اجرای طرح غربال گری چشم درقم

مدیر کل بهزیستی استان قم گفت:همزمان با سراسر کشور، طرح غربال گری چشم کودکان ۳تا۶سال از روز دوشنبه اول آبان ماه در قم اجرا می‌شود. به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم ،مدیر کل بهزیستی استان قم ظهر امروز در نشست خبری طرح غربالگری بینایی که در سالن جلسات این اداره کل برگزاری شد، با اشاره به اجرای طرح […]

مدیر کل بهزیستی استان قم گفت:همزمان با سراسر کشور، طرح غربال گری چشم کودکان ۳تا۶سال از روز دوشنبه اول آبان ماه در قم اجرا می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم ،مدیر کل بهزیستی استان قم ظهر امروز در نشست خبری طرح غربالگری بینایی که در سالن جلسات این اداره کل برگزاری شد، با اشاره به اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم اظهار داشت :هدف ما از اجرای این طرح پیشگیری از افزایش معلولیت هاست.

رضا سلیقه افزود: ۴۰۰ پایگاه ثابت و سیار سلامت بینایی، برای اجرای این طرح در استان قم و بخش های تابع آن فعال می شود وامیدواریم بتوانیم در این طرح همه متقاضیان را مورد معاینه قرار دهیم.

وی پیشگیری از معلولیت‌ها را یکی از اهداف بهزیستی بیان کرد و گفت: اگر اقدامات پیشگیرانه برای ۲۲ هزار نفر از معلولان استان انجام می‌شد می‌توانستیم از وقوع بیماری جلوگیری کنیم البته ۵۰ درصد بیماری اکتسابی است و براثر بیماری‌ها، تصادفات و مسائلی از این قبیل به وجود می‌آید.

مدیرکل بهزیستی استان قم با اشاره به اجباری شدن مشاوره قبل از ازدواج بر اساس برنامه ششم توسعه گفت: در برخی خانواده‌ها ۴ معلول دیده می‌شود و امید داریم با اقدامات پیشگیرانه، گشایشی در این رابطه ایجاد شود و آمار معلولیت‌ها به حدود یک درصد یا زیر یک درصد برسد.

سلیقه با بیان اینکه ۱۱ درصد معلولیت‌های استان را معلولانی که از نظر بینایی مشکل دارند تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: وقتی کودکی به دنیا می‌آید سیستم بینایی کاملی ندارد و به‌مرور و حداکثر تا سن ۱۲ سالگی سیستم بینایی‌اش تکمیل می‌شود.

وی ادامه داد: بهترین سن درمان تنبلی چشم زیر ۶ سال است و این بیماری به‌گونه‌ای است که ظاهر چشم هیچ مشکلی ندارد اگر قبل از ۶ سال متوجه بیماری شویم می‌توان به درمان آن کمک کرد اما با عبور از مرز ۶ سالگی کودک با کم بینایی شدید و یا حتی نابینایی مواجه خواهد شد.

مدیرکل بهزیستی استان قم  با اشاره به مراحل طرح غربالگری بینایی ادامه داد: افرادی که مشکوک به بیماری هستند به مراحل بالاتر ارجاع داده می‌شوند هزینه دریافت شده در مرحله اول معاینه ۲ هزار تومان است و اگر نیاز به خدمات بالاتری باشد تمام مراحل بعدی رایگان خواهد بود.

سلیقه آمار کودکان رده سنی ۳ تا ۶ سال  استان قم را ۷۸ هزار و ۳۷۰ نفر اعلام کرد و گفت:  ۴۰۰ پایگاه سلامت بینایی در سطح شهر فعال هستند و در مناطق روستایی نیز طرح کاملاً رایگان انجام می‌شود و حتی مبلغ ۲ هزار تومان نیز از آن‌ها دریافت نمی‌شود.

وی بیان کرد: نزدیک به ۵۲ هزار نفر در سال گذشته معاینه شدند که نزدیک به ۲ هزار ۱۰۰ نفر مشکوک بودند که به اپتومتریست مراجعه کردند که در مجموع ۸۵۵ نفر از این تعداد مشکل بینایی داشتند  البته ۴۲۰ نفر از آن‌ها از عیوب انکساری برخوردار بودند.

مدیرکل بهزیستی استان قم افزود: در سال گذشته معاینه شنوایی برای نزدیک به ۱۹ هزار نفر انجام شد که نزدیک به ۴۰ نفر ناشنوا بودند و با انجام طرح معاینه شنوایی می‌توان از ناشنوایی ۴۰ نفر پیشگیری کرد.