شما اینجا هستید
اخبار استان قم » کاهش خرید انشعاب آب و فاضلاب در قم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم از کاهش خرید انشعاب آب و فاضلاب در قم خبر داد و گفت: متأسفانه به دلیل رکود بازار ساخت‌وساز و مشکلات مالی، فروش انشعاب در سال‌های اخیر کاهش چشمگیری داشته است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، مهندس “علی جان صادق پور” در جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم با اشاره به اقدامات صورت گرفته پس از انقلاب اسلامی برای تأمین آب شهر قم گفت: در حال حاضر آب شهر قم از سه منبع تأمین می‌شود و در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

وی با بیان اینکه سدکوچری، سد ۱۵ خرداد و منابع زیرزمینی در محدوده شهر و منطقه علی‌آباد منابع تأمین آب شهر قم هستند، گفت: در حال حاضر ۸۰ درصد آب مورد نیاز شهر قم از سدکوچری در حال تأمین است.

* مطلوبیت و کیفیت بالای آب قم

رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم EC آب شهر قم را در حال حاضر زیر هزار میکروموس اعلام و خاطرنشان کرد: هم‌اکنون آب شبکه شهر قم از مطلوبیت و کیفیت نسبی بالایی برای شرب برخوردار است.

وی با بیان اینکه تمام شهر قم زیرپوشش شبکه آب شهر قم قرار دارد، افزود: در شهر قم ۳۰۰ هزار اشتراک آب وجود دارد که این مشترکان توسط ۲ هزار و ۴۰۰ کیلومتر خطوط اصلی و شبکه آب‌رسانی می‌شوند.

مهندس صادق پور حجم منابع ذخیره‌سازی آب در شهر قم را نیز بالاتر از استاندارد کشور دانست و گفت: مخازن ذخیره آب قم هم‌اکنون به ۳۰۰ هزار متر مکعب رسیده که به عنوان منابع استراتژیک در مواقع بحرانی ما را یاری خواهد رساند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم بازسازی و نوسازی شبکه آب شهر، هدر رفت آب در شبکه آب‌رسانی شهر قم را حدود ۲۰ درصد عنوان کرد و افزود: گرچه ما در این زمینه جزو شرکت‌های با کمترین میزان هدر رفت در کشور هستیم اما در تلاش هستیم تا این میزان را نیز کاهش دهیم.

* ۲۴ میلیارد زیان شرکت آب و فاضلاب قم در سال ۹۴

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم در ادامه زیان سال ۹۴ شرکت آب و فاضلاب قم را حدود ۲۴ میلیارد اعلام کرد و با بیان اینکه شرکت‌های آب و فاضلاب شهری تقریباً خصوصی هستند، گفت: با این وجود نرخ آب‌بها و فاضلاب‌بها تکلیفی است و ما امکان قیمت‌گذاری را نداریم.

وی اذعان داشت: با توجه به اینکه نرخ آب بها تناسبی با هزینه های تامین آب ندارد شرکت‌های آب و فاضلاب زیان‌ده هستند.

* کاهش خرید انشعاب آب و فاضلاب در قم

وی با اشاره به اینکه منابع مالی شرکت آب و فاضلاب از طریق آب‌بها، فاضلاب بها و درصدی هم از فروش حق انشعاب تأمین می‌شود، گفت: متأسفانه به دلیل رکود بازار ساخت‌وساز و مشکلات مالی، فروش انشعاب در سال‌های اخیر کاهش چشمگیری داشته به گونه‌ای که در نیمه نخست سال ۹۵ تنها ۵ هزار انشعاب آب به مردم واگذار شده است.

مهندس صادق پور در ادامه به گزارشی وضعیت اجرای شبکه و تأسیسات فاضلاب شهر قم پرداخت و گفت: در حال حاضر با توجه به وضعیت نامطلوب مناطق ۲، ۳ و ۶ شهری، عملیات اجرایی شبکه فاضلاب در این مناطق در حال انجام است.

وی با بیان اینکه سه تصفیه‌خانه فاضلاب در قم در مدار بهره‌برداری است، اظهار داشت: این تصفیه‌خانه‌ها حدود ۶۰۰ هزار نفر ظرفیت دارند که با ۹۰۰ کیلومتر شبکه‌ای که ایجاد شده است می‌تواند تقریبا نیمی از جمعیت شهر قم و پردیسان را زیرپوشش قرار دهد.

* ۱۵ درصد شبکه فاضلاب شهر قم بلا استفاده

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم از واگذاری ۷۳ هزار انشعاب فاضلاب به مردم خبر داد و ابراز داشت: با این وجود تنها ۲۵ درصد شهر قم از این خدمات بهره‌مند هستند و متأسفانه ۱۵ درصد ظرفیت شبکه بلااستفاده است.

وی تصریح کرد: متأسفانه در بسیاری از نقاطی که شبکه فاضلاب با هزینه‌های سنگین به اجرا درآمده، مردم نسبت به خرید انشعاب اقدام نکرده‌اند که به نظر می رسد باید با همکاری سایر دستگاه ها و ارائه تسهیلات، مردم را نسبت به استفاده از شبکه فاضلاب ترغیب کرد.

مهندس صادق پور با اشاره به آغاز عملیات اجرایی ۱۰۰ کیلومتر شبکه جدید فاضلاب در مناطق سه و شش شهر قم با استفاده تسهیلات بانک توسعه اسلامی گفت: با اتمام این ۱۰۰ کیلومتر ۵۰ درصد شهر قم تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار خواهد گرفت.

* ۵ میلیارد ریال هزینه اجرای هر کیلومتر شبکه فاضلاب

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات دفع فاضلاب پردیسان گفت: با توجه به اینکه رویکرد دولت استفاده از بخش خصوصی است ما نیز در این زمینه اقدام به تهیه اسناد و فراخوان کردیم اما تاکنون نتوانسته‌ایم از بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در دفع فاضلاب پردیسان استفاده کنیم اما همچنان پیگیر هستیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم هزینه اجرای هر کیلومتر شبکه فاضلاب را ۵۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: شرکت آب و فاضلاب در این زمینه نیازمند منابع مالی است و با توجه به مواردی که در قانون پیش‌بینی شده است امیدوار به کمک شورای شهر و شهرداری هستیم.
پایان خبر/

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

رهپویان-خبرنیوزقم | فرهنگ هنر | حوزه | اجتماعی| مذهبی