شما اینجا هستید
اخبار استان قم » توصیه‌های امام جمعه قم به مداحان در آستانه ایام فاطمیه

امام جمعه قم در آستانه ایام فاطمیه به بیان بایدها و نبایدهای مداحی و شاعری در این مناسبت مهم پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم به نقل ازروابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم، آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری در همایش فاطمی که با رویکرد فضائل و سیره فاطمی در اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم برگزار شد به بیان فضیلت‌های وراثتی و ذاتی حضرت فاطمه زهرا(س) پرداخت.

وی افزود: نه تنها خداوند از فاطمه زهرا(س) راضی است و فاطمه زهرا(س) از خدا راضی است، رضایت او عین رضایت خداست و غضب او عین غضب خداست، بنابراین مرثیه سرایان و ذاکران اهل بیت باید افتخار کنند که تمام وجودشان محبت حضرت فاطمه زهرا(س) است.

امام جمعه قم خطاب به مداحان و شاعران آئینی گفت: عظمت و جایگاه خودتان را بدانید و بزرگ بشمارید، چون مجالسی که در مدح و ستایش و عزای اهل بیت برگزار می‌کنید مورد عنایت ایشان است.

آیت‌الله حسینی بوشهری با بیان این که سهم قابل توجهی از دینداری و معرفت مردم به عهده مداحان است، گفت: مداحان و شاعران آئینی در شکل دهی افکار و عواطف نقش مهمی دارند. این افراد چون منتسب به اهل بیت(ع) هستند باید به شاخص‌های مداحی و شاعری پایبند باشند.

معاون جامعه مدرسین به بیان برخی بایدها و نبایدهای مداحی و شاعری پرداخت و گفت: مداحان و شاعران آئینی الگوی رفتاری جامعه هستند، بنابراین باید به شکل ظاهری، آراستگی و تقید به آداب اسلامی پایبند باشند و در بعد اخلاقی و علمی در رشته خودشان مسلط باشند.

وی از مداحان و شاعران آئینی خواست که در محتوای شعر و مدح از مفاهیم انقلابی بهره بگیرند.

آیت‌الله حسینی بوشهری گفت: محتوای مداحی باید پیام داشته باشد و مناجات‌های مداحان، مردم را با مبانی اسلام آشنا می‌کند.

امام جمعه قم تاکید کرد: تفکری که می‌گوید «هدف، وسیله را توجیه می‌کند» غلط است. بنا نیست هر چه را به اهل بیت نسبت دهیم.

وی بر لزوم پرهیز از غلو در مدح و شاعری تاکید کرد و گفت: زیارت جامعه آمده تا جلوی غلو را بگیرد. امروز دشمن در کمین است و اگر کسی، حرفی در جایی بزند، انتقامش را در جای دیگری می‌گیرند.

آیت‌الله حسینی بوشهری بر لزوم پرهیز از تملق و استفاده نکردن از سبک‌های نامناسب در مداحی تاکید کرد و گفت: برخی‌ها طوری چراغ سبز به شفاعت نشان می‌دهند و در رحمت به روی همه باز می‌کنند که غیر بهشت چیزی نیست. پیامبران بشیر و نذیر بودند، بنابراین مداحان به این مساله مهم توجه داشته باشند.

شعرخوانی حجت‌الاسلام سید بشیر حسینی و دکتر حسین محمودی، مداحی مسعود زمانی، سخنرانی عباس حیدرزاده رئیس کانون مداحان و شاعران آئینی استان قم و اهدای بسته فرهنگی از دیگر برنامه‌های این همایش بود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

رهپویان-خبرنیوزقم | فرهنگ هنر | حوزه | اجتماعی| مذهبی