شما اینجا هستید
اخبار استان قم » قم رتبه اول کشور در دادن صدقات

مدیر کل کمیته امداد قم گفت:قمی ها  رتبه اول کشور درسرانه  دادن صدقات را دارند.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم ،مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قم صبح امروز در گفتگو باخبرنگاران اظهار داشت: قمی ها باسرانه پرداخت ماهیانه ۳هزار و۸۵۶تومان صدقه  که دوبرابر میانگین کشوری است،رتبه اول کشور درسرانه  دادن صدقات را دارند.

اکبر میرشکار افزود: در حوزه صدقات ۱۶۱ هزار و ۳۴۴ صندوق صدقه را در منازل و معابر در اختیار داریم که در ۶ ماه ابتدای سال جاری در حدود ۵ میلیارد تومان جمع آوری گردید.
میرشکار بیان کرد:سرانه کمک های مردمی با توجه به ۱۷ میلیارد تومان نیز برای هر نفر قمی در این مدت ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان می باشد.
وی اظهار کرد:در طرح های اکرام و محسنین نیز مبالغی از سوی خیرین به حساب ۲ هزار یتیم واریز شد که این رقم در سال جاری در حدود ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان است.
مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قم با اشاره به اینکه در این مدت نیز میزان زکات در قم ۷۰۰ میلیون تومان است یادآور شد:در جشن عاطفه ها و اطعام ماه رمضان نیز ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان مشارکت های مردمی جمع آوری شده است.
وی گفت:همچنین در طرح های مبتنی بر نیاز همانند مسکن و درمان که با حضور خیرین انجام گرفت ۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان به کمیته امداد پرداخت شد.
میرشکار ادامه داد:در سال جاری با کمک های مردمی قبل از آغاز سال تحصیلی برای همه دانش آموزان و دانشجویان تحت پوشش مبلغ ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان پرداخت کردیم تا نیازهای تحصیلی را تامین نمایند که در کل کشور این رقم بی سابقه بوده است.
وی در خصوص هزینه کرد این دریافت های مردمی گفت:در حال حاضر ۲۰ هزار و ۵۹۲ خانوار با جمعیت ۳۵ هزار و ۵۳۹ نفر تحت پوشش کمیته امداد می باشند که برخی از این ها کمک های مالی و موردی و تعدادی نیز مستمری دریافت می نمایند.
مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قم تصریح کرد:در ۶ ماه نخست امسال ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بابت درمان نیازمندان تحت پوشش هزینه شده است.
وی اظهارکرد: هزینه های درمان مددجویان رایگان است و تنها ۵ درصد از هزینه ها را مددجو پرداخت می نماید در این راستا در سال جاری هزینه های درمانی افراد تحت پوشش ۴۲ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است.
میرشکار عنوان کرد:همچنین در ۶ ماه نخست سال ۳۶۲ دختر تحت پوشش کمیته امداد در قم ازدواج کردند که هر نفر ۳ میلیون تومان بلاعوض دریافت نمودند در این میان دختران یتیم مبلغ ۵ میلیون تومان دریافت کردند به طور کلی در این حوزه ۸۸۰ میلیون تومان در این مدت بابت کمک هزینه ازدواج پرداخت شده است.
وی خاطرنشان کرد:در این مدت ۱ هزار و ۵۲۷  نیازمند از صندوق قرض الحسنه کمیته امداد وام دریافت کردند که نسبت به ۶ ماه نخست در سال گذشته ۷ درصد رشد و ۹۲ درصد در میزان اعتبارات رشد داشته ایم در این زمینه وام ها به میزان ۵ مییلون تومان پرداخت شده است و ۷۰۰ نفر نیز در نویت دریافت وام می باشند.
مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قم تصریح کرد:مشارکت مردم در صندوق قرض الحسنه امداد ولایت می تواند ظرفیت های کمیته امداد(ره) را در پرداخت وام افزایش دهد این صندوق به هیچ عنوان سودی دریافت و پرداخت نمی کند.
وی با بیان اینکه در بخش مسکن نیز موفقیت های خوبی داشته ایم خاطرنشان کرد:در این مدت ۷۰ مسکن مددجویی خریداری کرده ایم و بابت هر مسکن مبلغ ۴۰ میلیون تومان به طور بلاعوض پرداخت شده است.
مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قم اظهارکرد:افراد طبق اولویت بندی در کمیسیون ها از مزایای مسکن استفاده می کنند خوشبختانه در سال جاری در خرید مسکن صد در صد رشد داشته ایم.
وی افزود: ۷۵ درصد از منابع خرید مسکن که ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان پرداخت شده که از منابع مردمی و از مشارکت های خیرین بوده است.
میرشکار اظهار کرد: همچنین ۲۵۰ واحد مسکونی نیاز به تعمیرات داشته است که در این مدت با تامین اعتبارات از محل منابع مردمی مورد تعمیر قرار گرفت در این راستا ۴۳ درصد نسبت به سال قبل در تعمیر مسکن و اعتبارات رشد داشته ایم.
وی عنوان کرد:در شهریور امسال ۷ درصد کاهش مددجویی داشته ایم که علت آن تاکید بر حوزه توانمند سازی است یکی از رویکردهای مهم پرداخت وام های خودکفایی و خوداشتغالی به مدجویان است.
مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قم بیان کرد:از حوزه های بسیار مهم حوزه اشتغال است در سال جاری ۲۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای اشتغال مددجویان اختصاص یافته است و بانک مرکزی به بانک های عامل استان که ۱۲ بانک می باشد ۲۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان ابلاغ کرد.
وی متذکر شد: از زمان ابلاغ در تیرماه خانواده ها شناسایی شده و مشاوره های شغلی صورت گرفته و آموزش های فنی حرفه ای و طرح های توجیهی برگزار شده و در این مدت نیز ۹۳۰ نفر به بانک ها معرفی شدند اما تنها ۳۰۶ نفر این وام ها را دریافت کردند.
میرشکار با ابراز تاسف عنوان کرد:متاسفانه بانک ها همکاری مورد نیاز را با مددجویان ندارد و با کارشکنی از پرداخت وام سر باز می زنند و زیر بار پرداخت وام به مددجویان نمی روند و تنها یک سوم مددجویان قمی وام اشتغال و خودکفایی دریافت می کنند در حالی که خوش حساب ترین افراد در پرداخت اقساط مددجویان می باشند.
وی بیان کرد:اگر بانک ها تعامل لازم را اتخاذ کنند بیش از ۲ هزار نفر از مددجویان را می توانیم مشغول به کار کنیم و این گامی در تحقق اقتصاد مقاومتی است.
مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قم در پایان گفت:در حوزه کاریابی با پیگیری های لازم ۱۳۴ نفر از مددجویان در شرکت ها مشغول به کار شده اند در این زمینه امتیازاتی برای کارآفرینان در نظر گرفته شده که پرداخت بیمه تا دو سال توسط کمیته امداد یکی از این مزایا می باشد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

رهپویان-خبرنیوزقم | فرهنگ هنر | حوزه | اجتماعی| مذهبی