شما اینجا هستید
حوزه » تاکید آيت الله لنكراني براستفاده ازظرفیت حوزه درزمینه تربیت کودک ونوجوان

مدير كل كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان استان قم و مدیرکانونهای زبان استان قم باحضرت آيت الله حاج شيخ محمدجواد فاضل لنكراني دیدار وگفتگو گردند.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم به نقل از روابط عمومی مرکز فقهی ائمه اطهار  آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی  در ديدار مدير كل كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان استان قم و مدير کانونهاي زبان استان قم، گفت: اميدوارم به بركت عيد سعيد غدير خداي تبارك و تعالي ابواب هدايت را براي همه به ویژه مردم ايران و شيعيان بيشتر باز كند و مشكلات فرهنگي و مشكلات اقتصادي برطرف شود.

متن سخنان حضرت آيت الله حاج شيخ محمدجواد فاضل لنكراني دامت بركاته در ديدار مدير كل كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان استان قم و مدیرکانونهای زبان استان قم –۱۰شهریور۱۳۹۷
بسم الله الرحمن الرحيم
از اينكه تشريف آورديد تشكر مي‌كنم، اميدوارم در اين ايام كه عيد سعيد غدير را پشت سر گذاشتيم و متنعم به نعمت ولايت اميرالمؤمنين هستيم، ان شاء الله به بركت اين عيد سعيد غدير خداي تبارك و تعالي ابواب هدايت خودش را براي همه‌گان خصوصاً مردم ايران و شيعيان بيشتر باز كند و مشكلات فرهنگي و مشكلات اقتصادي را برطرف كند.
الحمدلله واقف هستيد به دايره‌ي كارتان و مسئوليت كارتان، اساس تربيت را اسلام از كودكي آغاز مي‌كند، باز اگر يك مقدار دقيق‌تر بخواهيم مطرح كنيم از قبل از ولادت آغاز مي‌كند، اين اساس تربيت است. يعني اگر در جهات علمي، در جهات معنوي، اخلاقي، ادب، ما يك برنامه‌ريزي دقيق روي كودكان داشته باشيم، اين آينده خيلي آينده‌ي محكم و مطمئني خواهد بود و من به شما عرض كنم طبق اين تحقيق مفصلي كه مركز فقهی ما راجع به همين احكام كودكان دارد كه به نظر من مفصل‌ترين تحقيق را در دنياي اسلام، نه فقط در حوزه شيعه، در دنياي اسلام در احكام كودك را ما داريم در همان مركز فقهي. ، ما الآن در مركز فقهي خودمان راجع به احكام كودك هشت جلد ۶۰۰ صفحه‌اي داريم كه بزرگ‌ترين دايرة المعارف كودك است، دايرة المعارف از جهت ديني، فقهي، تربيتي، تمام احكام مربوط به كودكان آنجا مطرح شده، ولي يك بخشي داريم مربوط به فقه كودك، اين بخش دنبال اين است. مثلاً فرض كنيد راجع به همين محرم و نامحرم بودن، فرزند خواندگي ، كارهاي زيادي كرديم و كتابهايي هم منتشر شده.
هيچ ديني، اينكه عرض مي‌كنم چون خيلي در اين موضوع كار كردم، هيچ ديني مثل اسلام نسبت به كودك توجه نكرده، هيچ ديني و هيچ قانوني به اندازه‌ي قانون اسلام براي كودك برنامه‌ريزي نكرده و چيزي است كه ما از آن غافل هستيم و توجه نداريم، لذا اين سرمايه‌ي اصليِ ما (كودكان را) همينطور رها كرديم، من به نظرم هم مسئولين دولت نظام جمهوري اسلامي بالخصوص كانون پرورش فكري كودكان، اينها واقعاً بايد يك برنامه‌ي مدوّني را به خانواده‌ها بدهند يعني به هر خانواده‌اي، هر كسي كه بچه دار مي‌شود، من نمي‌دانم جزء برنامه‌ها هست يا نه؟ شما آن كسي كه خدا به او بچه مي‌دهد و مي‌رود در اداره ثبت مي‌خواهد شناسنامه بگيرد، كنارش اين دستور را و اين برنامه را و اين روش تربيتي را به او بدهند، بگويند اين روش تربيتي است.
