شما اینجا هستید
اخبار استان قم » برگزاری ششمین جشنواره منطقه ای ابداعات واختراعات رویش کوهرنگ در قم

ششمین جشنواره منطقه ای ابداعات واختراعات رویش کوهرنگ ۲۴ و۲۵ آذر ماه در قم برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری رهپویان قم ,رئیس بنیاد نخبگان استان قم پیش از ظهر امروز در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به این مطلب اظهار داشت:این جشنواره بامحوریت بنیاد نخبگان استان قم وهمکاری سایر دستگاه ها وهمزمان با آن ,نمایشگاه فناوری های نرم بامحوریت پارک علم وفناوری استان قم در ۲۴ و۲۵ آذر ماه در قم برگزار می شود که شامل ۴بخش داوری-تجاری سازی-تسهیل گران وکارگاه تخصصی می باشد.
دکتر محمد محمد رضایی افزود:فقط اختراعاتی که حد اکثر ۳سال از زمان ثبت آنها نگذشته باشد (تاریخ ثبت آنها ,۱۳۹۲وبعد باشد)مجاز به نام نویسی در این جشنواره هستند.
همچنین ,لازم است نام ارائه دهنده اختراع در جشنواره ,درگواهی ثبت اختراع وجود داشته باشد.هرنوع مخترع نیز تنها یک اختراع برای داوری در یکی از جشنواره ها ارائه دهد وپس از طی فرآیند داوری اولیه ,ارزیابی شده وبرگزیده گان آنها مجاز به حضور در فرآیند داوری نهایی می شوند.
محمد رضایی با اشاره به برگزیدگان جشنواره کوهرنگ اظهار کرد: برگزیدگان این جشنواره در مدت سه سال پس از برگزیده شدن برای بهره‌مندی از پشتیبانی‌های بنیاد فرصت دارند و در صورت آغاز فرایند در مدت یکسال باید مسیر توانمندسازی مربوط به اختراع‌های سطح سه را طی کنند.

وی ادامه داد: در بخش تجاری‌سازی اختراعات جشنواره کوهرنگ مخترعانی که در سال‌های گذشته با کسب حد نصاب امتیاز به عنوان اختراع سطح دو یا سه انتخاب شدند و محصولات خود را تجاری کرده باشند، می‌توانند محصولات خود را ارائه کنند تا امکان جذب سرمایه‌گذار و نیز قرارداد فروش برای مخترعان فراهم شود.

رئیس بنیاد نخبگان استان قم افزود: در جشنواره کوهرنگ سه کارگاه پیش‌بینی شده که استادان مجرب در این کارگاه‌ها به مخترعان و بازدیدکنندگان آموزش‌ می‌دهند، عناوین این کارگاه‌ها زمینه ثبت بین‌المللی اختراعات، تجاری‌سازی فناوری و آشنایی با اصول راه‌اندازی کسب و کارهای نوپا هستند.

محمد رضایی با اشاره به بخش‌های جشنواره کوهرنگ اظهار کرد: یکی از بخش‌های این جشنواره، بخش تسهیلگران است، در این بخش ۱۲ دستگاه در زمینه فرایند رشد، تجاری‌سازی و استفاده از تسهیلات مختلف مشاوره می‌دهند.

وی ادامه داد: به منظور میزبانی مطلوب جشنواره کوهرنگ در استان قم، ۲۰ جلسه تعاملی برای استفاده از ظرفیت‌ها مانند محل برگزاری، محل اجرای برنامه‌های افتتاحیه و اختتامیه، اسکان، ایاب و ذهاب، جوایز ویژه و نیز بهره‌مندی از ظرفیت علمی استان برای داوری از طریق دانشگاه‌ها برگزار شد.

رئیس بنیاد نخبگان استان قم افزود: همچنین ستاد مشترکی بین این بنیاد و پارک علم و فناوری برای برگزاری دو رویداد علمی جشنواره اختراعات کوهرنگ و نمایشگاه فناوری‌های نرم در استان قم ایجاد شد.

