شما اینجا هستید
اجتماعی » پیری و معرکه گیری

ازدواج یک موهبت الهی است که مایه ی برکات بی شماری است.ازدواج مایه ی آرامش روح وروان آدمی است که این خود از نشانه های رحمت و بزرگی خداوند است و همه ی انسانها در تلاشند به آرامش درونی خود برسند؛چه بسا انسان هر چه زودتر در سنین جوانی ازدواج کند؛زودتر به تکامل سیری خود میرسد(انسان با ازدواج کردن،آرامش،شادی و نشاط را به زندگی خودش به ارمغان می آورد).

گرد آوری:صدیقه امینی ،گروه اجتماعی پایگاه خبری رهپویان قم

اشاره:
ازدواج یک موهبت الهی است که مایه ی برکات بی شماری است.ازدواج مایه ی آرامش روح وروان آدمی است که این خود از نشانه های رحمت و بزرگی خداوند است و همه ی انسانها در تلاشند به آرامش درونی خود برسند؛چه بسا انسان هر چه زودتر در سنین جوانی ازدواج کند؛زودتر به تکامل سیری خود میرسد(انسان با ازدواج کردن،آرامش،شادی و نشاط را به زندگی خودش به ارمغان می آورد).

اما آن چه در جامهه امروزی مشاهده می کنیم،حکایت از افزایش سن ازدواج دارد.این افزایش بی سابقه سن ازدواج،مشکلاتی فراوانی به دنبال خواهد داشت.مشکلاتی چون افسردگی و ازبین رفتن نشاط در جوانان، مبتلا شدن به وسواس در انتخاب همسر،افزایش اضطراب و نگرانی خصوصاً در دختران، افزایش انحرافات و ده ها مشکل از این قبیل که جوانان بسیاری که گران بهاترین عمر خویش را درگیر آن کرده است.
کارشناسان امور اجتماعی عوامل زیادی برای افزایش سن ازدواج عنوان کرده اند که به ۳ عامل مهم آن اشاره می کنیم:
الف)عوامل اجتماعی:
۱- افزایش جرایم و آسیب های اجتماعی:
بالا رفتن جرایم و آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد،بی بند وباری، همسرآزاری، طلاق، روابط سرد همسران ،دخالت اطرافیان ومانند آن نه تنها م.جب از هم پاشیدگی خانواده ها شده است،بلکه باعث سلب اعتماد جوانان به ازدواج گردیده و سبب شده است که جوانان امروز به ازدواج به عنوان عامل خوشبختی نگاه نکند و سرنوشت خود را به کسانی که در دام این آسیب ها گرفتار شده اند، تشبیه کند.
۲- تحصیلات دانشگاهی:
طولانی بودن مدت تحصیلات دانشگاه و افزایش نسبت دختران به پسران سبب شده: اولاً، اغلب پسران و دختران تا پایان تحصیلات و بعد هم تا به دست آوردن شغل ، از ازدواج سز بار زنند؛و ثانیاً ،دختران به علت داشتن تحصیلات دانشگاهی حاضر به ازدواج با پسران پشت کنکور مانده نباشند و درصد بالایی از آنان بدون همسر بمانند یا به ازدواج نا خواسته تن بدهند،چنان چه امروزه شاهد این معضل هستیم.
ب) عوامل اقتصادی:
شاغل شدن دختر (برعکس شاغل شدن پسر که سبب زیاد شدن انگیزه به ازدواج است )انگیزه او را نسبت به ازدواج کاهش می دهد که این خود می تواند سبب به وجود آمدن بسیاری از مشکلات اجتماعی و اخلاقی شود.

ج) عوامل فرهنگی:
۱- منسوخ شدن ازرش های معنوی:
منسوخ شدن ارزش های معنوی و جایگزین شدن ارزش های مادی سبب شده از جوانان به همه چیز از جمله ازدواج ،رنگ و لعاب مادی بدهند و به جای اینکه کسب فضایل انسانی را هدف خود قرار دهندف در جمع مال دنیا و نمایاندن ظواهر فریبنده زندگی مادی مسابقه بگذرند.
۲- آرمان گرا بودن جوانان:
بعضی از جوانان امروزی به علت خامی و نپختگی که هیچ تناسبی با زندگی پیچیده کنونی ندارد و نیز به علت عدم اعتماد به تجربه های والدین و قدیمی دانستن آنها، از واقعیت های زندگی بی اطلاع مانده اند و در نتیجه نمی توانند درباره موضوعی چون ازدواج واقع گرا باشند بلکه آرمانی فکر میکنند و در عالم خیال پرواز می کنند.این طرز تفکر ،یکی از دو پیامد منفی به همراه دارد:یا ازدواج نمی کنند و منتظر همسر آرمانی هستند و یا ازدواج شان مبتنی بر احساسات است که نتیجه آن شکست و سرخورده شدن از ازدواج است.

درسته، جامعه امروزی رو به مدرن شدن است و وسایل زیادی فراهم کرده تا آسایش انسان ها را فراهم کند.
درسته،عوامل اقتصادی مثل شغل خوب یا درآمد خوب، انسان را از ازدواج کردن باز می دارد.
ولی تا کی ………
تا کی می خواهیم خودمان رو فریب بدهیم؟ تا کی می خواهیم دور خودمان دیوار تنهایی سد بکشیم؟
تا زمانی که متوجه شدیم دیر شده……
پس بیائیم چند لحظه با خودمان صادق و رو راست باشیم.به خودمان فرصت زندگی کردن را بدهیم؛زندگی کردن را درکنار کسی باشیم که احساس آرامش و خوشبختی را داشته باشیم پس چقدر زیباست این آرامش را در کنار شریک زندگی احساس کنیم.
زندگی چه سفید،چه سیاه؛هست زیبا،هست زیبا،هست زیبا

پایان پیام/

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

رهپویان-خبرنیوزقم | فرهنگ هنر | حوزه | اجتماعی| مذهبی