شما اینجا هستید
فرهنگ وهنر » هفته نامه “صفاییه”به جمع مطبوعات قم پیوست

هفته نامه صفائیه به مدیریت فرهیخته ارجمند,عبد الله باقری که از کارشناسان پیشکسوت رسانه ای استان قم نیز به شمار می رود، به جمع رسانه های استان قم پیوست.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم،عبد الله باقری جامعه شناس قمی و مدیر مسئول هفته نامه “صفاییه”در اولین سرمقاله این نشریه می نویسد:

۱٫٫ صفاییه نامی آشنا، ساده، زیبا و روان است. برای قمی ها نقش مرکزیت شهر را دارد. بیشتر نهادهای فرهنگی، بیوت آیات عظام و علما و فقها درین منطقه است. و البته مراکز هنری، کتابخانه ها و کتابفروشیها و مدخلی ورودی به سمت حرم مطهر حضرت معصومه س.
صفاییه همزمان با موقعیت فوق، اولین مکانیست در استان قم که تحولات اجتماعی، تجاری، خرید و فروش کالاهای مدرن و کلاسیک هم در اینجا رقم خورده و برای شهروندان قم یک میعادگاهی از نزدیکی سنت و مدرنیته ی امروزی می باشد. علم و فقه و کسب و کار جدید همزمان در نزدیک هم روزگار میگذرانند.
۲رسانه ی مکتوب صفاییه، بعنوان نشریه ای برای قم امروز و یکی از خانواده فعال مطبوعات استان قم، با رویکرد *شهروندمحور* و *مولفه های جامعه شناختی*، تحلیلی و بررسی و نقد و نظر مسایل اجتماعی و تحولات شهری، پا به عرصه گذاشته است و امید دارد با تلاش و همدلی مسولان و اهالی مطبوعات و استفاده از تمام ظرفیتهای موجود و صاحب نظران درین راه فعالیت نماید.
صفاییه هیچ گونه وابستگی حزبی یا تشکیلاتی ندارد و دریچه ای خواهد دبود برای تمامی شهروندان، اهالی اندیشه، دستگاههای اداری، نخبگان، دانشگاهیان، حوزویان و تمام جوانان و شهروندانم خوب قم.
صفاییه محلی است که در آن همه میتوانند حضور داشته باشند و خود را در معرض دید یا نقد و نظر قرار دهند
صفاییه با هدف رعایت اصول حرفه ای کار مطبوعاتی ادامه خواهد داد و از هر جریان و گروههای اجتماعی سیاسی استان اطلاع رسانی و گفت و گو خواهد پرداخت
صفاییه سعی خواهد کرد نگاهی اصلاح گرایانه و انتقادی به تحولات، اقدامات و مسایل شهر داشته باشد و درین میان از تمامی صاحب نظران و فعالان حوزه های فرهنگی اجتماعی سیاسی خبری استقبال میکند
۳٫به باور ما شهر قم در موقعیت بسیار حساسی از تغییرات اجتماعی و ساختار شهری و توسعه قرار گرفته. و این مستلزم رکن چهارمیست ( مطبوعات) که با نقد و نظر و دلسوزانه به بیان ضعفها و قوتها و صدای مردم و مسولین تعاملگرایانه بپردازد تا از توسعه نامتوازن، تک بعدی و سلیقه ای و نگاه و جریانی سیاسی جلوگیری شود.
چرا که معتقدیم متعلق به یک جریان خاص مدیریتی یا سیاسی نیست، قم متعلق به تنها یک گروه روحانی خاص نیست. قم متعلق به تمام مدارس حوزوی و تمام روحانیون و علماست و بلکه به جهان اسلام و ایران تعلق دارد.
قم متعلق به یک تفکر نیست، بلکه متعلق به جوانان و دختران و شهروندان افتخار آفرین و روشنفکران هم هست. قم متعلق به شهروندان دیگر هم هست که طالب زندگی آرام ، فضاهای آموزشی مناسب، مکانهای تفریحی و اجتماعی در شان قم ،توجه به مدیران توانا و اهمیت و بازی دادن به تشکلهای مختلف هنری – اجتماعی – صنفی و سیاسی به طور عادلانه هستند . چراکه مدیریت تک بعدی و نگاه متعصبانه و خودپسندانه گروه هایی در این شهر مقدس، باعث نارضایتی جوانان قمی، نبود مراکز فرهنگی و هنری در خور توجه، صداوسیمای با برنامه های یکطرفه و کسل کننده بدون نوآوری شده است.
زمان به ما و همه آموخته است که کارکردها و روش ها مهمتر از افراد هستند، اگر خواستار رشد و توسعه متوازن و پایدار و امنیت اجتماعی هستیم.
صفاییه ،بیان مطالبات گروه اکثریت قمی ها، فرهنگیان، روزنامه نگاران، اصحاب نشر و اندیشه و نخبگان تحصیل کرده حامیان اعتدال و میانه روی صرفاً خواستگاه و چشم انداز و نیازهای استان را در پاسخ گو بودن مسولان و مدیران شهر یادآوری می نماید تا بتوان برنامه های گرانقدر دولت و نظام جمهوری اسلامی را نه با تعصب و انتقام، بلکه با استفاده از نیروهای مدیر، سالم همه جانبه نگر اجرایی کرد،
در غیر اینصورت شکاف و اختلاف بوجود آمده، در نهایت، نتیجه ای جز وضع تأسف بار چندسال اخیر را در پی نخواهد داشت و استان قم نیز از نگاه توسعه ای و اقتصادی کلان کشور عقب مانده تر نیز خواهد شد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

رهپویان-خبرنیوزقم | فرهنگ هنر | حوزه | اجتماعی| مذهبی