شما اینجا هستید
گوناگون » واقعاً از لاستيک خودرومان بازديد مي‌کنيم؟

همه ما ساعت هايي از روز را به رانندگي اتومبيل مي‌گذرانيم، بدون اينکه يکي از حياتي‌ترين قسمت‌هاي آن را به دقت چک کنيم.
به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم ،متأسفانه تعداد زيادي از ما وقتي اين عادت بدمان را ترک مي‌کنيم که خيلي دير شده است.
چه چيزهايي لازم است در مورد تاير بدانيم؟
تاريخ ساخت و توليد تاير، حداکثر فشار باد، کشش يا انقباض، حد کهنگي، ماکزيمم وزن وارده به هر تاير، سرعت مجاز، مقاومت در برابر حرارت،‌ تاريخ توليد و انقضاي تاير
آيا مي‌دانيد تاريخ مصرف اکثر تايرها بعد از ۴ سال منقضي مي‌گردد؟ تاريخ توليد بر روي بغل لاستيک حک گرديده است.
تاريخ توليد و انقضاي تاير
پيدا کردن تاريخ انقضاي تايرها بسيار آسان است اگر به دقت قسمت بغلي تاير را نگاه کنيد يک عدد چهار رقمي مشاهده خواهيد کرد اين عدد نمايانگر هفته و سال توليد تاير است بديهي است تاريخ انقضاء چهار سال بعد خواهد بود.
۰۷۰۷ اين عدد نمايانگر اين است که اين تاير در هفته هفتم سال ۲۰۰۷ توليد شده است و تاريخ انقضائ آن مصادف با فوريه۲۰۱۱ خواهد بود.
استفاده از تايرهاي تاريخ گذشته به سان ترکيدن تاير و در نتيجه وقوع خطر و حتي حادثه مرگبار مي‌باشد. لذا بايد عادت کنيم تايرهاي خودرويمان را بازديد کنيم و متوجه شويم که تاريخ مصرفشان نگذشته باشد.
حداکثر فشار باد مجاز تاير
در قسمت کناري تايرها حداکثر فشار مجاز باد تاير حک شده است اين عدد براي تاير مختلف متفاوت مي‌باشد و ممکن است ۳۲ پوند بر اينچ مربع يا ۴۴ و يا ۵۰ باشد شما هم لازم است اين عدد را که بر روي تايرهاي ماشينتان حک شده، يافته و معمولاً يک يا دو درجه کمتر از آن تنظيم نماييد.
هر تايري براي فشار خاصي طراحي شده است، شما هرگز نبايد اجازه دهيد باد لاستيکتان از عدد فوق در قسمت بغلي تاير حک شده، تجاوز نمايد فشار کم تاير باعث افزايش دماي داخلي تاير مي‌گردد.
شاخص بار
نکته مهم ديگر وزن باري است که بر روي تايرها وارد مي‌کنيم در بعضي مواقع ما بدون توجه به تنشي که بر تايرهاي خودرويمان وارد مي‌شود، بيش از اندازه بار بر روي خودرو قرار مي‌دهيم اين اشتباه ممکن است باعث آسيب به تاير و ايجاد حادثه گردد.
سايز تاير
خيلي از ماها در گذشته تاير خريده‌ايم و وقتي فروشنده از اندازه تاير از ما سؤال مي‌کند، معمولاً عددي از روي تاير يادداشت کرده و به او مي‌دهيم. آيا معني اين عدد را مي‌دانيد؟
۱۸ ۶۰/۲۵۵
۲۵۵ عرض تاير بر حسب ميليمتر تايرهاي راديال، ۶۰ نسبت ارتفاع به پهناي تاير که در اين نمونه ۶۰ درصد مي‌باشد.
کشش يا انقباض
کشش يا انقباض يکي ديگر از ويژگي‌هاي تاير مي‌باشد که امکان توقف بر روي سطوح نمناک را ممکن مي‌کند خودرويي با تايري داراي شاخص کشش بالا، در زمان کمتري نسبت به خودرويي با تاير داراي شاخص انقباض کمتر بر روي سطح نمناک و خيس متوقف مي‌گردد. درجات به ترتيبAA وA وB وC مي‌باشد.
حد کهنگي
اين عدد نشانگر ميزان طول عمر تاير شما در مقابل ساير تايرها مي‌باشد، هر چقدر اين عدد بيشتر باشد مدت زمان استفاده از لاستيک نيز افزايش خواهد يافت. بنابراين يک تاير با عدد ۴۰۰ دو برابر مدت زماني که شما از تايري با عدد ۲۰۰ استفاده مي‌نماييد، مي‌تواند مورد استفاده قرار گيرد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

رهپویان-خبرنیوزقم | فرهنگ هنر | حوزه | اجتماعی| مذهبی