شما اینجا هستید
بین الملل » چرا ترکیه اصرار برمشارکت در جنگ موصل دارد؟

علت اصلی اصرار ترکیه برای شرکت در عملیات آزاد سازی “موصل” سوالی است که توجه اذهان را به خود جلب کرده است.

حسین کبابی:رهپویان قم
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری رهپویان قم،بارسید زمان حمله برای آزاد سازی موصل،به یکباره دشمنان دیروزی،دایه مهربانتر امروزی شدند وترکیه،کشوری که تا دیروز حامی وپشتیبان اصلی داعش بوده است واز عوامل مهم در سقوط موصل به دست داعشی ها از طریق رایزنی با دست نشانده های خود مانند نجیفی استاندار خیانتکار موصل وتسهیل در دخول صدها نفر از نیروهای داعش از مرزهای سوریه وکشور خود،بوده ،هم اکنون داعیه کمک به آزاد سازی موصل شده است وبرخلاف میل ورغبت عراقی ها،اصرار برلزوم مشارکت در امر آزاد سازی موصل دارند. واین درحالی است که همین دولت در هنگام تسلط داعشی ها برموصل،از دادن هرنوع کمک به دولت وملت عراق در مبارزه با داعش اجتناب کردند وبا حملات تبلیغاتی خود وبزرگ نمایی یورش داعشی ها،آنطور وانمود کردند که بغداد نیز به دست داعشی ها سقوط خواهد کرد وحکومت شیعیان برعراق به اتمام خواهد رسید!
حتی گستاخی خود را به آنجا رساندند که به کمک سخاوتمندانه جمهوری اسلامی ایران تاختند وآن را دخالت در امور داخلی عراق دانستند!
به راستی این تغییر ناگهانی این همسایه مورد نفرت مردم عراق ،در مواضع خود چیست؟
عملیات آزاد سازی موصل قریب به یک هفته است که آغاز شده و ارتش و نیروهای مردمی عراق موفقیت های مهمی را در این عملیات بدست آورده اند.

درباره نحوه و مدت زمان آزاد سازی مرکز استان نینوا دو نظریه کلی وجود دارد:

۱-مرکز استان “نینوا” در پروسه یک جنگ فرسایشی قرار می گیرد.

۲-موصل با یک جنگ غیر فرسایشی و کوتاه مدت آزاد می شود.
البته برخی کشورهای منطقه هم به شدت مُصر هستند تا در عملیات آزاد سازی موصل شرکت کنند و از رسانه های خود نیز به صورت همه جانبه کمک می گیرند. یکی از این کشور ها ترکیه است. “رجب طیب اردوغان” رئیس جمهور ترکیه در این زمینه می گوید: به همه می‌گویم که ما در عملیات موصل تاثیرگذار خواهیم بود. چگونه ممکن است در عملیات موصل مشارکت نداشته باشیم، در شرایطی که مرزهای طولانی با عراق داریم؟

وی اضافه کرد مشارکت نکردن ترکیه در عملیات موصل نتایج منفی به همراه خواهد داشت. رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی تفرقه‌افکنانه افزود: ما تاریخ مشترکی با منطقه موصل داریم.

وزیر دفاع ترکیه در این زمینه می گوید: باید در تصمیم گیری‎های مربوط به موصل عراق که ترکیه در آن پایگاه دارد، شرکت داشته باشد.

وی افزود: تصمیم گیری درباره موصل که در شمال عراق قرار دارد، بدون ترکیه امکانپذیر نیست.

ترکیه در حالی اصرار به حضور نظامی در عراق دارد که بارها مقامات عراقی خواستار خروج نظامیان ترک از پایگاه «بعشیقه» در موصل شدند.
شبکه تی آر تی (TRT) در این زمینه با اشاره به محور عملیاتی آزاد سازی “موصل” عنوان داشت: ارتش ترکیه حق دارد تا در عملیات پاکسازی مرکز استان “نینوا” شرکت کند.
حال با توجه به آنچه گفته شد وبا مخالفت شدید دولت ومردم عراق با مشارکت این دولت دشمن دوست نما در زمینه آزاد سازی موصل،بیم آن می رود که اردوغان مانند ماه های اخیر که برای انجام نیات شوم خود در منطقه ،عرف بین الملل را زیر پا گذاشته بود ووارد خاک سوریه شده بود،در جنگ موصل نیز جانب سیاست وعقلانیت را کنار گذاشته وسرخود نیروهای خود را در جنگ موصل درگیر کند که با توجه به اینکه نیروهای مردمی عراقی مانند سوریه از موضع ضعیفی برخوردار نیستند،چنان درسی به نیروهای ارتش اشغالگر ترکیه خواهند داد که هرگز از ذهن بیمار اردوغان پاک نخواهد شد.

گزارش از حسین کبابی

انتهای پیام

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

رهپویان-خبرنیوزقم | فرهنگ هنر | حوزه | اجتماعی| مذهبی