شما اینجا هستید
اخبار استان قم » راه اندازی بنیاد یاوران وقف علم و فناوری در استان قم

رئیس هیات موسس بنیاد یاوران وقف علم و فناوری استان قم گفت: شکل گیری و تصویب اساسنامه بنياد خيريه ياوران وقف علم و فناوري استان قم با هدف توسعه وقف در حوزه علم، نوآوري، و فناوري انجام می شود.
به گزارش خبرنگارپایگاه خبری رهپویان قم ، سيد حسين اخوان علوي ظهر دیروز بيان اينکه بنياد خيريه ياوران وقف علم و فناوري استان قم در راستاي بهره‌گيري از توانمندي‌هاي مادي و معنوي خيّرين و واقفين، و تشويق و ترغيب توان‌گران و نيك‌انديشان ايجاد شده است گفت: تقويت و گسترش زير ساخت‌هاي علم و فناوري، توسعه وقف در حوزه علم، نوآوري، و فناوري با بهره‌مندي از توانايي‌هاي مادي، اجتماعي، و معنوي واقفين، از جمله مهمترين اهداف اين بنياد محسوب مي شود.
تشریح فعالیت ها و اهداف
رئيس پارک علم و فناوري استان قم با تاکيد بر اينکه توسعه وقف فناوري به گسترش و ترويج اقتصاد دانش بنيان کمک مي کند ادامه داد: توسعه و تجاري‌سازي علم، نوآوري، و فناوري و گسترش کارآفريني و توسعه اشتغال دانش‌محور دانشگاهيان و نخبگان با کمک گروه هاي واقفين و خيرين از ديگر اهداف اساسي اين بنياد تلقي مي شود.
وي با اشاره به اينکه در اساسنامه بنياد خيريه ياوران وقف علم و فناوري استان قم ۲۰ وظيفه اساسي تعريف و تبيين شده است گفت: وجه تمايز اين بنياد با بسياري ديگر از موسسات و انجمن هاي خيريه اين است که در نظر داريم، واقفين و خيرين علم و فناوري (جامعه‌ هدف اول) در قبال ارايه خدمات مادي و معنوي به نوآوران، فناوران، دانشگاهيان، و نخبگان فعال و علاقه مند به فعاليت در حوزه علم و فناوري (جامعه هدف دوم) به يک ارزش افزوده و خدمت متقابل دست پيدا کند.
درادامه دبیر بنیاد یاوران وقف علم و فناوری استان قم اخوان علوي از تشکيل، تکميل، و گسترش بانک اطلاعات واقفين و خيرين «علم و فناوري» خبر داد و گفت: تقويت انگيزه، تشويق، و هدايت واقفين و خيرين به سمت «علم و فناوري» و تقدير از عملکرد ياوران، تحليل توانمند‌ي‌هاي بالفعل و بالقوه واقفين و خيرين علم و فناوري در سه بخش مادي، اجتماعي، و معنوي از وظايف مهم اين بنياد تلقي مي¬شود.
محسن خسروانی گفت: حمايت از خلاقيت و نوآوري نوجوانان و جوانان به ويژه دانش‌آموزان و دانشجويان و کمک به نمونه‌سازي محصول از ايده‌هاي آنها از طريق اين بنياد امکان پذير است.
راه اندازی بنیاد، توسعه نوآوری در وقف
در بخش دیگری از نشست تصویب اساسنامه بنیاد خیریه یاوران وقف علم و فناوری استان قم، مدير امور شعب موسسه اعتباري کوثر در قم با اعلام اينکه اين موسسه حمايت از علم و فناوري را از وظايف مهم خود مي داند اظهار کرد: خوشبختانه این موسسه در حمایت از نخبگان و مخترعان جوان پیشتاز و فعال است.
مسعود اقدسی با تاکید براینکه راه اندازی بنیاد یاوران وقف علم و فناوری رویکرد مهم و جدیدی به موضوع وقف است گفت: ضرورت دارد نگاه و رویکرد به فرهنگ متعالی وقف تازه و براساس نیازهای اصلی جامعه باشد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم راه اندازی و شکل گیری بنیاد را بسیار مفید و ضروری دانست و گفت: واقعا حمایت از نوآوران و فناوران و نخبگان در قالب وقف علم و فناوری ابتکاری ستودنی و لازم است.
حجت‌الاسلام و المسلمین سید اسماعیل حسینی مقدم با بیان اینکه در اسلام وقف بر پایه علم و دانش بنا شده است گفت: فرهنگ و تمدن اسلامی بر پایه وقف شکل گرفته و این امر خیر درتوسعه علم و دانش تاثیر بی بدیلی داشته است.
وی با بیان اینکه تشکیل و راه اندازی بنیاد یاوران وقف علم و فناوری مورد حمایت ما خواهد بود گفت: تداوم حرکت و رشد بنیاد نیاز به همدلی، وفاق و صبر دارد.
وقف زمینه ساز کارآفرینی و اشتغال
یکی دیگر از اعضای هیات موسس بنیاد یاوران وقف علم و فناوری استان قم بر برکات معنوی وقف در جامعه اسلامی تاکید کرد و گفت: وقف می تواند به رشد و توسعه اقتصاد اسلامی کمک شایانی کند.
محمد محمدرضایی، رئیس بنیاد نخبگان استان قم با اشاره به اینکه دین مبین اسلام در زمینه علم اندوزی و ترویج سنت وقف، انفاق و نیکوکاری تاکید دارد، گفت: وقف علم و فناوری می تواند به رشد و توسعه طرح های کارآفرینی و اشتغال زایی نخبگان جوان بینجامد.
رئیس دانشگاه صنعتی قم نیز با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری به وقف برآمده از علم تاکید دارند گفت: لازم است طبق دیدگاه معظم له امر مبارک و با برکت وقف در حوزه پزشکی، علوم جدید و حتی در ترویج دین به شکل مدرن حضور و کارآیی داشته باشد.
جلال رضایی نور با استناد به حدیثی از پیامبر گرامی اسلامی وقف در عرصه علم و دانش را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: براساس این حدیث گوهربار تنها صدقه جاریه، علم نافع و فرزند صالح بعد از مرگ هر انسان باقی می ماند و باید همه کمک کنند تا وقف علم نافع ترویج یابد.

مدیرعامل خیرین مدرسه ساز استان قم با اشاره به لزوم حمایت از نخبگان و نوآوران جوان استان گفت: در حال حاضر دغدغه اصلی کشور، رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال برای جوانان است.
سید ناصر علایی با بیان اینکه باید حمایت های مادی و معنوی خیرین و واقفین به سمت ایجاد اشتغال های مفید و کارآفرینی باشد گفت: تشکیل بنیاد یاوران وقف علم و فناوری می تواند به شناسایی و ایجاد اشتغال جوانان کارآفرین و توسعه اقتصادی استان کمک کند.
شايان ذکر است، موسسه اعتباری کوثر به عنوان بانک عامل این بنیاد، مدیریت دفتر شهيد فهميده استان قم، اداره کل اوقاف و امور خيريه استان قم، بنیاد نخبگان استان قم، دانشگاه صنعتي قم، مجمع خيرين مدرسه ساز استان قم و پارک علم و فناوری استان قم از اعضاي هيات موسس بنياد ياوران وقف علم و فناوري استان قم هستند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

رهپویان-خبرنیوزقم | فرهنگ هنر | حوزه | اجتماعی| مذهبی