینه خواهد شد و در صورتی که خیران کمک نمایند، عیدی نیز به حساب مددجویان واریز می شود.

* معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد قم نیز گفت: از میان یک هزار و ۱۱۹ طرح اشتغال، ۸۹۴ مورد مربوط به شهر و ۲۲۵ مورد در روستاها اجرا شده است.
مهرداد مصلح افزود: ۵۰۱ مورد از طرح های اشتغالزایی برای زنان سرپرست خانواد و ۶۱۸ طرح نیز برای مردان ایجاد شده است.
وی با بیان این که آموزش های مهارتی، پایدارسازی شغل و کاریابی به صورت رایگان به متقاضیان اشتغال ارائه شده است، گفت: پرورش پرندگان زینتی، مصنوعات چوبی، پرورش زالو و خشک کردن میوه از جمله طر های جدیدی است که برای متقاضیان اشتغال ایجاد شده است و به درآمدزایی خوب و رونق اقتصادی خانوارها منجر می شود.
در حال حاضر۴۱ هزار و ۱۵۹ تَن معادل ۳٫۲ جمعیت استان قم در قالب ۲۲ هزار و ۵۸۷ هزار خانواده زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) قم هستند که از این تعداد ۱۵ هزار و ۴۰ زن سرپرست خانوار، یک هزار و ۸۸۰ یتیم، سه هزار و ۹۰۰ دانش آموز، ۴۵۹ دانشجو، ۱۵ هزار سالمند و یک هزار و ۵۰۰ بیمار صعب العلاج می باشند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

رهپویان-خبرنیوزقم | فرهنگ هنر | حوزه | اجتماعی| مذهبی