شما اینجا هستید
اخبار پزشکی » بیش از ۷۴۱هزار نفر درقم تحت پوشش بخش درمان تامین اجتماعی هستند

مدیر درمان تامین اجتماعی استان قم اعلام کرد:بیش از ۷۴۱هزار نفر درقم تحت پوشش بیمه این سازمان هستند
مدیر درمان سازمان تامین اجتماعی استان قم گفت: بیش از ۷۴۱هزار نفر درقم تحت پوشش بیمه این سازمان هستند که از این تعداد ۶۷۴هزار نفر بیمه شده اصلی وتبعی هستند و۶۷هزار نفر مستمری بگیر اصلی وتبعی هستند.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم ،مدیردرمان سازمان تامین اجتماعی استان قم در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به این مطلب اظهارداشت: در حال حاضر به نظر می رسد درمان مستقیم جوابگوی نیازهای مردم استان و شهرهای اطراف در بخش بستری نیست به علت اینکه در مسیر و جاده ۱۷ استان کشور با تهران قرار دارد و خارج از شهر است.وبا توجه به اینکه بیش از ۷۴۱هزار نفر درقم تحت پوشش بیمه این سازمان هستند که از این تعداد ۶۷۴هزار نفر بیمه شده اصلی وتبعی هستند و۶۷هزار نفر مستمری بگیر اصلی وتبعی هستند.نیازمند حمایت بیشتر مسئولان از این سازمان خدمت گزار به مردم هستیم.
دکتر علی محمدی به تحت پوشش داشتن ۴مرکز درمانی درقم اشاره کرد و افزود:هم اکنون در استان قم یک بیمارستان،۲درمانگاه تخصصی یک دی کلینیک در اختیار تامین اجتماعی استان قم قرار دارند وخدمات ارزنده ای به مردم تقدیم می کنند.
وی به وجود بیمارستان پیشرفته امام رضا(ع) اشاره کرد وخاطر نشان کرد:در بیمارستان امام رضا(ع) تعداد تخت مصوب ۱۲۰تخت و فعال۱۰۲ تخت است که شامل : بخشهای بستری نوزادان ، بخش های ویژه شامل : NICU- ICU-CCU – بخش داخلی ، قلب و اطفال، بلوک زایمان و بخش زنان و زایمان (البته ۱۸تخت از تختهای جراحی و ccu وPost ccu بدلیل نداشتن نیروی انسانی راه اندازی نشده است)
بخش جراحی عمومی، اوتوپدی، مغز و اعصاب، اورولوزی، چشم، بخش اطفال و سایر بخش ها شامل اورژانس، درمانگاه، فیزیوتراپی، رادیولوژی، سی تی اسکن، داروخانه، آزمایشگاه، اکو و تست ورزش است.
وی گفت:درسال ۹۴ بیش از ۴۳۹,۸۹۰مراجعه کننده به بیمارستان امام رضا(ع) داشتیم.

دکتر علیمحمدی درباره جایگاه این بیمارستان در میان بیمارستانهای استان قم و آیا رضایتمندی بیماران مورد سنجش قرار می گیرد اظهار داشت:تنها بیمارستان ملکی در استان است،دارای تجهیزات پیشرفته و بروز و وضعیت هتلینگ بسیار مناسب در سطح استان،اخذ امتياز ۷۹ در ارزشيابي استنداردهای اعتباربخشي در سطح استان و معدل ارزشیابی یک،اخذ امتیاز خوب در ارزیابی علمی توسط کارشناسان ارشد(فوق تخصص رشته های مختلف) گروه APPROVE،مطرح بودن بعنوان یکی از مهمترین مراکز درمانی در زمان بحران در سطح منطقه ،فعال بودن بسیاری از رشته ها و بخش های پزشکی در بیمارستان،رضایتمندی بیماران بستری در سال گذشته حدود ۸۳ درصد بوده است.
