شما اینجا هستید
حوزه » برگزاری سومین نشست رمزارزهاباموضوع بررسی مسائل فرعی فقهی رمزارز

سومین نشست رمزارزها با موضوع کار بررسی مسائل فرعی فقهی رمزارز با حضور اساتید حوزه و دانشگاه و رئیس هیات مدیره انجمن بلاکچین ایران و از متخصصان بیت کوین در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم ،بر اساس این گزارش، در این نشست به بحث پیرامون هزینه و فایده استخراج بیت کوین توسط مهندس سپهر محمدی رئیس هیات مدیره انجمن بلاکچین ایران و مهندس ملک لی پرداخته شد.

در این نشست که برخی اعضای شورای فقهی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس حضور داشتند، واژه “مال و مصادیق آن در فقه ” مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین سید عباس موسویان از اعضای شورای فقهی مرکز، کارکرد مال در عرف عامه را مورد واکاوی قرار دادند و مال حقیقی را از توهم مال جدا کرد.

وی سه سنخ مال شامل “مالی که ارزش مصرفی و استعمالی دارد که پاسخگوی نیازی از نیازهای انسان است”، “مال اعتباری که فرد معتبر یا نهاد معتبری آن را اعتبار مینماید و بر اساس آن معامله صورت می پذیرد”، “مال اعتباری که به صورت خود جوش از سوی مردم جهت رفع نیازهای عمومی خود اعتبار می کنند.” را از یکدیگر تفکیک کرد و گفت: این نوع اعتبار به تدریج مورد توافق عموم مال محسوب می شود.

بحث اصلی دکتر موسویان این بود که رمزارز در هیچ سنخی از این سه سنخ نمیگنجد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر یوسفی از دیگر اعضای جلسه “مال” را از نحوه انتزاع عرف عقلا نسبت به یک شیء دانست.

وی بیان داشت: مال نامیدن اشیاء و اقبال عمومی مردم نسبت به اشیاء و … در ید قدرت شارع نیست بلکه شارع مقدس تنها میتواند معامله و مبادله برخی مالها را ممنوع اعلام نماید.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر نظری بین پول اعتباری و اعتبار پولی قائل به تفکیک بودند و به یکی از چالش های مهم رمزارزها پرداخت و گفت: با توجه به بدهی آمریکا به سایر کشورها چنانچه رمزارز فراگیر شود و مقبولیت عامه پیدا کند امکان تسویه بدهی به واسطه بیت کوین وجود خواهد داشت. در این صورت اگر تسویه بدهی صورت پذیرد و شبکه از حالت عدم تمرکز به واسطه عدم اطلاع اعضا به شبکه متمرکز تبدیل گردد بازیگران این حوزه ممکن است سرمایه خود را یک شبه از دست بدهند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر معصومی نیا به بررسی اقضا و لا اقتضا بودن رمزارزها پرداخت.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر توسلی همچنین با اشاره به بررسی مفهوم عین اعتباری و تفاوت امور اعتباری و امور تکوینی، انواع اعتبار را از یکدیگر قابل تفکیک دانست.

در اینجا اعتبار به مفهوم credit نیست. به معنای جعل فلسفی است و جعل در لغت به معنای قرار دادن و خلق کردن است و در اصطلاح فلسفه، اعطای واقعیت به شیئی است که واقعیت، ذاتی آن نباشد.

در پایان مهندس سپهر محمدی رئیس هیات مدیره انجمن بلاکچین ایران به بررسی اعتبار شبکه بلاکچین پرداخت و بیان کرد: اولا بیت کوین استفاده های فراوانی دارد از جمله تسهیل پرداخت و ثانیا معتبِر را می توانیم شبکه بلاکچین بدانیم.

این نشست که با دبیری حجت الاسلام والمسلمین دکتر حبیبیان از اعضای کارگروه اقتصادی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس برگزار شد، حجج اسلام و المسلمین علوی فریدنی، سید عباس مرتضی محمدی، سید عباس موسویان، مجید رضایی، معصومی نیا، دکتر یوسفی، فلاح، دکتر منصوری، حسین کفشگر و سعید کریمی نیز حضور داشتند و به بحث و بررسی پیرامون ماهیت رمزارزها پرداخته شد.

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

رهپویان-خبرنیوزقم | فرهنگ هنر | حوزه | اجتماعی| مذهبی