صداهايي كه بچه مي‌شنود، حتي در ايامي كه در شكم مادر هست، اينها همه روي روح وروان بچه تأثيرگذار است، روي روح بچه تأثيرگذار است، نمازي كه پدر و مادر در خانه مي‌خوانند، قرآني كه پدر و مادر در خانه مي‌خوانند، حتي روابط بين پدر و مادر را ما فكر مي‌كنيم بچه تعقل ندارد و نمي‌فهمد، اما خيلي عجيب است، تا اين قسمت اسلام آمده كه حتي اگر مرد و زن، زن و شوهر، در اتاق خودشان بخواهند با هم ارتباط داشته باشند بچه در آن اتاق نباشد، در روايات داريم كه اين تأثيرگذار است.
من يك صحبتي داشتم براي اين بيماري‌هاي اوتيسم و گفتم اين بيماري‌ها درست است يك عللي دارد و اين امواجي كه در فضا وجود دارد، غذاها و خوراك ما، اينها تغيير كرده و همه‌اش شيميايي شده ولي يك مقداري هم ريشه تربيتي دارد يعني در ايجاد كودك هيچ توجهي نمي‌كنند پدر و مادر كه رعايت دستورات ديني كنند، مطابق با دستورات ديني عمل كنند، يعني در نتيجه بايد آن لحظه‌اي كه مرد و زن مي‌خواهند با هم ازدواج كنند، اين آموزش‌هاي اين چنيني را بايد به اينها داد، اينها دست‌شان خالي است، بايد به اينها آموزش داد كه در نحوه ارتباطشان، در نحوه برخوردشان، واقعاً ما تبريك عرض مي‌كنيم كه قم تشريف آورديد و هم اينكه فرموديد قم ظرفيت‌هايي دارد كه در جاهاي ديگر نيست، حالا اگر در مشهد مقدس ظرفيت امام هشتم عليه السلام است، اما اين حوزه‌ي با عظمت در مشهد نيست، گرچه آنجا هم اساتيد بزرگي دارد و حوزه خوبي دارد. عرض مي‌كنم از ظرفيت حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله عليها و هم از ظرفيت حوزه و مراكز حوزه، امروز بحمدالله بعد از انقلاب مراكز حوزوي خيلي خوبي تشكيل شده و اين مراكز تحقيقاتي دارند، اصلاً سؤالهاي روز دنيا در مورد كودك را، اين كانون پرورش فكري كودكان اينها را جمع‌آوري كند، از مردم و دانشگاه‌ها بگيرد از داخل و خارج بگيرد، اين سؤالات را براي اين مراكز ارسال كنيد.
حالا كه شما الحمدلله ارتباطتان با بزرگان و علما بوده و اين معنويت در شما هست اين انگيزه وجود دارد، در چهارچوب آن مجموعه‌ي اداري خودتان را محدود نكنيد، واقعاً دنبال اين باشيد از آقاياني كه در مسائل تربيتي كار كردند، دعوت كنيد كه بيايند مسائل را مطرح كنند و سؤآلات مطرح شود، نشست‌ها مطرح شود كه ان شاء الله واقعاً… اگر اين كانون بتواند در هر خانه‌اي حضور داشته باشد، اگر اين كانون بتواند در هر ازدواجي حضور داشته باشد، يك دستور العمل مدوّني را به يك زوج و زوجه‌ي جوان كه ازدواج مي‌كنند بدهند، دستوراتي كه ما در اسلام داريم از يك سال قبل از ولادت كودك است كه مرد و زن چه كار كنند؟ اينها را به افراد بدهند و بعد هم اين بچه كاملاً مراقبت بشود، ما اكتفا نكنيم بر اينكه اين در هفت سالگي به مدرسه مي‌رود و بعد ياد مي‌گيرد، نه ، تا همين هفت سالگي بايد بچه‌ را در يك مسيرهاي تربيتي قرار داد، اين به نظر من كار خيلي اساسي است و اميدوارم ان شاء الله خدا كمك‌تان كند و بتوانيد كار اساسي انجام بدهيد و اين كانون قم را الگويي براي همه استان‌ها قرار بدهيد.
ان شاء الله دعا مي‌كنيم به حق اميرالمؤمنين، خداوند به همه ما از اين عمري كه داريم و باقي مانده براي ارتقاي خودمان در آخرت، براي تعالي روح خودمان، علو علمي خودمان، علو معنوي خودمان ان شاء الله به نحو احسن استفاده كنيم.
والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

رهپویان-خبرنیوزقم | فرهنگ هنر | حوزه | اجتماعی| مذهبی