محمد رضایی با اشاره به شرکت‌کنندگان در جشنواره کوهرنگ اظهار کرد: در بخش داوری این جشنواره ۲۹۴ نفر و در بخش تجاری‌سازی ۱۹ نفر ثبت‌نام کردند، این افراد در عرصه‌هایی همچون صنایع غذایی، مکانیک، برق، عمران، پزشکی و تجهیزات پزشکی فعالیت کرده بودند.

وی  خاطرنشان کرد: در نهایت پس از داوری اولیه، ۱۶۱ نفر شامل ۱۲۱ مرد و ۴۰ زن در بخش داوری جشنواره کوهرنگ و ۱۶ نفر در بخش تجاری‌سازی این جشنواره شرکت خواهند داشت، تسهیلگران هم در این جشنواره ۱۲ غرفه دارند.

همچنین در ادامه رئیس پارک علم و فناوری استان قم گفت: نخستین نمایشگاه فناوری‌های نرم ۲۴ آذرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های استان برگزار می‌شود.

سید حسین اخوان علوی اظهار داشت: این نمایشگاه همزمان با ششمین جشنواره منطقه‌ای ابداعات و اختراعات رویش کوهرنگ در ۲۴ آذرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های استان برگزار و به مدت سه روز از ساعت ۹ صبح تا ۷ شب پذیرای علاقه‌مندان است.

وی با بیان اینکه فراخوان این نمایشگاه از ۳۰ مهرماه آغاز شده است، افزود: نخستین نمایشگاه فناوری‌های نرم در دو بخش تسهیل گران و تجاری‌سازی برگزار می‌شود که تاکنون ۴۴ اثر دانش‌بنیان و فناورانه از هشت استان به دبیرخانه نمایشگاه ارسال‌شده است و قم با داشتن ۲۲ اثر در صدر این استان‌ها قرار دارد.

اخوان‌علوی تاکید کرد: ۳۴ اثر به مرحله داوری راه‌یافته و در نمایشگاه عرضه می‌شوند، از این میان ۱۵ اثر از سوی شخصیت‌های حقیقی و ۱۹ اثر از سوی شخصیت‌های حقوقی که متشکل از خانم‌ها و آقایان هستند، ارائه‌شده است.

وی با اشاره به‌ضرورت تعاملات میان فرهنگ و صنعت گفت: باید بتوانیم ایده‌های خلاقانه و نوآورانه را به مرحله تجاری‌سازی بسازیم که برگزاری این‌گونه نمایشگاه‌ها به تحقق این مهم و توسعه ارتباط میان فناوران با دستگاه‌های اجرایی کمک می‌کند.

رئیس ستاد نمایشگاه فناوری‌های نرم استان ارائه خدمات در این نمایشگاه را مورداشاره قرار داد و تصریح کرد: تمامی کالاهای فرهنگی، هنری و قرآنی با رویکرد سبک زندگی اسلامی و ایرانی در قالب هنرهای تجسمی، دیجیتالی، سوغات و هدایا، صنایع‌دستی، نشر، مکتوب، طراحی و معماری، شهرسازی و خدمات شهری عرضه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: شناسایی ایده‌های نو در حوزه فناوری‌های نرم، جهت‌دهی به نوآوری‌ها، تبیین اهمیت و کارکرد نقش علوم انسانی و اسلامی در سبک زندگی، آشنایی جامعه با کالاها و خدمات فناورانه داخلی و کمک به تجاری‌سازی محصولات فناورانه از اهداف برگزاری این نمایشگاه است.

اخوان علوی با اشاره به روند تکمیلی ایده در فناوری‌های نرم گفت: در این حوزه کار از پژوهش آغاز و به تولید، ترویج و نشر ایده ختم می‌شود، با تجاری‌سازی شدن ایده نیز می‌توان آن را در اختیار مردم قرار داد.

وی با بیان اینکه ۴۹ شرکت دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری استان مستقر هستند، گفت: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان از ۲۰ شرکت در سال ۹۴ به ۴۹ شرکت افزایش یافت که سبب افزایش رتبه قم از ۱۷ به ۱۳ در میان استان‌ها شد.

انتهای پیام/

 

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

رهپویان-خبرنیوزقم | فرهنگ هنر | حوزه | اجتماعی| مذهبی