آموزش مدیریت پسماند در ۱۸۰ مدرسه و ۱۸۳ مسجد قم

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم با اشاره به برگزاری دوره های آموزش مدیریت پسماند جهت شهروندان گفت: امسال به بیش از ۱۸۰ مدرسه و ۱۸۳ مسجد مراجعه و مفاهیم آموزشی در حوزه مدیریت پسماند آموزش داده شده‌ است. به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم ،سید عبدالله میرابراهیمی با اشاره به آموزش درب منزل بیش […]

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم با اشاره به برگزاری دوره های آموزش مدیریت پسماند جهت شهروندان گفت: امسال به بیش از ۱۸۰ مدرسه و ۱۸۳ مسجد مراجعه و مفاهیم آموزشی در حوزه مدیریت پسماند آموزش داده شده‌ است.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم ،سید عبدالله میرابراهیمی با اشاره به آموزش درب منزل بیش از ۵۰هزار نفر در مدیریت پسماند، اظهار داشت : بیش از ۲۸۰ مجموعه غیرقانونی جمع‌آوری پسماند خشک در شهر فعال است که در مجاورت با واحدهای مسکونی قرار دارد.

وی از جمع آوری روزانه صدها تن زباله در قم خبر داد و افزود: روزانه ۷۵۰ تن زباله در قم جمع آوری می شود که از این مقدار، ۵۶ تن پسماند خشک است؛ پس از جمع آوری، زباله ها را از خودروهای کوچکتر به بزرگتر برای انتقال به سایت البرز در جاده کوه سفید در ۱۳ کیلومتری شهر قم منتقل می کنند.
وی با تاکید برتفکیک زباله از مبدا گفت: در حال حاضر هشت درصد تفکیک زباله در استان صورت می گیرد که درصدد هستیم تا با توسعه خدمات آموزشی و غرفه های جمع آوری آن را به ۱۵ درصد برسانیم.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم گفت: زباله طلای کثیف است که اگر مدیریت نشود نه تنها هزینه های نظافت و جمع آوری در شهر را افزایش می دهد بلکه آسیب های زیست محیطی و اجتماعی بسیار سنگینی را رقم می زند، از این رو وظیفه همه مردم است که در این حوزه دقت بیشتری داشته باشند.
وی همچنین با بیان این که خرید و فروش پسماند در جامعه جرم است خاطر نشان کرد: این امر قابل پیگیری در مراجع قضایی است.
وی افزود: امسال حدود ۲۸۰ نفر دوره گرد را در قم جمع آوری کرده ایم که از این تعداد ۷۰ نفر برای همکاری در حوزه پسماند معرفی شدند.
میرابراهیمی با اشاره به توسعه آموزش های همگانی در جامعه گفت: در داخل شهر تیم های اجرایی و آموزشی را فعال کرده ایم به گونه ای که از ابتدای سال جاری تا پایان دیماه کارشناسان این سازمان در ۱۸۱ مدرسه، ۵۰ نهاد و دانشگاه و ۱۸۳ مسجد حضور پیدا کرده و تفکیک زباله از مبدا را آموزش داده اند.
وی خاطرنشان کرد: همچنین از سال گذشته آموزش های شهروندی را گسترش داده ایم تا خانواده ها در خصوص تفکیک پسماند اطلاعات خوبی حاصل کنند.
وی با تاکید بر اینکه غرفه های بازیافت را در سطح شهر افزایش خواهیم داد گفت: در حال حاضر ۲۶ غرفه بازیافت در قم وجود دارد که تا پایان سال ۲۰ غرفه دیگر اضافه خواهیم کرد تا شهروندان بتوانند با دسترسی راحت تر اقلام بازیافتی را ارائه دهند.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم افزود: پسماند خشک به چهار روش از جمله تحویل پسماند توسط شهروندان به غرفه های بازیافت، فعالیت خودروهای جمع آوری پسماند در محله ها، جمع آوری پسماند از صنوف و نهادهای مختلف و فعالیت خودروهای پیشرو در خیابان های اصلی شهر جمع آوری می شود.
منبع خبر: اداره کل روابط عمومی و بین الملل شهرداری قم