شما اینجا هستید
اخبار استان قم » به مناسبت روز جهانی عصای سفید؛۱۰عنوان کتاب بریل در قم رونمایی شد

آیین گرامی داشت روز جهانی عصای سفید به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم و با همکاری اداره کل بهزیتسی و کانون نابینایان جلوه امید استان قم همراه با رونمایی از ۱۰ عنوان کتاب بریل در تالار غدیر برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم به نقل از  روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم؛ در نشست، روز جهانی عصای سفید حجت الاسلام والمسلمین قبادی، مشاور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و رئیس شعبه استانی قم؛ عطاءالدین قاسمی، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری؛ حجت الاسلام والمسلمین منصور رضوانی مدیرعامل کانون نابینایان جلوه امید؛ رضا سلیقه، مدیرکل بهزیستی استان قم و حجت الاسلام والمسلمین امیرعطا اله جباری، مدیرکل کتابخانه های عمومی حضور داشتند.

در آغاز این نشست، حجت الاسلام والمسلمین جباری ضمن تقدیر و تشکر از حضور جامعه روشندلان در مراسم، بیان کرد: با تلاش و کوشش طیبه عبدلی و حسن عبدلی از کتابداران واحد تولید بریل اداره کل کتابخانه ها، این بخش میزبان ۴۶۹ نفر از اعضای روشندل استان قم است. وی هدف از برگزاری این برنامه و همچنین تولید کتاب های بریل و گویا را ترویج فرهنگ مطالعه و ارائه خدمات مطلوب و یکسان به نابینایان عنوان کرد و گفت: امروز نیز از ده عنوان کتاب بریل در۲۳۸۱ صفحه با موضوعات دین، ادبیات، دفاع مقدس و تاریخ و رونمایی می شود که پس از آیین رونمایی، این کتب به ۶۰ مرکز در سراسر کشور ارسال خواهد شد تا همه روشندلان عزیز از فرصت فراهم شده برای مطالعه، استفاده کنند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گفت: بخش تولید بریل این اداره کل ۴۲۷۹ عنوان جلد کتاب بریل و ۶۷۹۶ نسخه کتاب گویا را در اختیار مخاطبینشان قرار داده است که این فعالیت های اثربخش، نتیجه ی تعهد، پویایی و زحمات کتابداران بخش نابینایان است که با علاقه و پشتکار شبانه روزی در این زمینه گام برمی دارند.

در ادامه منصور رضوانی، مدیرعامل کانون نابینایان جلوه امید ضمن اشاره به کارنامه درخشان واحد تولید بریل اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم بیان کرد: این اداره کل در حوزه فرهنگ به ویژه کتاب و کتابخوانی بسیار پویا و به روز عمل کرده و همکاری خوبی با اداره کل بهزیستی و کانون نابینایان جلوه امید در حمایت از روشندلان داشته است که جای تقدیر و تشکر دارد.

مدیرعامل کانون نابینایان جلوه امید اظهار داشت: مطالعه به همراه تشکیل دوره های آموزشی به ارتقا سطح فرهنگ جامعه در برخورد با نابینایان کمک می کند. وی گفت: اعضای روشندل این کانون در رشته های ورزشی، هنری، قرائت قرآن کریم و دیگر بخش های مختلف رتبه های ملی و فراملی کسب کرده اند و مسئولین امر و دستگاه ها و سازمان ها نیز باید حمایت خود را از این عزیزان داشته باشند.

در پایان این مراسم، مدیرکل بهزیستی استان نیز اضافه کرد: بیش از ۱۰ درصد از معلولین استان قم را نابینایان تشکیل می دهند که در مجموع شامل ۲۵۰۰ نفر می باشد و این سازمان در حد توان خود به آنان خدمات رایگان ارائه می دهد. وی گفت: روشندلان از بصیرت لازم و توانمندی های مختلف در حوزه جشنواره های قرآنی، علمی و ورزشی در سطوح کشوری و بین المللی برخوردار هستند که این یک هنر و ارزش است و باید قدر آن را دانست.

سلیقه افزود: با فرهنگ سازی و ایجاد بستری مناسب باید شرایط به گونه ای فراهم شود تا این روشندلان و کم بینایان هم بتوانند همانند دیگران در جامعه حضور داشته باشند و از امکانات و خدمات آن استفاده کنند. وی در پایان گفت: نگاه های ترحم آمیز به نابینایان باعث آسیب رسانی و انزوای این عزیزان در اجتماع می شود که باید از این رفتارها پرهیز کنیم.

گفتنی است برپایی نمایشگاه صنایع دستی و دیگر آثار هنری از توانمندی های نابینایان، شعرخوانی، تواشیح، معرفی کتاب و تقدیر از روشندلان فعال در حوزه کتاب و کتابخوانی، پایان بخش برنامه های فرهنگی این مراسم بود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

رهپویان-خبرنیوزقم | فرهنگ هنر | حوزه | اجتماعی| مذهبی