شما اینجا هستید
حوزه » سال تحصیلی جدید جامعه المصطفی چهارشنبه هفته جاری آغاز می‌شود 

مراسم آغاز سال تحصیلی جدید المصطفی چهارشنبه هفته جاری در سالن قدس مجتمع امام خمینی(ره) و با شعار«آموزش اثربخش در المصطفی» برگزار می گردد.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم ، حجت الاسلام خالق پور، جانشین معاون آموزش المصطفی امروز در نشست خبری که به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید المصطفی و تجلیل از طلاب ممتاز برگزار شده بود، با اشاره به برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی المصطفی در روز چهارشنبه، چهارم مهرماه در سالن قدس مجتمع امام خمینی(ره)، خاطرنشان کرد: مراسم امسال سال تحصیلی المصطفی با شعار «آموزش اثربخش در المصطفی» برگزار می گردد.

وی با اشاره به فعالیت نزدیک به ۵۰۰ مرکز آموزشی پژوهشی در ارتباط با المصطفی، خاطرنشان کرد: بخشی از این واحدها که در داخل و خارج از کشور فعال هستند توسط جامعه المصطفی تاسیس شده و برخی نیز به صورت همکار با المصطفی در ارتباط هستند؛ اما بسیاری از این مراکز، توسط دانش آموختگان جامعه المصطفی تاسیس و مدیریت می شوند.

جانشین معاون آموزش المصطفی با اشاره به تنوع نظام آموزشی المصطفی به دو صورت نظام مقاطع (رشته ای) و سنتی حوزه (سطوح) به سه صورت حضوری، غیرحضوری(مجازی) و آموزش های کوتاه مدت ارائه، ابراز داشت: مجموعه رشته هایی که هم اکنون توسط المصطفی ارائه می شود  به ۱۷۰ رشته می رسد که با اجرای طرح تحول نظام آموزشی المصطفی، تعداد رشته های قابل ارائه المصطفی به ۴۰۰ رشته در ۶ حوزه دانشی افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: برای تمامی حوزه های دانشی شش گانه، ۶ مجتمع آموزش عالی ناظر بر این حوزه ها در قم فعال می شوند که دارای مدارس عالی متعدد خواهند بود و دانشگاه مجازی المصطفی نیز شامل شش دانشکده خواهد شد. نمایندگی های المصطفی نیز با توجه به ظرفیت خود، تمام یا بخشی از این شش حوزه دانشی را ارائه می نمایند.

حجت الاسلام  خالق پور در ادامه یادآور شد: هم اکنون حدود ۵۰ هزار طلبه در دوره های حضوری و غیرحضوری جامعه المصطفی در واحدهای داخل و خارج از کشور در حال تحصیل هستند و تقریبا همین تعداد نیز تا کنون از المصطفی فارغ التحصیل شده اند. در سال جاری نیز المصطفی بیش از ۱۳۰۰ طلبه ورودی پذیرشی داشته است.

وی در تبیین شعار سال جدید تحصیلی المصطفی اظهار داشت: نظام آموزشی المصطفی تنها به دنبال انتقال معلومات به مخاطبان خود نیست؛ بلکه چیزی را به جامعه مخاطب خود در قالبهای گوناگون رشته ای، سطوح، مجازی و… ارائه می نماید که در حوزه های مختلف دانشی اثربخش بوده و منجر به تربیت شخصیت های برجسته اجتماعی و پاسخگو به حوزه های معرفتی بشر گردد.

جانشین معاون آموزش المصطفی منشاء اثر بودن دانش آموختگان در کشورهای خود را هدف نظام آموزشی المصطفی دانست و اذعان داشت: امروز دانش آموختگان المصطفی در سطوح مختلف علمی، اجتماعی، فرهنگی، مدیریتی و … کشورهای خود نقش آفرین هستند و حضور پررنگ آنان در متن مردم و جوامع مختلف به وضوح قابل مشاهده است.

حجت الاسلام  خالق پور، مدیریت نظام چندفرهنگی را از دستاوردهای مهم جامعه المصطفی خواند و ابراز داشت: بالغ بر صدملیت با فرهنگ های متنوع و بعضا متناقض در المصطفی مشغول به تحصیل هستند و جامعه المصطفی توانسته است مدیریت آموزشی، تربیتی، فرهنگی، عاطفی و بصیرتی طلاب خود را با موفقیت در دست گیرد.

وی تدوین متون آموزشی برای بسیاری از رشته های تحصیلی را از امتیازات المصطفی دانست و گفت: تا کنون حدود هزار اثر آموزشی در شکل های مختلف حضوری و مجازی توسط جامعه المصطفی تدوین شده است.

حجت الاسلام  خالق پور، آموزش زبان فارسی در دوره تمهیدیه به بیش از ۱۱۰ ملیت مختلف در سراسر جهان را از امتیازات المصطفی دانست و گفت: با اجرای طرح تحول، طلاب دوره تمهیدیه از دو واحد هدایت تحصیلی بهره مند خواهد شد تا در انتخاب رشته ها یاری گر آنان باشد.

وی با اشاره به فعالیت ۲۷۶ گروه علمی در واحدهای داخل و خارج از المصطفی، ابراز داشت: هم اکنون ۳۵۰۰ نفر اعم از هیئت علمی و استاد در المصطفی مشغول به تدریس هستند و تا کنون نزدیک به ۶۰۰۰ پایان نامه و رساله توسط دانشجویان و طلاب در مقاطع مختلف دفاع شده است.

جانشنین معاون آموزش المصطفی در پایان با اشاره به طراحی ۶۵ سند راهبردی برای واحدهای خارج از کشور المصطفی، یادآور شد: تمامی برنامه های آموزشی و توسعه ای مربوط به نمایندگی ها واحدهای خارج از کشور المصطفی در این اسناد راهبردی به صورت کامل تبیین شده است.

شایان ذکر است: سخنرانی حضرت آیت الله سبحانی، آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه، حجت الاسلام  عباسی، معاون آموزش المصطفی و تقدیر از نخبگان و طلاب برتر، بخشی از برنامه های مراسم آغاز سال تحصیلی المصطفی خواهد بود. همچنین در حاشیه این مراسم، نمایشگاه تولیدات انتشارات بین المللی المصطفی نیز در معرض نمایش قرار خواهد گرفت.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

رهپویان-خبرنیوزقم | فرهنگ هنر | حوزه | اجتماعی| مذهبی