همچنین،(تمزیت این بیمارستان این است که بخشهای, NICU,ICU, CCU و بلوک زایمان در یک بیمارستان به طور همزمان فعال می باشد. از لحاظ ساختمانی نوساز است. دارای ۸ تخصص مقیم می باشد. تجهیزات پزشکی بدلیل تازه تاسیس بودن (افتتاح بیمارستان خرداد ۹۲) جدید می باشد در زمینه تصویر برداری دارای تجهیزات کامل می باشد. دستگاههایی چون دانسیتومتری، فلوروسکوپی، سونوگرافی داپلر،ماموگرافی، رادیولوژی دیجیتال و سی تی اسکن را باهم دارد اگر دستگاه MRI نیز به بیمارستان اختصاص یابد به نظر می رسد یکی از بزرگترین مرکز تصویربرداری کشور در این بیمارستان ایجاد می شود که سبب رضایتمندی بیمه شدگان می گردد و می توان در راستای توریسم درمانی که در چشم انداز برنامه استراتژیک بیمارستان امام رضا(ع) وجود دارد گام مهمی برداشت. )
وی درپاسخ به این سوال که با توجه به ورود زائران فراوان در این شهر، این بیمارستان تمهیداتی برای پاسخ به مطالبات درمانی زائران اندیشیده است؟ ،گفت:
با توجه به افزایش چشمگیر مراجعین و ضریب اشغال تخت نزدیک به ۱۰۰ درصد در اکثر روزها این بیمارستان تلاش می کند با همه امکانات و توانایی ها به تقاضاهای اورژانسی زائرین در کوتاهترین زمان ممکن پاسخ دهد و درصدی از نوبت ها در اختیار مدیر و رئیس بیمارستان جهت زائرین در نظرگرفته شده است. به هر حال ضرورت دارد فکری به حال تختهای بیمارستان در کوتاه مدت نمود.
وی درمورد تعداد جراحی های بزرگی که در این بیمارستان انجام شده است در سال گذشته ،گفت:درسال گذشته ۶۹۷۹جراحی مهم در این بیمارستان صورت گرفت که می توان به جراحی تومور مغز، خارج نمودن تومور۱۱ کیلویی و ۳ کیلوگرمی از بدن بیمار،تعویض مفصل زانو، سی دی گذاری کمر، لاپاراسکوپی های زنان و زایمان و ….اشاره کرد.
وی به تعداد ویزیت سرپایی در مراکز درمانی تحتت قرار داد با این سازمان در سال گذشته اشاره کرد وافزود: پزشکان عمومی ۶۹۶,۷۲۶ مورد، دندانپزشک ۱۸,۸۲۱ وجمع پزشکان ۸۵۵,۰۹۲ مورد بوده است .
مدیر درمان تامین اجتماعی استان قم درباره تعداد مراجعه به مراکز پاراکلینیکی ملکی استان در سال گذشته گفت:ما درسال گذشته ۱,۰۸۹,۰۵۸مراجعه کننده به این مراکز داشتیم.
وی به دیگر طرح های سازمان در بخش درمان استان قم اشاره کرد وافزود: تداوم برنامه عملیاتی استقرار استانداردهای اعتباربخشی در بیمارستان امام رضا(ع)،استقرار برنامه عملیاتی اصلاح وضعیت هتلینگ بیمارستان امام رضا(ع)،راه اندازی فاز آخر بیمارستان(۱۸ تخت باقی مانده) و…از جمله برنامه های ما خواهند بود.
وی در پاسخ به این سوال که درسال گذشته هزینه درمان بیمه شدگان استان چه میزان بود؟ بیشترین هزینه ها در چه بخشی بود،گفت:در سال گذشته ،۲,۲۶۵,۷۸۱,۴۵۵،۰۰۰ ریال هزینه شد که عبارتند از: ۳۱۳,۴۱۷,۱۳۴ریال در بيمارستان امام رضا (ع)،ریال ۴۲,۶۷۹,۵۳۸در ستاد مديريت درمان،۵۵,۳۴۲,۱۲۹ ریال در پلي کلينيک بوعلي, ۴۵,۱۸۰,۷۸۶ ریال در دي کلينيک دکتر غرضي،۷۹,۰۲۹,۵۴۸ ریال در پلي کلينيک ۲۲ بهمن بوده و بیشترین هزینه ها در بخش درمان غیر مستقیم و مراکز طرف قراداد شامل داروخانه( بویزه داروهای شیمی درمانی)، رادیوتراپی، تصویر برداری،MRI، پزشکی هسته ای و سی تی اسکن می باشد.
وی گفت:تاکنون تاکنون از مشارکت خیرین در ساخت مراکز درمانی یا تجهیز و خرید دستگاهها بهره مند نشده ایم.
وی درپاسخ به این سوال که سال گذشته چند ولادت در بیمارستان ملکی استان انجام شده است ؟ آیا در ترویج زایمان طبیعی موفق بوده اید،گفت: درسال گذشته در سزارين ۱,۶۷۷مورد، زایمان طبیعی ۱,۹۹۰ مورد داشتیم که از رشد۹۰% نسبت به سال ۹۳ که۱,۰۴۷ بوده ، برخوردار شدیم.
همچنین درصد سزارین -۱۴%کاهش وزایمان طبیعی ۱۶% افزایش داشتیم.
که نشاندهنده موفقیت ما در امر زایمان طبیعی است.
وی در پاسخ به این سوال که نیروهای درمانی شاغل در مراکز استان چند نفر هستند ؟ چند نفر پزشک و پرستارهستند،گفت:کل پرسنل شاغل در مدیریت درمان بالغ بر ۶۲۸ نفر بوده که ۳۶۵ نفر، پرسنل درمانی هستند و در این میان ۱۱۲ نفرپزشک و ۹۵ نفر پرستار هستند.
