شما اینجا هستید
اخبار استان قم » جابجایی ۴۰۰ اصله درخت معارض پروژه‌های شهری قم به روش‌ نوین

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم از جابجایی ۴۰۰ اصله درخت معارض پروژه‌ها به روش‌های نوین در پروژه های شهری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم ، پیام جوادیان با بیان اینکه جابجایی درخت در قم به سه شیوه انجام می شود، اظهار کرد: نهال دو تا سه ساله به وسیله گلدان های حلبی ۳۰ در ۳۰ جابه جا می شود و به منظور جابه جایی درختان جوان پنج تا ۶ ساله با دور تنه ۱۵ تا ۳۵ سانت، اطراف ریشه درخت خالی و با ریشه و حجم خاک اطراف آن گونی پیچ می شود.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با بیان اینکه در روش جدید که به تازگی بکار می رود بشکه های فرسوده ۲۲۰ لیتری را که قابل استفاده نیست از وسط برش زده و کف آن زه کش گذاشته می شود و درخت در آن قرار می گیرد، خاطرنشان کرد: در پروژه باغ پرندگان حدفاصل میدان مفید تا شهرک قدس این اقدام انجام شد و حدود ۳۰۰ درخت در منطقه چهار به این روش جابه جا و با رسیدگی و آبیاری مناسب سرسبزی اولیه خود را بدست آورد.
جوادیان با تاکید بر اینکه به منظور احداث بیمارستان تخصصی قلب، از سوی دفتر آیت الله سیستانی درخواست جابه جایی درختان با ارتفاع دو تا ۲٫۵ متر داده شد خاطرنشان کرد: با این روش ۷۰ اصله درخت به این روش جابه جا شد.
وی اذعان کرد: جابجایی درختان کهنسال با دور تنه ۳۵ سانت به بالا نیز با روش روت باکس انجام می شود و در پروژه ادامه مسیر بلوار کارگر نیز ۳۰ اصله درخت به وسیله باکس های بزرگ برای درختانی که دور تنه آن ها نزدیک یک متر بود جابجا شد.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم تصریح کرد: نهال های معارض پروژه های عمرانی زیاد جابه جا شده و قطع درختان پنج سال به بالا نیز که زحمت و هزینه برای آن ها شده بسیار ناپسند بود که با این روش ها جابه جا شدند.
جوادیان با بیان اینکه هزینه های که بابت این درختان به هدر می رفت با این روش‌ها از آن جلوگیری شد، اظهار کرد: طبق مصوبه شورای اسلامی شهر عوارض قطع یک درخت با دور تنه ۳۵ سانت حدود پنج میلیون تومان است که با حدود ۷۰ هزار تومان درختان جابه جا شد و خسارت قطع درختان کهنسال بلوار کارگر با دور تنه یک متر حدود ۱۵ میلیون تومان بود زیرا شهرداری ۱۶ سال برای آن هزینه کرده بود و از بین می رفت اما با هزینه حدود دو میلیون تومان توسط روش روت باکس درختان حفظ شدند و پس از ۶ ماه قرنطینه می توان آن ها را در زمین کاشت.
منبع خبر: اداره کل روابط عمومی و بین‌الملل شهرداری قم

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

رهپویان-خبرنیوزقم | فرهنگ هنر | حوزه | اجتماعی| مذهبی