شما اینجا هستید
اخبار استان قم » ارزش افزوده آب در صنعت قم بيش از بخش كشاورزي است

مديرعامل شركت شهرك هاي صنعتي قم، اختصاص مناسب سهم آب به بخش صنعت را سبب افزايش بهره وري در توليد و اشتغال استان و جلوگيري از هدر رفت منابع آبي ارزيابي كرد.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم به نقل از روابط عمومي شركت شهرك هاي صنعتي استان قم؛ امير طيبي نژاد در گفتگويي به نقش و تاثير گذاري متقابل صنعت و منابع آبي در استان پرداخت و طي سخناني اظهارداشت: به همين ميزان كه آب سبب توسعه و رونق توليد و اشتغال در بخش صنايع  مي شود به همين ميزان نيز صنعت مانع از هدر رفت و سبب بهره وري در استفاده از منابع آبي مي شود.

وي با بيان اينكه سهم نامناسب صنعت از آب باعث فرار سرمایه می‌شود گفت: وجود ۷ شهرك و ۴ ناحیه صنعتی در استان ظرفیتی است كه اگر چه در گذشته نگاه به این استان تنها در بعد فرهنگی و مذهبی بود اما امروز صنعت، جایگاه خود را در قم  به جایی رسانده كه می‌توان از آن به عنوان یكی از پایه‌های مهم اقتصادی استان نام برد.

طيبي نژاد ضمن اشاره به جايگاه و اهميت فرهنگي استان افزود: با وجود این‌که توجه به مولفه‌های فرهنگ یکی از نیازمندی‌های جدی مردم قم بحساب مي آيد ولي رشد آمار بیكاری و ضعف در مسائل اقتصادی مي تواند در آينده بعد فرهنگي قم را تحت تاثير قرار دهد لذا توجه به اقتصاد و توليد و اشتغالزايي امري اجتناب ناپذير بوده و همواره مورد تاكيد بزرگان استان بحساب مي آيد.

ريس هيأت مديره شركت شهر كهاي صنعتي قم تصريح كرد: در این میان تامین كمبود منابع آب و متعاقب آن كمرنگ شدن بخش كشاورزی در استان، توجه بیشتر مسئولان به مشاغل پایدار و فرصت‌های بیشتر در بخش صنعت را می‌طلبد زیرا اشتغال پایدار دروازه ورود به روزهای بهتر در تمام عرصه‌های فرهنگی، قتصادی و اجتماعی جوامع است.

وي توجه به تامین زیرساخت‌ها و توسعه شهرك‌های صنعتی را يكي از بهترين راهكارهاي رفع اين مشكل عنوان كرد . ادامه داد: استان قم به جهت همجواری با پایتخت از امکان بیشتری برای توسعه  نسبت به بقیه شهرهای کشور برخوردار است و با وجود مشكلاتی از جمله منابع مالی و ركود اقتصادی در مسیر تولیدكنندگان، شركت شهرك‌های صنعتی سال چند سال اخير بودجه‌ مناسبي را در اين زمينه هزينه كرده است.

طيبي نژاد تصريح كرد: اگرچه توسعه شهرك‌های صنعتی مزایایی همچون افزایش فرصت‌های شغلی و ایجاد مشاغل پایدار را به همراه دارد اما در این بین كاستی‌هایی نیز بخصوص در تخصيص آب وجود دارد و علي رغم تمام همكاري ها و هم افزايي مسوولان آب استان هنوز اين مشكل خود را نشان مي دهد.

وي توضيح داد: با توجه به اهمیت آب در صنعت و در مقایسه با ارزش افزوده‌ای كه آب در صنعت نسبت به كشاورزی می‌تواند ایجاد كند قابل توجه است. تخصیص آب به حوزه صنعت در استان می‌تواند تغییرات اساسی در این بخش ایجاد كند.

وي يادآور شد: در استان قم هزارو ۲۶۰ حلقه چاه آب كشاورزی رسمی وجود دارد كه بيش از ۲۵۰  میلیون متر مکعب اضافه بر مجوزها يعني دو برابر حد مجاز از آنها

بهره برداري مي شود.و آمار چاه هاي غير مجاز نيز بيش از سه هزار حلقه عنواني مي شود و در كل سهم كشاورزي از سهم آب مصرفي استان بالغ بر ۸۰ درصد مي باشد این در حالی است كه سهم اشتغال كشاورزي استان تنها ۶ درصد است. در مقابل سهم صنعت در اشتغال استان با مصرف ۳۹ درصد را شامل می‌شود.

وي تاكيد كرد: با تخصیص منابع آبی بیشتر به بخش صنعت امكان رشد و توسعه سریع‌تر شهرك‌های صنعتی و در امتداد آن جذب و ترغیب بیش از پیش سرمایه گذاری در استان فراهم خواهد شد كه این موضوع اهتمام مسئولان استانی و كشوری را می‌طلبد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

رهپویان-خبرنیوزقم | فرهنگ هنر | حوزه | اجتماعی| مذهبی