همچنین در سال گذشته توفیقاتی در بخش درمان کسب کرده ایم که می توان به:
اخذ رتبه برتر در طرح ارزیابی عملکرد (جشنواره شهید رجایی) و کسب لوح تقدیر از استاندار محترم
 اخذ امتيازارزشيابي ۷۹ درارزيابي اعتباربخشي در سطح استان وکسب معدل درجه ارزشیابی یک
 کسب امتیاز خوب در اولین ارزیابی گروه APPROVE(4 بخش عالی-۶ بخش خوب)
 ارتقاء تیپ ستاد مدیریت درمان از تیپ۲ الگوی ۲ به تیپ ۲ الگوی ۱
 ارتقاء رضایتمندی گیرندگان خدمت به ۸۳ درصد در بیمارستان امام رضا (ع)
 کاهش درصد سزارین در بیمارستان امام رضا (ع) از ۶۳ درصد به ۴۶ درصد طی دو سال
 افزایش ضریب اشغال تخت بیمارستانی از ۵۵ درصد با ۵۲ تخت فعال به ۸۳ درصد با ۱۰۲ تخت فعال
 کاهش ميزان مرگ ومير از ۷٫۷ در هزار در سال ۹۳ به ۵٫۹۱ در هزار در سال ۹۴
 افزایش و ارتقائ تشکیلات بیمارستان از ۵۰ تخت به ۱۰۲ تخت
 انجام اعمال جراحی بزرگ از قبیل خارج نمودن تومور بزرگ شکمی و مغزی از بدن بیمار
 راه اندازي واحد سي تي اسکن در بیمارستان
 راه اندازي بخش بستري روزانه (DAY CARE) در بيمارستان جهت کاهش مدت زمان انتظاربيماران نیازمند به جراحي
 ارتقاء تجهیزات رادیولوژی به دیجیتال و نصب وراه اندازي دستگاههای ماموگرافي و فلوروسکوپی
 راه اندازی بخشهای اورولوژی و چشم
 تکميل دستگاه هاي اسکوپي از جمله لاپاراسکوپ، آرتروسکوپ، هیستروسکوپ ، سیستوسکوپ و …در اتاق عمل بویژه انجام لاپارسکوپی توسط متخصصین زنان و زایمان
 ارتقاء و اصلاح وضعیت هتلینگ بیمارستان
 اخذ مجوز و برقراری کشیک متخصصین مقیم برای رشته های جراحی عمومی، ارتوپدی، جراحی مغز و اعصاب، داخلی، قلب، اطفال، بیهوشی و زنان و زایمان و..اشاره کرد.
وی به تعداد مراکز طرف قرار داد سازمان در استان اشاره کرد وافزود: بیمارستان مراکز طرف قرار داد ۹عدد، درمانگاه طرف قرار داد۴۷ عدد، دی کلینیک طرف قرارداد ۵عدد، پزشک عمومی طرف قرارداد ۲۲۱ پزشک، پزشک متخصص و فوق تخصص طرف قرارداد ۱۸۰ پزشک، دندانپزشک طرف قرارداد ۳۳ پزشک، کل مراکز طرف قرار داد مستقل ۷۲۰ عدد، مراکز طرف قرار داد وابسته ۱۳۲ می باشند.
وی در پایان به
نقش سازمان در اجرای طرح تحول سلامت اشاره کرد وخاطر نشان کرد:
از آنجاییکه بیش از ۶۰ درصد جمعیت استان تحت پوشش سازمان می باشند قطعا بیش از ۶۰درصد هزینه اجرای طرح تحول نظام سلامت در استان به عهده سازمان می باشد. در این خصوص با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی بعنوان متولی اجرای طرح تلاش گردیده است تا علی رغم مشکلات عدیده اقتصادی در حوزه سازمان به نحو احسن و در راستای رضایتمندی در سطح جامعه ، طرح مربوطه اجرا گردد این مدیریت به دلیل ارائه خدمات رایگان به بیمه شدگان( بیش از ۸۰ درصد مراجعین بیمارستان) و به دنبال آن افزایش تاثیرگذار رضایتمندی در سطح جامعه انتظار دارد با مساعدت و همکاری بیشتر دانشگاه علوم پزشکی برخی از مشکلات بیمارستان امام رضا(ع) از جمله تکمیل متخصصین مورد نیاز و مجوزهای مربوطه برطرف گردد.
گزارش از ح ک
پایان پیام/

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

رهپویان-خبرنیوزقم | فرهنگ هنر | حوزه | اجتماعی| مذهبی